Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školáci dostali tablety, matiku se učí s flétnou a v pohybu. A baví je

  20:04
Matematika dohromady s hudební výchovou, tělocvikem, informatikou i diskusním kroužkem. Tak vypadá hodina matematiky třeťáků ve škole v Lysé nad Labem. Třída od letošního září ve většině předmětů používá tablety. Učitelka děti navíc už od první třídy počty vyučuje názornější metodou profesora Hejného.
Třeťáci ve škole v Lysé nad Labem používají ve výuce tablety (13. 11. 2014).

Třeťáci ve škole v Lysé nad Labem používají ve výuce tablety (13. 11. 2014). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Třeťáci ve škole Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem při hodině příliš nezlobí a už vůbec se nenudí. Nemají totiž kdy - stále jsou v pohybu.

Hejného metoda učení

Hejného metoda je založená na tom, že učitel dětem neříká nové informace, žáci musí kouzlo matematiky objevovat sami. Příkladem je krájení dortu. Žáci překládají barevné kolečko papíru, „dort“, na poloviny, čtvrtiny, osminy, šestnáctiny. Učitel je navádí, aby poměřovali jednotlivé části tak dlouho, než zjistí, že když odkrojí dvě osminy, tak jim ještě tři čtvrtky dortu zbudou. Vše probíhá nenásilně. Jako hra. Díky kolečku papíru získají děti představu, jaký podíl z celku zlomek tvoří. Až budou ve vyšších ročnících počítat s abstraktními čísly, půjde jim to lépe.

Třídní učitelka Lenka Kremlíková jim na začátku hodiny rozdává flétny, rozděluje děti na tři skupiny a dává pokyny: „Když řeknu sudé číslo, které je násobkem čtyř, zahraje první skupina tón C. Druhá skupina zahraje E, když vyslovím dvojciferný násobek tří, a třetí skupina hraje tón G, když řeknu číslo dělitelné pěti.“ Následně začne pomalu počítat a děti hrají dle instrukcí.

To je však jen zahřívací kolo. Paní učitelka vzápětí žákům do skupinek přiřazuje školní tablety a během celé devadesátiminutovky s nimi třída různými způsoby pracuje. Skupinky si posedají různě na zem či na lavice, z tabletů luští zadání příkladů, které jim paní učitelka poslala, a společně je řeší. Po pár minutách děti vyskočí a u interaktivní tabule v čele třídy prezentují výsledky. Každá skupinka si určí zástupce, který před třídou zdůvodňuje, jak se k výsledku dospělo, zda jsou možná i další řešení, a komentuje, zda byl příklad snadný, případně, s čím měly děti problémy.

Vnějšího pozorovatele při sledování výuky nejvíce zaujme, jak dobře dokáží děti spolupracovat, argumentovat a prezentovat výsledky. Nejde přitom o žádnou výběrovou třídu. Hodina děti navíc evidentně baví. Kdykoli je ve třídě příliš velký hluk, učitelka začne tleskat v rytmu a děti se k ní připojí, což je rituál, pomocí kterého se třída zklidní.

„Když dětem dáte prostor, aby komunikovaly, argumentovaly a spolupracovaly, tak se přirozeně učí jeden od druhého,“ domnívá se Kremlíková.

Žádné zívání a polehávání na lavici. Aktivita je na straně dětí

Na netradiční způsob výuky jsou třeťáci zvyklí. Již od první třídy je Lenka Kremlíková vyučuje v matematice metodou profesora Hejného, která má rozvíjet matematickou představivost. Žáci se tak učí nacházet řešení díky vlastnímu logickému uvažování a hledání. Od letošního září navíc ve většině předmětů třída používá tablety, protože ZŠ Bedřicha Hrozného se stala jednou z referenčních škol společnosti Microsoft.

„Pokud se tablety používají správně, podporují děti v komunikaci a ve spolupráci. Já jim nabídnu nějaký problém a oni ho společně musí vyřešit, vydiskutovat. Těch aktivit se dá s nimi opravdu vymyslet spoustu,“ říká Kremlíková a zdůrazňuje, že děti rozhodně při hodině nebrouzdají po internetu uzavřené do svého světa.

Hodina tedy neprobíhá klasickým způsobem, kdy učitelka stojí před tabulí a dětem něco vykládá. Naopak aktivita je většinu času na straně dětí. „Já udělám přípravu, ale průběh hodiny pak vlastně jenom koriguji, vedu ji tak, aby se děti nenudily,“ vysvětluje Kremplíková.

Pro hodnocení žáků Lenka Kremlíková využívá gradační písemky. Děti si mohou vybrat ze tří úrovní. Tu nejnižší by měli zvládnout zvládnout všichni žáci, a na jedničku proto musí být bez chyby. Třetí úroveň naopak obsahuje velmi náročné příklady. „Tyto úlohy děti znají dopředu, mohou si je propočítat doma. Když žák ví, že mu doma úloha zabrala hodinu, tak si ji nevybere do písemky. Někteří je ale zvládají. Proč by měl počítat primitivní úlohy a pak dvacet minut zívat, když ví, že na jedničku má, ale chce jít dál a chce víc?“ ptá se Kremlíková.  

Škola, která ignoruje trendy, ztrácí u dětí respekt

Tablety se zatím ve vyučování na školách v Česku používají spíše výjimečně, nicméně škol začleňujících do výuky nové technologie pomalu přibývá.

Referenční školy Microsoftu

V rámci programu Vzdělávání pro budoucnost společnost Microsoft vybrala pět referenčních základních škol, v nichž podporuje zavádění tabletů do výuky:

  • ZŠ Lyčkovo náměstí na Praze 8
  • ZŠ T. G. Masaryka v Mnichovicích
  • ZŠ Lupáčova, Praha 3
  • ZŠ Kunratice
  • ZŠ Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem 

Podle Bohumila Kartouse z obecně prospěšné společnosti Eduin se tak školy přizpůsobují přirozeným trendům. „Život dětí se často sestává z toho, že používají tyto komunikační zařízení, ať už jsou to smartphony, tablety nebo různé internetové aplikace. Škola, která se nesnaží tato zařízení integrovat do výuky, v očích dětí ztrácí na respektu,“ domnívá se Kartous.

Nicméně nejdůležitější podle něho bude vždy role učitele. „Nelze převézt veškeré vzdělávání na úroveň elektronických zařízení. Učitel se ale musí sžít s tím, že prostředků a zařízení, které může využívat, je poměrně hodně. Mohou se použít i mobilní telefony, interaktivní tabule, projektory, stovky internetových aplikací. To je věc, na kterou se školy musí adaptovat. Ve střednědobém horizontu nemají vyhnutí,“ podotýká Kartous.

V zajištění technologií příliš velký problém nevidí, protože velká část dětí již v současnosti tablety nebo chytré telefony má, takže je může používat i ve škole. Pro děti, které tyto technologie doma nemají, by je pak měla zajistit škola.

Paradoxní však podle Kartouse je, že budoucí učitelé na pedagogických fakultách často na používání nových technologií při výuce nejsou vedeni.

S tabletem si poradí i malý kluk:

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát

Premium

Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Podle čeho vybírat vhodného právního zástupce a proč je výhodnější být žalovaným než sám...

16. března 2025

Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?

Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte jim náležitou péči a v létě se vám odmění bohatou úrodou.

16. března 2025

Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky

Premium

Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří, zda víte, jak česká slova vznikají, a zda s jejich obsahem umíte pracovat. Slovotvorbě a významu...

16. března 2025

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské osadě na východě Slovenska získal Czech Press Photo, jeho hlavní protagonistka však z fotky příliš...

16. března 2025

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

16. března 2025

Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v...

16. března 2025

Trosky a doutnající popel. Krvavá bitva o Manilu srovnala město se zemí

Premium

Od našeho spolupracovníka v Asii Před osmdesáti lety skončila bitva o hlavní město Filipín. Manila se proměnila ve spáleniště, zničená byla stejně jako kdysi Drážďany nebo Stalingrad. Devětadvacet dnů trvající boje ji totálně...

16. března 2025

Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí

Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na Kamechách. Důvodem je asi 30 metrů vysoký stavební jeřáb, který hrozí pádem, řekl mluvčí hasičů Štěpán...

15. března 2025  20:42,  aktualizováno  22:19

Na protestu pro Divadlo Lampion zasahovala policie, lidé vylézali na radnici

Na shromáždění pro podporu pro podporu umělecké svobody Divadla Lampion přišlo 200 lidí. Iniciátoři vyzvali k respektování umělecké a kulturní svobody, řekl za organizátor Jaroslav Škvaro. Po...

15. března 2025  18:52,  aktualizováno  22:17

Je to dárek nepřátelům USA, komentuje Svobodná Evropa zastavení financování

Rádio Svobodná Evropa potvrdila v prohlášení, že dostala oznámení o zastavení financování od americké vlády. Označuje to za dárek nepřátelům USA. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že...

15. března 2025  21:18,  aktualizováno  21:53

Americká vláda ukončuje financování stanice Rádio Svobodná Evropa

V Praze sídlící stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) přijde o peníze na provoz. Americká vláda totiž končí s jejím financováním. Píše to agentura Reuters, která se seznámila s...

15. března 2025  20:01,  aktualizováno  21:24

V Týčku na Rokycansku mohou postavit větrnou elektrárnu, rozhodlo referendum

Obyvatelé Týčku na Rokycansku rozhodli v sobotním referendu, že na katastru obce může stát větrná elektrárna. Ze 193 voličů v obci jich k urně přišlo 117, což je 60,6 procenta. Pro větrník vhodilo...

15. března 2025  20:49