Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Kvůli únikům ze spisů navrhuje komise větší kontrolu státních zástupců

  14:56aktualizováno  16:02
Poslanecká komise, která vyšetřuje údajné úniky z policejních spisů, v pátek jednomyslně schválila podobu neveřejné závěrečné zprávy, kterou příští týden předloží Sněmovně. V minulých týdnech vyslechla celou řadu svědků, od bývalého ministra financí Andreje Babiše přes novináře Marka Přibila po nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Zasedání vyšetřovací komise k únikům z policejních spisů (22. srpna 2017). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Komise dospěla k závěru, že nebude v souvislosti se svým vyšetřováním podávat na nikoho žádné trestní oznámení. „Byli jsme ujištěni, že všechny kauzy, které jsme šetřili, jsou řešeny k tomu kompetentními orgány a tudíž k tomu nebyl důvod,“ uvedl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Závěrečná zpráva komise má 14 stran a není veřejná. Členové komise však stručně seznámili novináře s návrhy konkrétních opatření, které mají do budoucna omezit, případně i zamezit, neoprávněným únikům z „živých“ policejních spisů. Spolu se závěrečnou zprávou by měla doporučení komise Poslanecká sněmovna poprvé projednat příští úterý.

Komise poslancům například doporučí vyzvat vládu, aby předložila změnu zákona o státním zastupitelství tak, že dojde ke zřízení specializovaného útvaru, který bude vyšetřovat a stíhat trestné činy spáchané státními zástupci.

Nový orgán by zejména zjišťovat, zda státní zástupci nevyzradili informace z vyšetřovacího spisu. „Byl by to určitý útvar v rámci Nejvyššího státního zastupitelství, ale měl by mít záruky jisté oddělenosti od celé soustavy. Tato úprava je běžná i v některých zemích v zahraničí “, řekl Plíšek.

Od opatření si slibuje posílení kompetencí v rámci kárné odpovědnosti státních zástupců. „Nejedná se o žádnou vnější kontrolu ze strany jiné moci, ale bylo by to v rámci Nejvyššího státního zastupitelství,“ zdůraznil Plíšek.

Rozhovory s novináři mají být pečlivě zaznamenány

Stejně tak by měl mít podle komise každý orgán činný v trestním řízení nově povinnost učinit záznam o jakémkoliv kontaktu s novináři, uvést v něm obsah a důvod komunikace a tento záznam založit do spisu.

Změnit by se mohl i zákon o ochraně osobních údajů. A to sice tak, že vyjma veřejně zaznělých skutečností při hlavním líčením, či veřejném zasedání soudu by veškeré informace požívaly ochranu podle zákona o ochraně osobních údajů. Týkat by se to mělo zejména jakýchkoliv záznamů z odposlechů, záznamů o provozu telekomunikačního zařízení či o sledování osob a věcí a také protokolů o osobních a domovních prohlídkách.

Jak komise vyslýchala

Dále komise doporučuje změnit zákon o svobodném přístup k informacím tak, aby nedocházelo k prolamování zásady neveřejnost přípravného trestního řízení. Také by se podle komise měla rozšířit i skutková podstata zneužití pravomoci úřední osoby, aby nově zahrnovala i škodlivý následek jednání úřední osoby v podobě neoprávněného úniku informací z trestního řízení.

Zákon by měl nově také upravovat soukromou bezpečnostní činnost. „A to tak, že bude zakotven výslovný zákaz získávání informací v rámci činností soukromých detektivů ze zdrojů orgánů činných v trestním řízení a to včetně administrativního aparátu, jiných zaměstnanců a osob s orgány činnými v trestním řízení aktivně spolupracujících ,“ uvedl Plíšek.

Dále komise navrhuje změnit trestní řád tak, aby bylo jasné, jakou podobu musí mít veřejný zájem, aby ospravedlnil získávání a uveřejňování informací z trestního řízení. Podrobněji má být prý také upraveno, kdy je vhodné poskytovat důkazy získané v trestním řízení k jiným účelům, například pro civilní či správní řízení, když je trestní proces stále ve fázi prověřování a přípravného řízení.

Posledním opatřením by měly být změny v zákoně o Generální inspekci bezpečnostních sborů a zákoně o státním zastupitelství. Tam je prý třeba jasně vymezit věcnou a místní příslušnost při prověřování a vyšetřování úniků informací z trestního řízení.

Kdo sedí v komisi

V poslanecké komisi zasedají kromě předsedy Plíška (TOP 09) také Jiří Štětina (Úsvit), Lukáš Pleticha (ČSSD), Radek Vondráček (ANO), Petr Kudela (KDU-ČSL), Josef Zahradníček (KSČM) a za ODS Marek Benda.

Plíšek připustil, že vzhledem ke končícímu volebnímu období bude muset nová opatření uskutečnit až nový kabinet. „Neoprávněné úniky informací z živých vyšetřovacích spisů beru velmi vážně, je to smutný fenomén. Očekávám, že i příští Poslanecká sněmovna se tímto problémem bude zabývat a že zváží schválení návrhů, které jí komise předložila,“ dodal.

Stejně jako on i ostatní zástupci komise prý budou její návrhy podporovat v případě, že budou znovu zvoleni.

Výslechy začaly v polovině července

Poprvé se poslanecká komise sešla v polovině července. Její vytvoření zákonodárci schválili na popud ČSSD kvůli nahrávkám předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, na kterých se s bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem baví o vyšetřování údajně „živých případů“ (více o nahrávce zde). Podle zvukového záznamu spolu oba muži probírají, zda by mohly informace poškodit Babišovu politickou konkurenci.

Babiš i Přibil však před komisí shodně vypověděli, že žádné „živé“ spisy neprobírali. Přibilovo vystoupení ale Plíšek zhodnitl tak, že se podle něj potvrdilo, že někteří novináři mají skutečně nadstandardní vztahy s některými vyšetřovateli nebo v soustavě státního zastupitelství.

Vše spustil twitterový účet s názvem Skupina Šuman

Jak již bylo zmíněno, vznik vyšetřovací komise podnítilo zveřejnění nahrávky rozhovoru novináře Přibila s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Z tohoto záznamu vyplývá, že Přibil přišel Babiše seznámit se svými zjištěními v případech, které sledoval. Mluvil například o výslechu bývalého náměstka GIBS Dušana Brunclíka v souvislosti s kauzou Beretta.

Podle Přibila však nešlo v této ani v jiné kauze o „živé“ spisy. „V tomto případě, když jsem hovořil o Brunclíkovi, šlo o výslech Brunclíka někdy z roku 2012 či 2013 a vůbec se netýkal Beretty, ale GIBSu,“ sdělil iDNES.cz Přibil. „Byl to uzavřený případ a výslech tehdy prováděl ÚOOZ,“ dodal s tím, že nahrávka je sestříhaná.

Redaktor na nahrávce spekuluje, že by materiály mohly uškodit politické konkurenci ANO včetně sociálních demokratů. „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama,“ reaguje na to podle záznamu Babiš.

„Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Teď vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky, kde jsem ale i tak velmi pasivní,“ vysvětloval po zveřejnění nahrávky předseda ANO a tehdy ještě ministr financí.

Záznamy se na internetu objevily během vrcholící vládní krize mezi ANO a ČSSD a přispěly k odvolání Babiše z vlády. Přibil v rozhovorech pro média odmítá, že nahrávky pořizoval on. Babišovi prý nijak uškodit nechtěl.

Nahrávky Babišových rozhovorů s Přibilem zveřejňuje twitterový účet pod názvem Skupina Šuman. Svým názvem odkazuje na Julia Šumana, který ve svazcích StB figuruje jako řídící důstojník agenta Bureše. Pod tímto krycím jménem byl ve spisech veden údajně Babiš. Ten pravost dokumentů zpochybnil, letos v únoru mu v tom dal za pravdu Nejvyšší soud v Bratislavě (více zde).

Nahrávky zachycují krom debat o policejním spise i Babišovy vulgární komentáře ke koaličním partnerům. Na záznamech šéf ANO hovoří i o politickém obchodu za zvolení Václava Havla prezidentem v roce 1989. Rozpovídal se rovněž o své bývalé spolupracovnici Radmile Kleslové, o níž tvrdí, že byla komunistickou rozvědkou trénovaná jako špionka (psali jsme zde). Na poslední zveřejněné nahrávce Babiš mluví o tlaku vyvíjeném skrze finanční správu na firmu FAU Přerov, která později skončila v konkurzu. Soud postup daňové správy označil za nezákonný (více zde).

Autoři: ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinův přítel Steven Seagal navštívil Donbas. Svět nezná pravdu, říká herec

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

České Švýcarsko je po 20 dnech uhašené. Oblast dohlídají dobrovolní hasiči

Pátkem po dvaceti dnech skončil zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko. Po třetí odpoledne předali poslední...

Duhový průvod vyrazil do ulic Prahy. Třicet tisíc lidí míří na Letnou

Přímý přenos Karnevalový průvod Prague Pride vyrazil úderem jedné hodiny z Václavského náměstí. Podporovatelé a členové LGBT+...

Babiš na turné. Bublá to jako v papiňáku. Zvrhne se vyostřená kampaň?

Premium Šéf hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš zahájil svou cestu Karlovarským krajem, stejně jako jinde i zde se to neobejde...

STALO SE DNES: GIBS odmítlo prověření Mlejnka, Rusko se vysmálo Guterresovi

Generální inspekce bezpečnostních sborů se ohradila proti tvrzení, že prověřuje šéfa rozvědky Petra Mlejnka kvůli kauze...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...