Loudil nahé fotky, měl oplzlé otázky. Studentky popsaly sexuální obtěžování

  20:43aktualizováno  20:43
Vydírání, nemístné otázky či dokonce fyzické útoky. Se sexuálním obtěžováním mají zkušenosti dvě třetiny vysokoškolaček. Školy shodně tvrdí, že si u nich studentky na profesory nestěžují. Podle odborníků to ale neznamená, že by se nic takového nedělo, studentky se spíše bojí svěřit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Studenti si píší poznámky na přednášce na vysoké škole. | foto: Profimedia.cz

Školy se o sexuálním obtěžování v řadě případů dozvědět vůbec nemusí. Studenti jsou totiž na učitelích do značné míry závislí, a proto jejich nevhodné chování obvykle snášejí jako "nutné zlo".

"Já sem tenkrát díky němu udělala zápočet, no ale o to to bylo horší, že mě potom drtil, abych mu posílala (nahé) fotky," uvedla v průzkumu ze Sociologického ústavu Akademie věd studentka Helena.

Běžnou součástí přednášek bývají také komentáře o vlohách a schopnostech žen. Jako příklad je ve výzkumu uveden zážitek jedné z respondentek, když její vyučující použil přirovnání: "...když se s vámi budu chtít vyspat, slečno, a nabídnu vám pět set korun, jaký je to ekonomický model?"

Tvrdší formy obtěžování, s nimiž se respondentky setkaly, zahrnují pozvání na schůzky a večeře, pokusy o fyzické sblížení a (virtuální) komunikaci se sexuálním podtextem až po fyzický kontakt. Problém však je, že neexistují napříč školami jasná pravidla, jak se v takových případech zachovat.

Studentky neví, na koho se obrátit. Radši mlčí

Podle Marty Vohlídalové, jedné ze tří autorek průzkumu, chybí na českých školách jasná pravidla a "návody", co v takové situaci dělat. "Do formální stížnosti se odhodlá velmi málo lidí, to už musí jít o něco hodně závažného," říká Vohlídalová.

Jak analýza vznikla?

Dvouletý výzkum zaměřený na sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí je případovou studií vybrané fakulty pražské vysoké školy, nereprezentuje tedy situaci na všech vysokých školách. Předností případové studie je, že můžete dané téma prozkoumat do hloubky. Výzkum zahrnoval kvantitativní a kvalitativní část. Kvantitativní tvořilo dotazníkové šetření mapující zkušenosti 700 studentů a studentek se sexuálním obtěžováním a jejich postoje k tomuto jevu. Na kvantitativní šetření navazovaly hloubkové rozhovory s 18 studujícími dané fakulty.

Mnoho škol má pro tyto případy etické kodexy, kde je napsáno, že se učitel nesmí dopustit diskriminace či zneužívat své postavení. Co přesně ale dělat, když se něco takového stane, se v dokumentu studenti nedočtou. Analýza navíc ukázala, že respondenti nemají důvěru vůči vedení školy.

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová přitom uvedla, že si studenti na své profesory mohou stěžovat právě u jeho nadřízených či přímo u vedení fakulty či školy. Dodala ale, že na škole mají i poradenské centrum.

S obtěžováním se setkaly dvě třetiny vysokoškolaček

Analýza vypracovaná Sociologickým ústavem Akademie věd ukázala, že s nějakou formou sexuálního obtěžování mají zkušenost dvě třetiny studujících, devět procent se pak setkalo s těmi nejtvrdšími formami sexuálního nátlaku.

"Náš výzkum dává indicie, že tento problém se na univerzitní půdě vyskytuje a že to nebude úplně marginální problém," tvrdí Vohlídalová.

 Jeden takový případ se udál na fakultě humanitních studií UK, kde dostal za sexuální obtěžování pedagog výpověď. Údajně zval studentky k sobě domů, kde s nimi konzultoval jejich bakalářské práce, místo toho měl ale nevhodné narážky.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz