Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

  16:01aktualizováno  17:28
Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení, že uspěly u přijímacích zkoušek. Uchazeči to zjistili z oficiálních výsledků testů. V pondělí ale přišla studená sprcha. „Přijati nejste,“ oznámila jim škola. Na vině podle fakulty byla technická chyba systému.

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze | foto: Miloš RumlČTK

Přesně 282 nejprve přijatých a posléze vyřazených uchazečů tak nyní musí absolvovat klasický postup a proti výsledkům přijímacího řízení se odvolat standardní cestou.

„V pátek kolem půl druhé jsem se dozvěděla přes informační systém, že jsem přijatá a chybu jsem zjistila včera čirou náhodou, když jsem narazila na příspěvek na Facebooku,“ popsala iDNES.cz v úterý uchazečka o studium Monika.

Příspěvek školy se na Facebooku objevil před půl jedenáctou v pondělí dopoledne. Oficiální e-mail s omluvou poslala škola postiženým podle informací iDNES.cz ale až několik hodin poté.

„Studenti byli na webu fakulty upozorněni, že při vyhodnocení přijímacích zkoušek na daný program došlo k technické chybě. V pondělí v ranních hodinách, ihned po zjištění technické chyby, byla přijata opatření k nápravě, tedy správné informaci o rozhodnutí. Všech 282 uchazečů dostalo ještě v pondělí po nápravě chyby omluvný e-mail,“ uvedl vedoucí katedry marketingu Podnikohospodářské fakulty Miroslav Karlíček. Problémy se podle něj týkají pouze oboru Podniková ekonomika a management.

V součtu 100 bodů, ale alespoň polovinu z každého předmětu

Ještě před zkouškami si na stránkách fakulty mohl každý zájemce předem najít podmínky přijímacího řízení. Aby byl předně vůbec zvažován k přijetí, musel z matematiky a cizího jazyka v obou testech získat minimálně polovinu ze 100 bodů.

Jedno z chybných oznámení VŠE o přijetí uchazeče ke studiu.

Jedno z chybných oznámení VŠE o přijetí uchazeče ke studiu.

Když pak škola v pátek zveřejnila výsledky, ke studiu byl přijat i student, který získal například 136 bodů (76+60). Potud by bylo vše v pořádku. Jenže ne na dlouho.

Škola posléze při komentování technické chyby upřesnila, že ke studiu byli přijati uchazeči, kteří získali v součtu nejméně 145 bodů. Tudíž 136 bodů v té chvíli nemělo nárok.

„Z důvodu technické chyby bylo uchazečům programu Podniková ekonomika a management s počtem bodů od 100 do 144 bodů včetně chybně systémem přiděleno rozhodnutí Přijat ke studiu. Tito uchazeči nemohou být přijati pro nedostatečnou kapacitu. Všem dotčeným se omlouváme,“ stojí v prohlášení školy. Uvádí se v něm také, že hranice pro přijetí byla stanovena právě na 145 bodů.

Ministerstvo: Studenti se musí řídit tím, co vydá škola

Zklamaní uchazeči tak místo radosti z přijetí na vysněný obor musí řešit odvolání a alternativy studia jinde. Ostatně fakulta samotná lidem na Facebooku radí, aby se proti výsledku řízení odvolali.

Příliš naděje na, kvůli uvedené technické chybě, jisté „zvýhodnění“ při odvolacím řízení nedává (ne)úspěšným uchazečům ani ministerstvo školství.

„Vysoké školy jsou v tomto autonomní. Studenti se tak musí řídit stanovisky, které vydá škola,“ uvedla za ministerstvo mluvčí Aneta Lednová.

Rektorský řetěz VŠE zřejmě někdo ukradl, tvrdí škola. Žádá zrušení aukce

Odvolání tak nejspíš podstoupí i Monika, která by zde ráda studovala.

„Každopádně mi z jedné strany přijde směšné to, že jsem byla přijata, ale z důvodu technické chyby jsem nepřijatá a ještě k tomu se musím odvolávat,“ říká Monika.

Kromě Podnikohospodářské fakulty se hlásila ještě na další dvě školy, pražská ekonomka však byla její prioritou. I proto byla z přijetí nadšená a začala kolem něj plánovat další kroky - například přesun do Prahy.

Zklamání neskrýval i další potenciální vysokoškolák. „Myslel jsem, že mám vystaráno. Na VŠE jsem chtěl nejvíc. Pak jsem se ale narychlo musel připravovat na přijímačky jinde. Kdyby náhodou odvolání nedopadlo,“ vysvětlil situaci čerstvý maturant Martin.

O studium na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) mají každoročně zájem tisíce mladých lidí. Jen na obor Podniková ekonomie a management na Podnikohospodářské fakultě se minulý rok přihlásilo 1 590 zájemců. Škola jich nakonec přijala přes 500 a podobná čísla se dají čekat i letos.

Na podnikovou ekonomiku bylo podle informací z katedry po prvním kole přijímacího řízení přijato 629 studentů. Ti, kteří splnili podmínky, ale škola je z kapacitních důvodů nepřijala, mají díky odvolání proti rozhodnutí stále šanci, že na fakultu po prázdninách nakonec nastoupí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Čtyři roky po vlakové tragédii chybí ve Studénce podjezd i objížďka

Ve Studénce na Novojičínsku se srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě...

Objezd pro kamiony schází, podjezd pro pěší a osobní dopravu také zůstává jen v plánech. Železniční přejezd ve Studénce...

Zaměstnání sebevrahů. Veterináři si sáhnou na život třikrát častěji

ilustrační snímek

Co se na začátku mohlo zdát jako snové povolání, stává se časem noční můrou a vysněná kariéra veterináře končí...

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz