Rozdávání finančních balíčků před volbami patří k tradiční výbavě politických stran.

Rozdávání finančních balíčků před volbami patří k tradiční výbavě politických stran. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Vyšší penze nesouvisí s volbami, tvrdila ODS. V kampani jsou jí ale dobré

  • 239
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas před časem odmítal opoziční kritiku, že je srpnová valorizace důchodů dobře načasovaným předvolebním tahem. Pětistovka navíc prý nemá s volbami nic společného. Teď se ale ODS dárkem pro důchodce chlubí na předvolebních billboardech.

Spokojenější stáří. Od srpna navyšujeme důchody všem o 470 korun. Billboardy s těmito hesly a dvojicí usmívajících se seniorů lemují české a moravské silnice, stejný motiv vyskakuje i na čtenáře internetových stránek.

Když Sněmovna navýšení důchodů schvalovala, levicová opozice skřípěla zuby. Senioři jsou její tradiční voliči, návrh proto nemohla nepodpořit. Vládní koalici alespoň jedním dechem vyčetla populismus. Navýšení důchodů si prý ODS načasovala tak, aby ho ti, kterých se týká, pocítili těsně před volbami.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tehdy podobnou kritiku odrážel, šlo podle něj především o systémovou změnu. "Vychází to z inflace a z růstu cen, který nečekali domácí ani světoví analytici," bránil se útokům svého stínového konkurenta Zdeňka Škromacha.

Nakonec ale dali občanští demokraté opozici za pravdu. Neodolali pokušení a štědrým darem se v předvolebním boji chlubí. Zřejmě pro jistotu, kdyby si některý ze seniorů nedokázal vybavit, co je to za stranu, která na něj tak pamatuje.

"Je to spíše dotaz na hlavní kancelář ODS, protože ta má kampaň na starosti," řekl na otázku, proč se téma objevilo na billboardech, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Navýšení důchodů pak znovu vysvětlil vysokou inflací.

"Nebylo to míněno jako předvolební tah. Šlo o to, že inflace stoupala výrazněji, než se čekalo. Byla zde tudíž snaha kompenzovat důchodcům nárůst cen rychleji než běžnou valorizací. Kdyby se postupovalo normálně, tak by valorizace proběhla až v roce 2009," řekl iDNES.cz Sezemský.

My ne, to oni
Jánský Vršek, kde občanští demokraté sídlí, na stejný dotaz reagoval dlouhou obžalobou ČSSD. "Pokud jde o předvolební sliby a dárky, pak předvolebním dárkem bylo nejrůznější zvyšování sociálních mandatorních výdajů, které na jaře 2006 na sklonku svého období iniciovala vláda vedená ČSSD a které představovaly nejvyšší meziroční přírůstek v historii," řekl iDNES.cz mluvčí ODS Milan Bouška.

Za předvolební populismus označil i jednorázový příspěvek 2 000 korun, kterým si vláda vedená ČSSD chtěla před volbami do Evropského parlamentu v roce 2004 naklonit důchodce, nebo 1 000 korun takzvaného pastelkovného před volbami v roce 2006.

Úprava důchodů současné vlády pod vedením ODS je naproti tomu reakcí na aktuální a konkrétní ekonomickou situaci důchodců, kterou ovlivnila vysoká inflace vlivem růstu světových cen potravin a energií, tvrdí.

"Dá se proto říci, že se svým způsobem jedná spíše o vynucený krok než o předvolební dárek. Kampaň ODS pak reflektuje fakt, že ODS jako nejsilnější vládní strana věnuje situaci našich seniorů pozornost a také ji adekvátním způsobem řeší," vysvětlil Bouška. S časem předvolebním pak podle něj mají tyto kroky jen čistě technickou souvislost.

Rozdávání finančních balíčků před volbami patří k tradiční výbavě politických stran, snadnému lákadlu totiž nelze odolat. - čtěte Politici opíjejí voliče sliby

Kouzlu uplácení voličů ale nepodléhají jen sociální demokraté, jak by z výroku mluvčího mohlo vyznívat. Sama ODS například před minulými parlamentními volbami slibovala, opět důchodcům, zvýšení penzí o tisíc korun. A volby vyhrála.

. Jak ODS odmítala nařčení z populismu

"Každý, kdo se podívá na časovou řadu, tak zjistí, že je to nepravdivé tvrzení. Inflace se nečekaně zrychlila v listopadu a prosinci minulého roku. Poté, co jsme dostali první informace o lednové inflaci v únoru, okamžitě jsme připravili návrh změny zákona, který umožňuje snížit valorizační podmínku z deseti procent na pět procent."
Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS

"Ne, rozhodně ne. My jsme pečlivě analyzovali vývoj inflace, pečlivě jsme celou dobu od pravidelné valorizace od prvního ledna letošního roku analyzovali vývoji vydání důchodcovských domácností a toto je nejrychlejší možný termín, který je k dispozici. S těmi volbami to vůbec nesouvisí. Navíc my připravujeme systémovou změnu."
Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS

"To rozhodně ne. Kdyby ta snaha byla motivovaná tímto, tak ten návrh mohl být například o sto korun či dvě stě korun výše, ale my jsme opravdu vázáni těmi limity, které na jedné straně tady jsou, a na druhé straně jsme vázáni bilancí státního rozpočtu."
Michal Doktor, poslanec ODS


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video