Rakušané chtěli vidět smlouvu mezi bývalým šéfem firmy Steyr Hansem Michaelem Malzacherem a lobbistou Janem Vlčkem, který měl za sedmiprocentní provizi obstarat kontakt s českými politiky.
Paroubek dal ruce pryč od pandurů ČSSD předhodila jméno Kožnar |
A vyžádali si také záznamy výpovědí dvou bývalých manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, kteří domnělému podnikateli alias reportérovi MF DNES popsali systém provizí, který měl obchod s pandury provázet.
Podle nich měli za nákup pandurů dostat podíl prostředníci, kteří ovlivní politiky. Jeden z manažerů mluvil dokonce o "dvou až třech procentech pro každou stranu".
Vypadá to, že se vyšetřovat nejspíš začne i v Česku. Úřady zatím sice jen "analyzují informace" a "obecně prověřují", premiér Jan Fischer ale ve čtvrtek večer prohlásil, že případ nenechá vyznít do ztracena.
"Chci se s celým tím příběhem blíže seznámit a pokud se potvrdí podezření z nečistého jednání, budu trvat na důsledném vyšetření," řekl ve čtvrtek v osm hodin večer po příletu z Kalifornie.
Pandury prověřuje také česká policie
Kauzou už se začal zabývat také český policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality.
Jeho mluvčí Roman Skřepek připomněl, že protikorupční policie se některými okolnostmi plánovaného nákupu zabývala už v roce 2006. "V průběhu šetření bylo zjištěno, že se identickými podklady zabýval i zvláštní odbor vojenské policie, a proto byl tomuto útvaru spisový materiál postoupen," sdělil Skřepek.
Jeho kolegové shromažďují vstupní informace a pak se rozhodnou o dalším postupu. Policie teď nechce sdělovat další podrobnosti.
Ještě před Skřepkovým prohlášením avizovala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, že případ prověří. "Nechala zanalyzovat informace poskytované médii a každopádně se věcí bude nadále zabývat," řekla ve čtvrtek její mluvčí Renata Malinová.
Zpráva o možné korupci při nákupu pandurů vyvolala rozruch na politické scéně. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se včera doslova zabarikádoval a odmítal odpovědět na základní otázky.
Byla to přitom právě jeho vláda, která v lednu 2006 schválila, že se obrněné transportéry nakoupí od zbrojovky Steyr. Paroubek zopakoval své středeční vyjádření, že "žádá okamžitě o ustavení zvláštního vyšetřovacího týmu". Dnes ČSSD ukázala na člověka, který měl být onou "vycházející hvězdou" strany jednající s Rakušany. (více o pátečním vystoupení Paroubka čtěte zde)
Policii vybídl k aktivitě i předseda ODS Mirek Topolánek. O čestnosti Martina Bartáka, kterého prosadil do funkce vicepremiéra Fischerovy vlády, však nepochybuje. "Nemám důvod mu nevěřit," říká.
Právě role Martina Bartáka přitom vyvolává řadu otázek. Poté, co Topolánkova vláda obchod jako nevýhodný zrušila, dojednal Barták novou smlouvu. V té však průměrná cena jednoho transportéru vzrostla o třicet procent. Smlouvu pak v roli náměstka také podepsal.