Vysloužilí politici dostávají lukrativní trafiky ve státních firmách

  2:52aktualizováno  2:52
Víte, jaká je ideální kvalifikace získat lukrativní post v dozorčí radě? Nejlepší je mít v kapse modrou knížku ODS a bydliště na severní Moravě, odkud pocházejí premiér Mirek Topolánek a ministr průmyslu Martin Říman.

Pětašedesátiletý Milan Balabán prohrál v senátních volbách na podzim 2006 a neobhájil svůj post. | foto: MF DNES

Tak jen namátkou. Premiérův tajemník Radim Ochvat z Ostravy sedí ve správní radě Nadace ČEZ. Bývalý senátor za občanské demokraty Milan Balabán z Ostravy je v dozorčí radě firmy Čepro. A šéf moravskoslezské ODS a primátor Opavy rovněž zamířil do nadace elektrárenské firmy.

Každý z nich se brání, že tam není díky známosti nebo že by šlo o trafiku. I když třeba v případě Balabána to tak působí. Pětašedesátiletý politik prohrál v senátních volbách na podzim 2006 a neobhájil svůj post. O mandát přišel přesně 19. listopadu, aby se už o čtyři dny později stal novým členem dozorčí rady Čepra.

Místo v petrochemické firmě, které znamená stabilní měsíční příjem dvacet až třicet tisíc korun a jednu schůzi měsíčně, mu nabídl ministr Říman. "Pravděpodobně byl zájem využít mých znalostí a informací, které jsem měl z hospodářského senátního výboru. Tak jsem to přijal," vysvětluje si nabídku Balabán.

Tamní krajský šéf konzervativců Zbyněk Stanjura zase odmítá, že by křeslo v Nadaci ČEZ pro něj znamenalo nějakou významnou výhodu. "Místo mi nabídl Martin Říman, plyne z toho jen nepatrná finanční odměna," říká o příspěvku pět tisíc korun měsíčně.

Největší možnosti při rozdělování postů pro zasloužilé partajníky nabízí právě polostátní ČEZ. Má totiž desítky nejrůznějších dceřiných společností – a tedy i několik desítek dozorčích rad.

Snad taky něco umím
Předsedou té hlavní se stal exposlanec ODS Martin Kocourek, který je zároveň poradcem premiéra Topolánka pro rozpočtovou politiku. Otázky, zda to necítí jako trafiku, jsou inženýrovi ekonomie nepříjemné. "Je nevýhoda, že jakmile se člověk jednou stane politikem, nemůže už pak nic dělat. To se dá namítat u čehokoliv. Musela by jedině existovat nějaká procedura, jak se odpolitizovat," říká.

Jenže stal by se šéfem dozorčí rady nejziskovější firmy v zemi, kdyby předtím nebyl politikem? "Já pevně doufám, že jsem tam nejenom jako bývalý politik, ale také že něco umím. Ale prokazovat to neumím, když někdo bude tvrdit opak, nejde to nevyvracet," odpovídá Kocourek.

Být členem dozorčí rady, která dohlíží na hospodaření podniku, je docela výhodné. V případě ČEZ to znamená odměnu 105 tisíc korun měsíčně pro šéfa rady Kocourka, 84 tisíc korun pro místopředsedy a 52,5 tisíce pro řadové členy.

Jedním z nich se stal například lidovecký exposlanec Josef Janeček. Vyčítat vládě personální zemětřesení ve státních podnicích vlastně moc nelze. Šéf ODS Mirek Topolánek hrozil "nocí dlouhých nožů" už před volbami.

O tom, kdo bude zastupovat stát, nejvíc rozhodují dva ministři: financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL a průmyslu Martin Říman, v této disciplíně velmi aktivní. Právě on oslovil i bývalého dlouholetého poslance za ODS Miroslava Beneše a nabídl mu místo v dozorčích radách firem Čepro a Severočeské doly.

"Je potřeba se podívat na moji profesní kariéru: uranový průzkum, management jaderné elektrárny Temelín, primátor Českých Budějovic. Až když toto uvedu, mohu odpovídat na otázku, zda je to trafika. Má profesní kariéra hovoří o tom, že o tom něco vím," argumentuje Beneš.

Zatímco on a další vysloužilí politici mají nárok na desetitisícové odměny a služební automobily, současní poslanci a senátoři nemají na tantiémy v dozorčích radách podle zákona nárok.

"Jediné, co mají, je příspěvek na kapitálové životní pojištění," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Chápu, že je to motivováno tím, aby se neměl někdo moc dobře. Ale neřeším to," míní současný senátor ODS Jiří Oberfalzer, který musí být v Čepru bez finanční odměny.

. Kdo se kam dostal

Miroslav Beneš
bývalý poslanec a místopředseda ODS
Ve Sněmovně skončil v létě 2006, hned potom mu ministr Martin Říman nabídl post šéfa dozorčí rady petrochemické firmy Čepro. O další rok později usedl do další dozorčí rady, do Severočeských dolů.

Martin Kocourek
bývalý poslanec ODS
Ve Sněmovně platil za ekonomického experta. Hned po odchodu z politiky se stal externím poradcem premiéra Mirka Topolánka a také šéfem dozorčí rady elektrárenské firmy ČEZ.

Milan Balabán
bývalý senátor ODS                                                                                      Balabánovi se ve volbách na podzim 2006 nepodařilo obhájit křeslo v horní komoře. Bez práce však byl jen čtyři dny, ministr průmyslu Říman ho vyslal do dozorčí rady podniku Čepro.

Josef Janeček
bývalý poslanec KDU-ČSL
V Poslanecké sněmovně patřil k vůbec nejaktivnějším politikům, především co se množství předkládaných zákonů týče. Proslul také jako bojovník proti kouření. V červnu 2006 však ve volbách neuspěl, dostal místo v dozorčí radě ČEZ.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Prezident přijde podpořit rozpočet. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Podpořit návrh státního rozpočtu přijde ve středu do Sněmovny prezident Miloš Zeman. Do Sněmovny dorazí krátce před...

Řidiči si udělali parkoviště z házenkářského hřiště, město je toleruje

Tak dlouho řidiči jezdili v Chrudimi kolem zanedbaného bývalého házenkářského hřiště ve středu města, až na něm zkusili...

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz