"V první řadě si myslím, že tato opozice (vůči radaru) by se měla respektovat. Je reálná. Nikdo si ji nevymyslel. Průzkumy veřejného mínění, které se uskutečnily, nikdo nezfalšoval," řekl prezident.
Podle něj mají Češi historicky velice špatnou zkušenost s životem v blízkosti cizích vojenských základen a navíc necítí, že by jim hrozilo nějaké reálné nebezpečí, před nímž by je plánovaný radar mohl ochránit.
"Tohle je role politiků a analytiků vysvětlit (lidem) stupeň hrozby, rizika... Ale myslím, že o to vysvětlit stupeň rizika se tady nikdo nesnaží," dodal.
Jediný příklad
V souvislosti s tím prezident kritizoval práci vládního mluvčího pro protiraketovou obranu Tomáše Klvani. "Když někdo všechno trivializuje a zjednodušuje, pak dělá snahám o shodu na rozumném řešení v této věci medvědí službu."
Rozhovor se stočil i na Klausovy názory na Evropskou unii. I tady opět zopakoval, čím je podle něj nebezpečná. "EU si čím dál tím víc osobuje roli jakéhosi nadnárodního státu. Potlačuje identitu všech (členských) zemí - naší i všech ostatních," řekl Svobodné Evropě.
Podle něj je to zřejmé na každém kroku. Klaus "nadvládu evropského superstátu" ilustroval jedním příkladem. Podle něj je třeba symbolické, že na poznávacích značkách aut je zkratka EU větší a viditelnější než zkratka příslušného státu.
"Dívat se na poznávací značky není euroskepticismus. V centimetrech měřím velikost písma... To je jednoduše přesný, ostrý pohled na tuto záležitost," dodal Klaus.
Prezident v rozhovoru dále zopakoval své názory týkající se globálního oteplování.