Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

  7:19aktualizováno  13:28
Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci zasahovali u několika nehod, k nejvážnější došlo ve Stonařově na Jihlavsku. Střet dvou nákladních vozidel tam zablokoval silnici I/38. Meteorologové varují před možnou nesjízdností některých silnic, na cestách doporučují sledovat dopravní zpravodajství.
U Stonařova se čelně střetla dvě nákladní vozidla, jednu osobu museli hasiči...

U Stonařova se čelně střetla dvě nákladní vozidla, jednu osobu museli hasiči vyprostit za použití hydraulického nářadí. (31. ledna 2023) | foto: HZS

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí vztahující se na území Libereckého, Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V polohách s nadmořskou výškou nad 700 metrů meteorologové varují před tvorbou jazyků, v místech nad 900 metrů před závějemi. Upozorňují na nebezpečné podmínky pro řízení vozidel a možnou nesjízdnost některých vozovek. Při cestování doporučují sledovat dopravní zpravodajství, v horách dbát pokynů Horské služby a počítat s prodloužením doby jízdy.

Výstraha s nižším stupněm nebezpečí, jež platí do čtvrtka, se vztahuje i na zbylé části republiky. Ve vyšších polohách lze předpokládat tvorbu sněhových jazyků a s nimi spojené dopravní komplikace.

ČHMÚ též varuje před silným větrem, který v místech v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Může dojít k poškození stromů, drobným škodám na budovách a komplikacím v dopravě. Meteorologové doporučují zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty. Lidé mají dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Na Vysočině se bouralo

Problémy se sjízdností zaznamenala policie nad ránem na Žďársku, později je řidiči hlásili také u obcí Jitkov, Skála a Štoky na Havlíčkobrodsku, u Dlouhé Brtnice a křižovatky Kasárna na Jihlavsku. Sněžení zkomplikovalo i provoz na dálničním nájezdu u Humpolce. Kamiony uvízly také mezi obcemi Slavičky a Třebenice nebo u Vladislavy na Třebíčsku. U Stonařova se střetly dva kamiony.

„V úterý 31. ledna před pátou hodinou ráno vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třešť společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů ze Stonařova k ohlášenému čelnímu střetu dvou nákladních vozidel u Stonařova,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

„Při nehodě se zranili dva lidé. Jednu zraněnou osobu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit za použití hydraulického nářadí. Při nehodě došlo k poškození nádrží obou vozidel a k masivnímu úniku nafty. Zasahující hasiči havarovaná vozidla zabezpečili proti požáru,“ sdělila Musilová.

Hlavní tah ze Znojma do Jihlavy v úseku Stonařova se po sedmi hodinách prací k odstranění následků nehody podařilo zprůjezdnit. Provoz byl obnoven před 12:00.

Silnice na jihu Čech namrzají

Na silnicích v jižních Čechách se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky. V kraji jsou sněhové přeháňky, na výše položených místech silnice namrzají. Silničáři zasahují nyní v terénu se 112 sypači.

„Sněží, jsou lokální přeháňky, hlavně na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku. Napadlo od dvou do čtyř centimetrů sněhu. Vlivem větru se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, máme v terénu 112 sypačů. Vítr zatím neláme větve. Ve vyšších polohách, jak je teplota níž, to má tendenci přimrzat,“ řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sáčková.

Sníh na Olomoucku snižuje viditelnost

Na rozbředlý sníh si ráno musejí dát pozor i řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde v noci byly sněhové přeháňky. Kvůli silnému větru se mohou v některých částech kraje tvořit sněhové jazyky. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky.

V noci sněžilo téměř v celém kraji, do terénu opět vyrazily pluhy a sypače. Rozbředlý sníh byl ráno na silnicích zejména v horských okresech Jeseník a Šumperk a také ve vyšších polohách Olomoucka a Prostějovska. Obtížně sjízdná je silnice I/35 z Mohelnice na Šumpersku do Moravské Třebové. Řidiči na sociálních sítích upozorňují na to, že nákladní vozidla po této silnici kvůli kluzkému povrchu ráno neprojedou, osobní vozidla jen s obtížemi.

Problémy měly ráno kamiony také na zasněžené silnici ze Šternberka směrem na Moravský Beroun. Na Prostějovsku správa silnic varuje před sněhovými jazyky, které se kvůli silnému větru mohou ráno tvořit v okolí Protivanova a Konice. Dálnice v kraji jsou zpravidla holé a mokré, to samé platí pro hlavní silniční tahy v nižších polohách.

Ve Zlínském kraji projedete s opatrností

Na vozovkách na Vsetínsku zůstával ráno na řadě míst sníh, lokálně hrozilo, že na nich vznikne námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. S opatrností jsou sjízdné i vozovky na Zlínsku a Uherskohradišťsku, které jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré. Na Kroměřížsku jsou mokré silnice zpravidla sjízdné bez omezení.

Neprůjezdná je kvůli ledovce silnice III/42826 v délce 7,6 kilometru mezi Modrou na Uherskohradišťsku a rekreační oblastí Bunč, která leží na rozhraní okresů Uherské Hradiště a Kroměříž. „Vozovka se v zimně neudržuje,“ uvedli silničáři.

Na Liberecku silničáři uzavírají

V Libereckém kraji sněží a je silný nárazový vítr, který komplikuje úklid sněhu z komunikací. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Nejméně do 10:00 zůstane kvůli sněžení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov s dál na hraniční přechod do Polska. Vzhledem k vývoji počasí není ale vyloučeno, že silničáři uzavírku prodlouží. Pro autobusy a osobní auta je silnice průjezdná.

V Libereckém na hlavních tazích leží vrstva rozbředlého sněhu a řidiči by měli být velmi opatrní a zpomalit, sněžení navíc zhoršuje dohlednost. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři na silnici 65 na Jablonec, kde je vlivem intenzivního sněžení a silného větru vidět sotva na sto metrů. Kvůli větru odklízeli hasiči v noci šest popadaných stromů, aktuálně ale na silnicích žádné problémy tohoto druhu hlášené nejsou.

Na Liberecku zatím zůstávají pro těžká nákladní auta nad šest tun uzavřené také dvě silnice na Liberecku. Neprůjezdná je pro kamiony silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a Hejnice. Řidiči musí využít silnici 13 přes Frýdlant. V pátek silničáři kvůli problémům se sjízdností uzavřeli pro kamiony také silnici třetí třídy z Rynoltic do Hrádku nad Nisou. Do Hrádku musejí řidiči kamionů jet po hlavní silnici 13 a 35 přes Bílý Kostel, kde se solí. Obě uzavřené komunikace leží v chráněné oblasti, kde silničáři solit nemohou.

Silnice ve Středočeském kraji jsou mokré

Silnice ve středních Čechách jsou mokré po chemickém ošetření, na většině míst sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Kladensku a v části Kutnohorska je ledovka, řekla pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

„Na Kladensku vyjely po 4:00 všechny sypače, tam se držel čerstvý sníh, ale už je to černé, na Kutnohorsku byla ledovka v oblasti Kácova,“ řekla Černá.

V obcí Jílové u Prahy evidují policisté uvízlý autobus, na místě je ledovka.

Hasiči zasahovali u nehod v Pardubickém kraji

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je po solení rozbředlý, tam, kde se sůl nepoužívá, tvoří i uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné.

Motoristé by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Svitav nebo Žamberka, V oblasti Poličky, Vysokého Máta a v Železných horách se tvoří sněhové jazyky. Na silnici I/11 přes Suchý vrch v úseku Červená Voda - Jablonné nad Orlicí jsou povinné sněhové řetězy.

Hasiči od rána zasahují u dopravních nehod. V České Třebové se střetl osobní automobil s nákladním autem převážejícím osobní vozy. V Dolní Čermné na Orlickoústecku skončilo osobní auto mimo silnici a hrozilo, že spadne do potoka. V Rohovládově Bělé na Pardubicku sjel autobus do příkopu, čtyři cestující a řidič vyvázli bez zranění.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo

Sníh ráno v Královéhradeckém kraji zůstával zejména na silnicích nižších tříd. Kvůli hrozícím pádům stromů pokrytých silnou námrazou zatím zůstává v Orlických horách uzavřená silnice ze Šerlichu do Orlického Záhoří, uvedli silničáři a policie. Na horách meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Hlavní silniční tahy v kraji byly ráno většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Na nesolených horských silnicích v Krkonoších a v Orlických horách leží vrstva ujetého sněhu, která je místy zledovatělá.

Autoři: ,

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Vinohradská nemocnice otevřela nové špičkové sály pro kardiologické zákroky

Kardiologická klinika Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady v úterý slavnostně otevřela nový komplex dvou...

Podporovatelé Peterkové vyrazili dveře soudní síně, porvali se se stráží

Pokračující soud s bývalou novinářkou Janou Peterkovou, která je obviněna z šíření poplašné zprávy, přerušila v úterý...

V Česku je nejvíc případů svrabu za 20 let. Důvodem je i pokles imunity

Lékaři v Česku zaznamenali letos do konce dubna 3 462 případů svrabu, což je nejvíc za posledních 20 let. Za první...

Řidiče ujíždějícího policii zablokoval šofér dodávky, honičku ukončil výstřel

Řidič se zákazem řízení a sáčky s krystalickou látkou ujížděl policistům v Kozolupech na Plzeňsku. Vysokou rychlostí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...