Hamáček svolá předsednictvo ČSSD, na stole je odchod strany z vlády

  13:36aktualizováno  14:23
Předseda ČSSD Jan Hamáček svolá mimořádné jednání předsednictva strany, protože prezident Miloš Zeman neřekl, že odvolá ministra kultury Antonína Staňka. „Ta situace nás samozřejmě netěší, protože do jisté míry se jedná o bytí a nebytí této vlády,“ řekl. Po setkání se Zemanem a premiérem Andrejem Babišem v Lánech uvedl, že má jasno a že není optimista.

„Uslyší to samozřejmě nejdříve vedení sociální demokracie,“ uvedl Hamáček. Situace je ale podle jeho názoru závažná. „Schůzka z mého pohledu žádný výsledek nepřinesla,“ komentoval asi hodinu a půl trvající jednání, na němž spolu s Babišem nepřesvědčili prezidenta, aby vyhověl návrhu premiéra na odvolání ministra, jak mu ukládá to v článku 74 ukládá Ústava České republiky.

Fotogalerie

„Pokud by sociální demokracie odešla, tak víceméně pro nás potom je alternativa předčasné volby, což si myslím, že by nebylo dobře. My ani nechceme předčasné volby, ale šel bych se zeptat jednotlivých parlamentních stran, jestli by eventuálně akceptovaly rekonstrukci vlády a že bychom získali nějakou podporu i od opozičních stran,“ uvedl premiér Babiš. Nevyloučil tak ani možnost rekonstrukce vlády po případném odchodu ČSSD.

Kdyby chtěl Staněk ve vládě zůstat i po demisi ministrů za sociální demokracii, je podle Hamáčka na Babišovi, jak se Staňkem naloží. „Podle koaliční smlouvy máme nárok na obsazení pěti ministerstev,“ připomněl Hamáček. ČSSD navrhla do vlády místopředsedu strany Michala Šmardu. Připomněl znění koaliční smlouvy, podle níž před tím, než ministři za sociální demokracii podají demisi, má proběhnout dohadovací řízení s koaličním partnerem.

Premiér zopakoval, že neuvažuje o kompetenční žalobě na prezidenta Zemana kvůli tomu, že nevyhověl žádosti premiéra, aby odvolal Staňka. „Stále věřím, že budeme pokračovat ve stávající sestavě,“ řekl Babiš. „Chceme najít řešení a chceme, aby sociální demokracie prosadila svého kandidáta,“ uvedl předseda vlády. Informoval prezidenta, proč navrhl výměnu Staňka. Ale Zemana nepřesvědčil. „Pan prezident se nevyjádřil definitivně,“ uvedl Babiš.

Zeman stále hájí Staňka, že odhalil korupci

„Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém rezortu. Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako vláda odborníků, by neměl být ministrem ten, kdo nezná problematiku svého rezortu,“ zopakoval po schůzce v Lánech neměnný názor Miloše Zemana na ministra Staňka mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hamáček je na rozdíl od premiéra a šéfa ANO skeptický k jednání, které na 12. července svolal do Lán prezident Zeman a kterého by se měli zúčastnit šéf ČSSD a ministr kultury.

„Doufám, že na té schůzce 12. 7. se nějakým způsobem posuneme k nějakému řešení, které zachová stávající vládu,“ řekl Babiš.

Prezident se už pohybuje mimo Ústavu, říká šéf ČSSD

„Já jsem menší optimista,“ opáčil Hamáček, který nechápe, k čemu bude další jednání u Zemana a se Staňkem dobré.

„Nevím, co tam budeme řešit. Jestli pan prezident chce smiřovat předsedu strany se svým ministrem. Já jsem přesvědčen, že pan ministr Staněk má odejít,“ řekl šéf ČSSD. Prezident Zeman se podle něj pohybuje už mimo rámec Ústavy České republiky.

„S informacemi, které mám od pana prezidenta, půjdu na předsednictvo sociální demokracie, tam navrhnu další postup a hlasováním se rozhodne,“ uzavřel Hamáček. Stojí o to, aby na jednání předsednictva byla co nejširší účast, proto počítá s termínem jednání okolo 15. července.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz