Vysokoblahorodí, nerušte schůze zastupitelů, žádali Béma nespokojenci

  11:32aktualizováno  11:32
Asi čtyři desítky Pražanů dnes demonstrovaly před pražským magistrátem proti zrušení dubnového a květnového jednání zastupitelstva. O zrušení jednání rozhodla rada města, v níž sedí zástupci ODS. Akci nazvanou Bémokracie není demokracie svolali někteří opoziční zastupitelé, především zástupci SNK ED, EDS a SZ.

Demonstraci přišel podpořit mimo jiné bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, písničkář Pepa Nos, předseda pražských lidovců Marián Hošek, bývalý primátor Jan Kasl nebo režisérka Olga Sommerová.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Nebát se a nekrást" nebo "Stop modré tsunami". Podle demonstrantů rada hlavního města svým rozhodnutím pošlapává demokracii.

"Pavle Béme, nebuď zbabělec a obnov zasedání zastupitelstev, aby Praha mohla být řádně spravována," vyzývali přítomní pražského primátora. Bém, který právě přicházel na jednání zastupitelstva, se u shromáždění zastavil.

Přítomní na něj volali: "Naše vysokoblahorodí přišlo!" Primátor demonstrantům řekl, že by si z každým z nich rád popovídal, ale musí na jednání zastupitelstva. Poté odešel.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. Protestující zastihli i primátora Pavla Béma při cestě do zaměstnání. (25. března 2010)

Beton na Prahu

Před pražským magistrátem demonstrovalo také několik desítek lidí, kteří nesouhlasí s návrhem změn územního plánu hlavního měst, kterými se dnes zastupitelstvo také zabývalo. Poklidný půlhodinový happening zorganizovalo sdružení Arnika.

Při happeningu byla v nafukovacím bazénku demonstrativně zalita do šedé sádry mladá dívka, která měla symbolizovat Prahu. Před vstupními dveřmi na radnici byly dva transparenty s nápisy "Beton na Prahu" a "Zalíváme Prahu betonem".

Dnešní schůze pražského zastupitelstva je poslední, politici tak mají až do června prázdniny. Oficiální důvod, proč ODS pravidelná jednání odložila, je prý ten, že by na nich před volbami místo debat o fungování města docházelo k předvolebním kampaním.

Zastupitelé se tak opět sejdou až 17. června po volbách do Sněmovny.

"Únorové zasedání zastupitelstva se zvrhlo v předvolební a velmi hloupou exhibici Cyrila Svobody a některých dalších politiků. Zdrželo nás dvě hodiny od práce. Zastupitelstvo je tu od toho, aby pracovalo, a nikoliv mlátilo prázdnou slámu," zdůvodnil na začátku března primátor Pavel Bém (ODS).

Zrušili jednání. A chod města?

Narážel tak na asi hodinu a půl dlouhou taškařici, při které se zastupitelé dohadovali o tom, kde si měl šéf lidovců Svoboda okopírovat materiály, které zastupitelům chtěl předložit, nebo kdo jej jako první označil za lháře.

Podle kuloárních informací stojí za rozhodnutím obava, že by byly propírány pro ODS nepříjemná témata, jako třeba kauza Opencard. "Je to v podstatě ze strachu, už jen třeba z toho, co se zase o nás v novinách objeví," řekl pod slibem anonymity jeden ze členů ODS.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. (25. března 2010)

Jenže odložení jednání zastupitelstva může pořádně zkomplikovat život v Praze. Město nebude moci rozhodnout o důležitých věcech. Nebude moci například projednávat změny územního plánu nebo rozdělit sociální granty.

Sociální granty se zpozdí

"Pokud se neschválí rozdělení sociálních grantů do léta, bude to pro organizace likvidační. Jedná se o rozdělení více jak osmdesáti milionů korun, které jsou určeny pro poskytovatele služeb v této oblasti," uvedl opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Radní Jiří Janeček (ODS), zodpovědný za sociální politiku, ale žádný problém nevidí. "Vše mám připraveno. Z grantů dáme zálohu a pak je doplatíme," uvedl Janeček.

Jenže potíže mohou nastat také při schvalování nového územního plánu. Ten chce ODS schválit nejpozději do podzimních komunálních voleb. Poté už do něj nebude moci jednoduše prosadit změny, které by si přála. Po volbách totiž už nemusí město řídit.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. (25. března 2010)

Pokud se jednání v dubnu a v květnu neuskuteční, chtějí zastupitelé ČSSD svolat ostatní opoziční zastupitele a dohodnout se s nimi. Pokud se dá dohromady třetina zastupitelů, Bém musí jednání svolat. Zastupitelů je celkem sedmdesát, těch opozičních je dvacet osm. A to ke svolání jednání stačí.

"Vyzveme primátora Béma, aby jednání v dubnu i v květnu svolal. Pokud to neudělá, začneme hned v pátek jednat s ostatními opozičními zastupiteli," řekl Poche.

Podle informací MF DNES se už také mezi občanskými demokraty objevují hlasy, že by se jednání zastupitelstva měla uskutečnit v původních termínech. Pokud by se jednání totiž nekonala, mohlo by se to totiž obrátit proti ODS a přinést ještě větší potíže.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Komunisté pěstovali víc brambor, tepe KSČM. Za nacistů jich rostlo ještě víc

V roce 1989 chodili Češi častěji do kina, střežilo je víc vojáků a brambory rostly na 115 tisících hektarech polí, v...

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Elektrikář - Poděbrady, + - 34 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz