Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak zvládají výuku z domova sociálně slabší rodiny? Bez pomoci nemají šanci

  17:59
Po uzavření škol se výuka přesunula ze školních lavic za monitory počítačů pod dohledem rodičů. Pro jednu skupinu obyvatel je však tato náhlá změna problémem. Sociálně slabší rodiny, které nedisponují digitálními technologiemi, jsou odkázány především na pomoc škol, organizací a měst. Krize dává příležitost řešit problematiku do budoucna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Pro sociálně slabé rodiny je kolikrát už za normálních okolností problematické, aby jejich děti zvládaly úspěšně plnit všechny studijní povinnosti a vzdělávaly se. Zavření škol a omezení pohybu tomu však dodává ještě další rozměr.

Koronavirus v Česku

Plnit úkoly zadané online je téměř nemožné, pokud domácnost nedisponuje počítačem nebo tabletem. Ještě horší pak je, když rodina navíc nemá přístup na internet.

Odborníci apelují na to, aby v takovém případě vypomáhaly školy nebo města, která vzdělávací instituce zřizují. Bez jejich pomoci nebo pomoci neziskovek může dítě na dobu nouzového stavu naprosto vypadnout ze vzdělávacího systému.

Offline rodiny

Organizace Člověk v tísni pomáhá sociálně slabým rodinám ve vzdělání dlouhodobě. Po uzavření škol si proto zmapovala, jak na tom aktuálně domácnosti, se kterými spolupracuje, jsou. Z výsledků vychází, že se dělí do tří skupin.

Nejlépe jsou na tom domácnosti, které jsou připojeny k internetu a dokážou jak s organizací, tak se školou nějakým způsobem komunikovat. O něco hůře se mají děti, jejichž rodina sice vlastní digitální přístroj a připojení na internet, ale jen omezeně. To znamená, že je na celou domácnost pouze jeden počítač a přístup na internet je datově omezený.

Vůbec nejhůře z toho však vychází rodiny, které žádnou technologií potřebnou k dálkové výuce nedisponují. Ty se školou neumí komunikovat jinak než telefonicky a úkoly nemohou dostávat zadané online. U všech tří skupin navíc chybí podpora rodičů, kteří by jim dokázali pomoci. Nemají k tomu buď dostatečné vzdělání nebo motivaci. Děti jsou tak na úkoly sami.

„Je to pro ně velký problém. Pokud škola nebo někdo jiný nenabídne žádnou podporu, tak se ten propad, který už tam byl předtím, akorát zvětší,“ vysvětluje vedoucí vzdělávacích služeb Člověka v tísni Zuzana Ramajzlová.

Organizace proto vytvořila seznam podnětů pro školy i rodiče. Například pro kompletně „odpojené“ rodiny může škola vylepit domácí úkoly na svých dveřích, předat je bezkontaktně do schránky nebo komunikovat přes telefon.

Pomoci musí školy

Pomocnou ruku by dětem ze sociálně slabších rodin měly podat především školy, myslí si odborníci na vzdělávání. Pomoci mohou také zřizovatelé škol, tedy třeba města. Nabídly se už také firmy.

„Primárně by měla pomoci škola, protože učitelé jsou teď ti jediní, kteří vědí, jak na tom rodina je,“ říká Ramajzlová.

„Myslím si, že role škol a měst je v současnosti prioritizovat ty skupiny rodin dětí, kteří tu pomoc potřebují nejnutněji. Ze zkušenosti vím, že toho jsou ty školy schopny,“ tvrdí analytik EDUinu a člen nově vzniklé platformy KoroNERV-20 Bohumil Kartous.

„Určitě by bylo dobré, kdyby ministerstvo školství apelovalo a podporovalo projekty organizací a firem, které se snaží nějakým způsobem pomoci. Také by bylo dobré, kdyby ministerstvo komunikovalo přímo se školami a s jejími zřizovateli,“ dodává.

Až tisícovku počítačů chce znevýhodněným rodinám zapůjčit internetový obchod Mironet. „Mironet těmto rodinám zajistí zapůjčení počítače za symbolický poplatek 320 Kč měsíčně do konce školního roku, případně zcela zdarma,“ uvádí společnost na svém webu.  Školy využívají také toho, že část mobilních operátorů nabízí kvůli koronaviru neomezená data zdarma.

I chudé děti se mohou vzdělávat digitálně

Stejně tak jako pandemie a nouzový stav rozpohyboval digitalizaci v českém školství, může mít aktuální situace vliv na podporu socio-ekonomicky slabších rodin v přístupu k online vzdělávacím platformám.

„Nyní přichází ten správný okamžik o tom mluvit, poukázat na to a hledat nějaká řešení, jak ty rozdíly a bariéry překonávat. Je to příležitost,“ říká Kartous.

Podle něj by se měl vzdělávací systém obecně zaměřovat především na ty nejpotřebnější. „Socio-ekonomická vazba mezi získaným vzděláním dítěte a vzděláním rodičů je v České republice enormní,“ dodává analytik.

Horší sociální poměry a digitální výuka se nutně nevylučují. Je však zapotřebí delší příprava a podpora. Nouzový stav školy zavřel téměř ze dne na den, což chudším rodinám neposkytlo žádný prostor.

„Je to náhlý skok a ty rodiny nemají peníze. Nemají na to, aby měli počítače a internet. Proto jsou teď na té vedlejší koleji,“ komentuje Ramajzlová. Ty nejchudší rodiny mají navíc v krizi problém obstarávat základní potřeby a jejich děti tak můžou na čas kompletně vypadnout ze školského systému.

„Myslím si, že online výuka má potenciál. Možná se ukáže na tomto konkrétním ne zrovna pozitivním příkladu, že je toto opravdu opomíjená populace žáků a dalo by se jí v budoucnu více pomoci,“ uzavírá Ramajzlová.

Sociálně znevýhodněným dětem by podle ní posun k větší digitalizaci výuky, který může současná situace přinést, mohl být dalším způsobem, jak je podpořit ve vzdělávání.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  19:40

Nejvyšší soud USA se poprvé zabývá otázkou, zda mají bývalí prezidenti absolutní imunitu vůči...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Chcete peníze? Máme otázky! Jourová jménem Bruselu griluje Ficovu vládu

25. dubna 2024  19:25

Nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů, řekla ve čtvrtek...

Ázerbájdžán v Karabachu zboural arménskou vesnici, na místě staví mešitu

25. dubna 2024  18:55

Ázerbájdžán v jedné ze znovuzískaných vesnic v Náhorním Karabachu zbořil 200 let starý arménský...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...