Mohou tak veřejnoprávní Českou televizi sledovat, stejně tak poslouchat vysílání Českého rozhlasu touto formou.
Poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher neprosadil při závěrečném hlasování zrušení této vládou navržené nové povinnosti. Byli pro to poslanci ANO, SPD a Pirátů, což nestačilo.
Pro zákon hlasovalo 99 ze 189 přítomných poslanců, pro byli poslanci vládní koalice, Klára Kocmanová od Pirátů a nezařazený Ivo Vondrák. Proti zákonu hlasovalo 89 přítomných poslanců ANO a SPD.
„Jste hrobaři České televize a Českého rozhlasu. Je to první věc, kterou po vás uklidíme,“ okomentovala výsledek hlasování šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
„V naší společnosti by měla být průřezová podpora, že média veřejné služby potřebujeme,“ reagoval na vystoupení Schillerové po hlasování ministr kultury Martin Baxa z ODS.
„Nejsme žádní hrobaři, není co uklízet,“ prohlásil Baxa. Slovník, jaký volí opozice, když mluví o hrobařích veřejné služby, budí podle něj obavy.
„Zvýšení poplatků je pro nás absolutně nepřijatelné,“ řekl po hlasování předseda SPD Tomio Okamura. Prošel mu jeden z návrhů doprovodného usnesení, podle nějž by měla vláda do půl roku předložit návrh na audit hospodaření České televize.
Jedna domácnost, jeden poplatek. I když je v ní televizí, chytrých mobilů či tabletů víc
Jedna domácnost má přitom dál platit jen jeden poplatek bez ohledu na to, kolik televizí, počítačů nebo chytrých telefonů má.
Změny v rozhlasovém a televizním poplatku mají přispět podle vlády ke stabilizaci veřejnoprávní televize a rozhlasu a mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti těchto médií.
Půlka espressa, hájil Töpfer vyšší poplatky ČT. Přes čáru, naštval senátorku ANO![]() |
Koalice prosadila hlasování v pevný čas, aby uťala obstrukce ANO a SPD. Diskusemi, než se poslanci dostali k hlasování, strávila Sněmovna kolem šedesáti hodin.
Novela obsahuje i pravidla pravidelné valorizace poplatků podle inflace.
Úhrady podnikatelů a právnických osob mění tak, že by výše poplatku už v jejich případě nezávisela na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Návrh předpokládá, že poplatky nebudou odvádět společnosti s nejvýše 24 zaměstnanci. Právnické osoby a podnikatelé s 25 až 49 zaměstnanci mají hradit pětinásobek televizního a rozhlasového poplatku, s 50 až 99 zaměstnanci desetinásobek, se 100 až 199 zaměstnanci dvacetinásobek, s 200 až 249 zaměstnanci třicetinásobek, s 250 až 499 zaměstnanci sedmdesátinásobek a s více než 500 zaměstnanci stonásobek poplatku.
„S logikou to nemá společného nic,“ glosoval to při předchozím projednávání poslanec opozičního ANO Patrik Nacher, předseda výboru pro mediální záležitosti.
Jednání o vládním návrhu dosud obstrukcemi blokovala opoziční hnutí ANO a SPD, a tak koalice prosadila pevný čas hlasování.
Babiš volá po redukci počtu kanálů ČT
Předseda ANO Andrej Babiš opakovaně řekl, že to, co nyní prosazuje koalice, překope. Navrhuje sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné instituce. Chce také hloubkový audit hospodaření veřejnoprávní televize.
Už dříve mluvil o tom, že nemá smysl se bavit o zvyšování poplatků pro ČT bez úspor. „Kde je možné ušetřit? Redukce počtu kanálů a stanic. Česká televize i Český rozhlas by se měly zaměřit na informování, ne na zábavu. Sloučení České televize a Českého rozhlasu. Zbytečné duplicity ve zpravodajství, administrativě, produkci. Tak by se mohly ušetřit nemalé peníze,“ řekl šéf ANO.
Mluvil také o tom, že Česká televize a Český rozhlas mají být financovány přímo ze státního rozpočtu. Tedy že za ně mají platit úplně všichni daňoví poplatníci. S jediným rozdílem, že to nevidí na složence, kterou musí každý měsíc zaplatit, nebo na bankovním příkazu.
„Jedná se o další plošnou daň, kterou chce Fialova vláda bezdůvodně lidem zdražit životy,“ prohlašuje i lídr SPD Tomio Okamura. „Ať platí ČT jen ti, kdo se na to chtějí dívat a poslouchat to,“ řekl ve středu ve Sněmovně lídr SPD.
Návrh na zvýšení poplatků bude po poslancích ještě posuzovat Senát a nakonec ho ještě dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Až to udělá a zákon vyjde ve sbírce zákonů, začne platit v první den následujícího měsíce. „Míříme s tím na dubnovou schůzi Senátu,“ řekl iDNES.cz Baxa. To znamená, že by vyšší poplatky mohly být nejdříve od května.