Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Klasické státnice jako přežitek doby. Školy od monologů postupně ustupují

  10:02
Losování okruhu a potom patnáctiminutový až hodinový monolog na zvolené téma. Klasická podoba státní závěrečné zkoušky už je podle mnoha vysokých škol přežitkem doby. O co však odborníci usilovali už před deseti lety, pořád není standardem. Řada škol tak alespoň přechází k ověření znalostí v rámci obhajoby závěrečné práce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Změnu již provedl třeba Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity. Kromě obhajoby závěrečné práce tamním studentům stačí absolvovat takzvanou rozpravu o studiu, která se týká právě tématu bakalářské či diplomové práce. Podobné to je třeba na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

„Zkoušení z jednotlivých okruhů mi přijde zbytečné. U rozpravy lépe ukážu, že oboru rozumím komplexně,“ popisuje absolventka Jana Majerská. I ona patří k prvnímu ročníku studentů, kteří v červnu ukončili studium rozpravou.

„Jednotlivé okruhy dávají smysl u zkoušek v průběhu studia, u státnic mi to přijde zbytečné,“ míní.

KOMENTÁŘ: Povinná matematika už je pasé, začíná nová válka o podobu maturit

Podobně to vidí i Alice Havlovicová, která titul získala na Insitutu ekonomických studií (IES). „Jsem ráda, že státnice nemáme. Člověk se pak může soustředit jen na bakalářskou práci a skutečně a do hloubky se věnovat zvolenému tématu. Tím nás škola vlastně vede k tomu, abychom na základě znalostí mohli v budoucnu vést vlastní výzkum,“ uvedla.

Podle ředitele IES Martina Gregora studenti oceňují, že se mohou při přípravě na závěr studia soustředit více na problematiku, kterou si sami zvolili. „Na druhou stranu máme ohlasy, že není naše podoba zkoušky jednoduchá,“ dodal. Spolu se změnou koncepce zkoušky podle něj musela škola i zkontrolovat podobu ukončení jednotlivých předmětů v průběhu studia, aby znalosti dostatečně ověřovaly.

Jde zatím jen o první vlaštovky, změny v podobě závěrečných zkoušek ale zvažují i jiné školy. „Obecně mezi akademiky přibývá těch, kteří státní závěrečné zkoušky požadují za překonané, zejména jejich ústní část, a uvítali by jejich zrušení,“ uvedla mluvčí ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jana Kasaničová. 

Podobně tomu je i na Mendelově univerzitě v Brně. „O otázce formy státní závěrečné zkoušky se u nás diskutuje a projevují se snahy propojit okruhy zkoušky s tématem závěrečné práce,“ potvrdil prorektor univerzity Radim Farana.

Škola však podle Kasaničové naráží na limity, a to třeba u lékařských oborů. Při přípravě na regulované profese, jako jsou učitel, sociální pracovník, všeobecná sestra či třeba porodní asistent, jsou totiž požadavky na závěrečnou zkoušku zahrnuty do závazných kvalifikačních standardů. Jejich podobu proto stanovují příslušná ministerstva. „Zde sami od sebe příliš měnit nemůžeme,“ podotkla Kasaničová.

To potvrzuje i Vendula Marešová z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. O zrušení klasické podoby státnic se podle ní mluví na oborech, jako je třeba aplikovaná technika. Naopak u zdravotnických oborů, které škola nabízí, není žádná změna na pořadu dne.

Moc dlouhé, moc náročné. Co vězí za selháním u maturit z češtiny

Ostatně obory, které nyní s inovacemi přichází, jsou především ekonomického rázu. Ty své studenty nepřipravují na výkon jen jednoho konkrétního povolání, absolventi mají širší škálu uplatnění.

Ani tam však školy nemají zcela volnou ruku. Podmínky pro udělení titulu totiž stanovuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a jsou součástí zákona o vysokých školách. „Zákon stanovuje, že státní zkouška musí mít kromě obhajoby závěrečné práce ještě další část nebo části,“ popsala mluvčí resortu Aneta Lednová. To v praxi znamená, že nemůže být redukovaná jen na obhajobu bakalářské nebo diplomové práce.

„Současně zákon stanovuje, že státní zkouškou se ověřují profilující znalosti nebo dovednosti ze základních tematických okruhů. Forma ověřování těchto znalostí však není centrálně regulována,“ dodala Lednová. U mnohých oborů si tak školy mohou zvolit podobu závěrečné zkoušky, která jim nejvíce vyhovuje, tedy právě i formou odborné rozpravy.

Usilovalo se o úplné zrušení

Současné snahy nejsou žádnou novinkou. Již před více než deseti lety usilovala o úplné zrušení státní závěrečné zkoušky skupina poradců při MŠMT. V posledních letech se pak téma dostalo do popředí, když jeden ze studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy spáchal po neúspěšných státnicích sebevraždu.

Školy, které usilují o změnu podoby SZZ, se inspirovaly v zahraničí. Závěrečnou zkoušku vůbec nemá třeba renomovaná Oxfordská univerzita, na některých ekonomických oborech dokonce nevyžaduje ani závěrečnou práci. Sází přitom na to, že student, který po dobu studia úspěšně absolvoval všechny zkoušky, již své znalosti prokázal. Pravidlem nejsou SZZ ani třeba ve Švédsku nebo v USA.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Návrat drážní policie? Kvůli bitkám hledají železničáři náhradu za sekuriťáky

Premium Čtveřice strážných z nádraží čelí obvinění z údajně brutálního týrání a loupeže. Surově zbili bezdomovce, kopali jej do...

Děsí mě to, co terezínské básně dětí neříkají, říká historička Orensztajnová

Premium Díky zhudebněným básničkám dětí z Terezínského ghetta odhalila historička Raquel Orensztajnová i jejich pohnuté osudy....

STALO SE DNES: Češi vybírají hlavu státu. Putin na Ukrajině chystá ofenzivu

V Česku začalo druhé kolo prezidentských voleb. Ruský prezident Vladimir Putin připravuje ruské síly k ofenzivě na...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...