Vysoké školy se chystají zatočit i s opisovači seminárek

  10:14aktualizováno  10:14
Po boji s opisovači diplomových prací si vysoké školy už brzy posvítí i na práce seminární. Software v těchto dnech dolaďuje brněnská Masarykova univerzita. V první fázi ho bude využívat deset škol. Usvědčeným plagiátorům může hrozit až vyloučení ze studia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnská univerzita slibuje, že projekt Odevzdej.cz spustí během června. Odhalovat plagiátory seminárních prací se zatím rozhodlo deset veřejných škol.

Bude ale jen na nich, zda učitelům zadávání seminárních prací do systému nařídí, jako je to povinné v případě závěrečných prací. Stejně tak mohou pedagogové využívat software pokaždé, nebo pouze v případě, že budou mít při čtení některé práce podezření z opisování. 

jaké školy se zapojí?

Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Karlova v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita v Ostravě, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

"Připojilo se všech osm fakult. Zatím není rozhodnuto, jak přesně budeme se systémem pracovat. Řekla bych ale, že každý profesor bude mít možnost, nikoli povinnost, software využívat," uvedla Bronislava Palíková, vedoucí centra informatiky ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zpětně se prý rozhodně seminárky do systému vkládat nebudou. 

Na projekt Odevzdej.cz dostala brněnská univerzita téměř šest milionů od ministerstva školství. Očekává ale pomalejší rozjezd ve srovnání s předešlým projektem.

"U závěrečných prací to bylo snazší, protože školy už dříve dávaly práce do elektronických archivů. U seminárních prací je to horší, tam to není řešeno systémově a je to v rukou konkrétních pedagogů," vysvětlila Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Připojit se odhodlala i Univerzita Karlova v Praze. Ta zároveň stále zvažuje, jestli využívat i druhý brněnský software zaměřený na plagiátory závěrečných prací. - čtěte Vysoké školy zahájily boj s plagiátory pomocí počítačů

"Univerzita Karlova se rozhodla zapojit v oblasti týkající se seminárních prací, která je jednodušší a umožňuje postupné připojování jednotlivých fakult a kde nevyvstává problém ve vztahu k autorskému zákoníku," řekl iDNES.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Právě nejednoznačnost autorského zákona je důvodem, proč největší česká univerzita s připojením váhá. O zapojení chce jednat během léta, podle Hájka rozhodnutí ovlivní i zkušenost se seminárními pracemi.

Olomouc hlásí jednoho plagiátora

Odhalovat plagiáty seminární prací se chystá i Univerzita Palackého v Olomouci. "Nepřipojí se všechny fakulty, ale zatím pouze filozofická a cyrilometodějská teologická fakulta, které o to mají zájem," uvedl prorektor univerzity Miroslav Chráska.

software

Brněnský systém má dvě hlavní funkce. Slouží jako národní registr elektronických kvalifikačních prací. Registr najdou zájemci na stránkách www.theses.cz

Na konci května bylo v systému uloženo přes milion souborů, celkový počet vložených závěrečných prací přesahuje 70 tisíc a každý den přibývají.

Druhou funkcí je odhalování plagiátů. Systém porovnání jak závěrečné práce mezi sebou, tak i s dalšími dokumenty - výukovými materiály. Je tam také stažená česká a anglická Wikipedie.

Zakrátko se spustí projekt zaměřený na seminární práce Odevzdej.cz.

Už od loňského roku si olomoucká univerzita nechává "projet" plagiátorským softwarem všechny závěrečné práce. Letos řešila první podezřelé případy. Software školu nedávno upozornil, že tři odevzdané bakalářské práce byly z více než šedesáti procent identické s jinými texty.

Univerzita je proto prověřila. "U některých může být převzetí textu ve větším rozsahu organickou součástí práce, pokud se odvolává například na zákony či předpisy," vysvětlil iDNES.cz mluvčí olomoucké univerzity Rostislav Hladký.

U dvou prací tomu tak opravdu bylo. V bakalářkách studenti citovali právní předpisy. Třetí bakalářka byla ovšem opsaná. Software přišel na to, že se v 63 procentech shoduje s bakalářskou prací z brněnské Masarykovy univerzity. A co studenta čeká?

Na každé univerzitě fungují disciplinární komise, které nerozhodují o osudu studenta, ale usnášejí se na návrhu trestu, což může být napomenutí, podmínečné vyloučení nebo vyloučení. Své rozhodnutí pak předkládají děkanovi.

"Navrhli jsme podmínečné vyloučení. Disciplinární komise fakulty rozhodne o tom, jestli tomu tak bude, nebo jestli budou přísnější," řekl iDNES.cz prorektor Chráska.

Software využívá i Vysoká škola ekonomická v Praze. "Podle našich informací na VŠE žádný plagiátor díky tomuto systému dosud odhalen nebyl. Zaznamenali jsme ale opačné případy - že studenti jiných univerzit kopírovali texty studentů VŠE," uvedl mluvčí univerzity Jan Martin Rolenc.

Seznam škol se rozšiřuje, zájem mají i za hranicemi

Počet škol, které se rozhodly bojovat s opisováním v závěrečných pracích, stále roste. V současné době jich je jednadvacet. K projektu se nedávno rozhodla připojit i Univerzita Komenského v Bratislavě. "Už jsme podepsali smlouvu," řekla iDNES.cz Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Proti plagiátorům už bojuje i Ekonomická univerzita v Bratislavě. A další školy připojení zvažují. "V posledním měsíci nás oslovil stejný počet českých a slovenských škol. Jmenovat je ale zatím nemohu," doplnila Brandejsová.

Pokud si tedy někteří vysokoškoláci při psaní bakalářské či diplomové práce navzájem pomáhají se svými slovenskými kolegy, nemusí se zatím obávat odhalení. Software dokáže porovnat jen české texty s českými a slovenské se slovenskými. To se ale do budoucna změní. "Časem bude software porovnávat české a slovenské texty navzájem, je tam velmi podobná skladba vět," uvedla Brandejsová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz