Meteorologové na síti X uvedli, že bouřky pomalu vstupují od jihu na území Moravy. „S ohledem na jejich trajektorii může docházet k tzv. trainingu - postupu více bouřkových jader přes stejné území. Hrozí tedy riziko přívalových srážek. Lokálně se mohou vyskytnout i kroupy menších rozměrů,“ informovali po desáté hodině večer.
Předtím zvýšili stupeň nebezpečí povodní z nízkého na vysoký pro oblast Šumavy a okolí. Podle předpovědi zvednou vydatné srážky v noci z pondělí na úterý hladiny řek v povodí.
Vydatné srážky, které se vyskytují nejvíce v Čechách, budou v nejbližších hodinách pokračovat a po půlnoci z pondělí na úterý budou postupně od jihu ustávat. Jejich předpokládaná lokalizace se nemění, meteorologové očekávají ještě 10 až 40 milimetrů srážek.
„Intenzivní trvalé srážky postupují z Rakouska a Bavorska takřka přesně severním směrem do jižních Čech, Pošumaví a dále na sever Čech. Lokálně jsou i konvektivního charakteru (dokonce i s ojedinělou bleskovou aktivitou) - na radaru žluté až oranžové oblasti, kde přechodně prší opravdu intenzivně (intenzity i kolem 5 milimetrů za 10 minut), uvedl ČHMÚ na síti X po čtvrté hodině odpoledne.
„Nové výstupy modelu Aladin, ale i dalších podrobných modelů naznačují, že právě v ose z jižních Čech až po Ústecký kraj by mělo v následujících hodinách a v první polovině noci velmi intenzivně pršet,“ doplnil ČHMÚ.
V Čechách hrozí kvůli dešťům zvýšený odtok vody z krajiny. Problémy mohou nastat i v dopravě, kde může docházet k průtoku vody přes silnice nebo zanesení komunikací unášeným materiálem.
Meteorologové dále varují, že může docházet k snížené viditelnosti a aquaplaningu. Kanalizace mohou mít problémy s odtokem vody a u podmáčené půdy může docházet k sesunům.
„Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,“ doporučují meteorologové.
Na Moravě a ve Slezsku se přidají také bouřky
Na Moravě a ve Slezsku se podle předpovědi v pondělí večer a v noci na úterý vyskytnou především ve Zlínském a Olomouckém kraji i velmi silné bouřky se zejména krátkodobým intenzivním deštěm, v případě silných bouřek kolem 30 milimetrů, u velmi silných až kolem 50. Ve druhé polovině noci bude bouřková aktivita slábnout.
Lokálně může docházet k rychlému rozvodnění malých toků a suchých koryt, k zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Hrozí také silný vítr, který může lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky, kvůli kterým může docházet k výpadkům elektriky nebo problémů v dopravě.
Česko čeká deštivý a chladný začátek týdne. Letní teploty se vrátí o víkendu |
Horská služba Beskydy od pondělního odpoledne kvůli předpovědi počasí nedoporučuje horské tůry a vstup do volného terénu z důvodu vysokého nebezpečí možného poranění. Jde konkrétně o oblasti hřebene ČR/SR - Kohútka - Kasárna, Kasárna - Bílý Kříž, Bílý Kříž - Velký Polom, dále oblast trojmezí SK, ČR, PL a hraničního hřebene ČR/PL Bahenec – Čantoryja.
„Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ radí ČHMÚ. .