Vyšší penze nesouvisí s volbami, tvrdila ODS. V kampani jsou jí ale dobré

  10:12aktualizováno  10:12
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas před časem odmítal opoziční kritiku, že je srpnová valorizace důchodů dobře načasovaným předvolebním tahem. Pětistovka navíc prý nemá s volbami nic společného. Teď se ale ODS dárkem pro důchodce chlubí na předvolebních billboardech.

Rozdávání finančních balíčků před volbami patří k tradiční výbavě politických stran. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Spokojenější stáří. Od srpna navyšujeme důchody všem o 470 korun. Billboardy s těmito hesly a dvojicí usmívajících se seniorů lemují české a moravské silnice, stejný motiv vyskakuje i na čtenáře internetových stránek.

Když Sněmovna navýšení důchodů schvalovala, levicová opozice skřípěla zuby. Senioři jsou její tradiční voliči, návrh proto nemohla nepodpořit. Vládní koalici alespoň jedním dechem vyčetla populismus. Navýšení důchodů si prý ODS načasovala tak, aby ho ti, kterých se týká, pocítili těsně před volbami.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tehdy podobnou kritiku odrážel, šlo podle něj především o systémovou změnu. "Vychází to z inflace a z růstu cen, který nečekali domácí ani světoví analytici," bránil se útokům svého stínového konkurenta Zdeňka Škromacha.

Nakonec ale dali občanští demokraté opozici za pravdu. Neodolali pokušení a štědrým darem se v předvolebním boji chlubí. Zřejmě pro jistotu, kdyby si některý ze seniorů nedokázal vybavit, co je to za stranu, která na něj tak pamatuje.

"Je to spíše dotaz na hlavní kancelář ODS, protože ta má kampaň na starosti," řekl na otázku, proč se téma objevilo na billboardech, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Navýšení důchodů pak znovu vysvětlil vysokou inflací.

"Nebylo to míněno jako předvolební tah. Šlo o to, že inflace stoupala výrazněji, než se čekalo. Byla zde tudíž snaha kompenzovat důchodcům nárůst cen rychleji než běžnou valorizací. Kdyby se postupovalo normálně, tak by valorizace proběhla až v roce 2009," řekl iDNES.cz Sezemský.

My ne, to oni
Jánský Vršek, kde občanští demokraté sídlí, na stejný dotaz reagoval dlouhou obžalobou ČSSD. "Pokud jde o předvolební sliby a dárky, pak předvolebním dárkem bylo nejrůznější zvyšování sociálních mandatorních výdajů, které na jaře 2006 na sklonku svého období iniciovala vláda vedená ČSSD a které představovaly nejvyšší meziroční přírůstek v historii," řekl iDNES.cz mluvčí ODS Milan Bouška.

Za předvolební populismus označil i jednorázový příspěvek 2 000 korun, kterým si vláda vedená ČSSD chtěla před volbami do Evropského parlamentu v roce 2004 naklonit důchodce, nebo 1 000 korun takzvaného pastelkovného před volbami v roce 2006.

Úprava důchodů současné vlády pod vedením ODS je naproti tomu reakcí na aktuální a konkrétní ekonomickou situaci důchodců, kterou ovlivnila vysoká inflace vlivem růstu světových cen potravin a energií, tvrdí.

"Dá se proto říci, že se svým způsobem jedná spíše o vynucený krok než o předvolební dárek. Kampaň ODS pak reflektuje fakt, že ODS jako nejsilnější vládní strana věnuje situaci našich seniorů pozornost a také ji adekvátním způsobem řeší," vysvětlil Bouška. S časem předvolebním pak podle něj mají tyto kroky jen čistě technickou souvislost.

Rozdávání finančních balíčků před volbami patří k tradiční výbavě politických stran, snadnému lákadlu totiž nelze odolat. - čtěte Politici opíjejí voliče sliby

Kouzlu uplácení voličů ale nepodléhají jen sociální demokraté, jak by z výroku mluvčího mohlo vyznívat. Sama ODS například před minulými parlamentními volbami slibovala, opět důchodcům, zvýšení penzí o tisíc korun. A volby vyhrála.

. Jak ODS odmítala nařčení z populismu

"Každý, kdo se podívá na časovou řadu, tak zjistí, že je to nepravdivé tvrzení. Inflace se nečekaně zrychlila v listopadu a prosinci minulého roku. Poté, co jsme dostali první informace o lednové inflaci v únoru, okamžitě jsme připravili návrh změny zákona, který umožňuje snížit valorizační podmínku z deseti procent na pět procent."
Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS

"Ne, rozhodně ne. My jsme pečlivě analyzovali vývoj inflace, pečlivě jsme celou dobu od pravidelné valorizace od prvního ledna letošního roku analyzovali vývoji vydání důchodcovských domácností a toto je nejrychlejší možný termín, který je k dispozici. S těmi volbami to vůbec nesouvisí. Navíc my připravujeme systémovou změnu."
Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS

"To rozhodně ne. Kdyby ta snaha byla motivovaná tímto, tak ten návrh mohl být například o sto korun či dvě stě korun výše, ale my jsme opravdu vázáni těmi limity, které na jedné straně tady jsou, a na druhé straně jsme vázáni bilancí státního rozpočtu."
Michal Doktor, poslanec ODS


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz