V rezignačním dopise Černický uvádí také několik případů, kterého k odchodu vedly. „Nedávno jsem například údajně diskriminoval stoupence Islámského státu, když jsem se zmínil, že dávají přednost striktně predikované islámské kuchyni, již jsem s nadsázkou reprezentoval kebabem. Bylo mi připomenuto, že se přeci ani Islámský stát diskriminovat nesmí,“ píše Černický.
Současně k příkladu podotýká, že Islámský stát je opravdu velmi radikální islámskou teroristickou organizací, která se neštítí vraždit dokonce ženy a děti.
Rasismus nebo povedené outfity studentek
„Několik posledních let se objevují studenti, kteří mají tendenci hlídat to, jak se vyjadřuji, i když se ani oni sami často přesně vyjadřovat neumí,“ zmiňuje dále v dopise, kde také poukazuje na téma lidská práva, emancipaci menšin, gender, rasismus nebo povedené outfity studentek.
Experimentální umělec a dlouholetý vedoucí ateliéru malby rovněž hovoří o nesvobodě. „Už nějakou dobu se tedy mnohdy raději zdržím otevřené debaty o některých věcech, abych u vás (studentů pozn. red.) nevzbudil nežádoucí reakci či úzkost, přitom takové názorové střety jsem v minulosti podporoval, ba co víc – podněcoval a bral je za nejpodstatnější z toho co se v atelieru děje,“ stojí dále ve vyjádření.
Na Helštýně už roste výjimečná katedrála, místo cihel použili stromy |
Lidská práva a spravedlnost jsou podle něj základním právem. „Když jsme u nich, naposledy u pana Uttendorfského někteří z vás (studentů pozn. red.) zpochybnili možnost vlastnění jeho sbírkových uměleckých artefaktů, jenž poctivě z lásky k umění kupoval celý život za velké částky ze své výplaty lékaře po aukcích,“ uvádí dále a přidává další příklad:
„Před nedávnem chtěla dokonce jedna studentka našeho ateliéru znárodňovat bohatým lidem majetky a když jsem se jí zeptal, zda by své umění také rozdala lidem – tak se s výčitkou agresívně ohradila.“
Rozruch nečekal
Výtvarník říká, že ohlasy na jeho dopis potvrzují, že podobná atmosféra panuje i na dalších školách. Studenti naopak mluví o tom, že potřebují od pedagogů více citlivosti. Diskuse vzniklá nad dopisem ukazuje na generační střet, ve kterém nelze zvítězit. Ukazuje však na všeobecnou potřebu empatie, komentují diskusi jiní.
Černický v rozhovoru pro Lidovky.cz k rozruchu, který dopis vyvolal, řekl, že to vůbec nečekal. „I když je pravda, že jde o velký fenomén doby, protože se mi kvůli němu ozvali kolegové nejen z uměleckých škol, ale třeba i z technických oborů,“ přiznal.
Jiří Černický
|