Vyšetřování pandurů začíná, rakouskou policii zajímají „procenta pro Čechy“

  5:19aktualizováno  13:02
Rakouští vyšetřovatelé se začali zabývat okolnostmi prodeje rakouských obrněných transportérů Pandur do České republiky. Jen několik hodin po zveřejnění informací o možné korupci při nákupu pandurů požádali redakci MF DNES o poskytnutí důkazů. Kauzou už se zabývá také česká protikorupční policie.
Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto

Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rakušané chtěli vidět smlouvu mezi bývalým šéfem firmy Steyr Hansem Michaelem Malzacherem a lobbistou Janem Vlčkem, který měl za sedmiprocentní provizi obstarat kontakt s českými politiky.

Paroubek dal ruce pryč od pandurů

ČSSD předhodila jméno Kožnar

A vyžádali si také záznamy výpovědí dvou bývalých manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, kteří domnělému podnikateli alias reportérovi MF DNES popsali systém provizí, který měl obchod s pandury provázet.

Podle nich měli za nákup pandurů dostat podíl prostředníci, kteří ovlivní politiky. Jeden z manažerů mluvil dokonce o "dvou až třech procentech pro každou stranu".

Vypadá to, že se vyšetřovat nejspíš začne i v Česku. Úřady zatím sice jen "analyzují informace" a "obecně prověřují", premiér Jan Fischer ale ve čtvrtek večer prohlásil, že případ nenechá vyznít do ztracena.

"Chci se s celým tím příběhem blíže seznámit a pokud se potvrdí podezření z nečistého jednání, budu trvat na důsledném vyšetření," řekl ve čtvrtek v osm hodin večer po příletu z Kalifornie.

Pandury prověřuje také česká policie

Kauzou už se začal zabývat také český policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Jeho mluvčí Roman Skřepek připomněl, že protikorupční policie se některými okolnostmi plánovaného nákupu zabývala už v roce 2006. "V průběhu šetření bylo zjištěno, že se identickými podklady zabýval i zvláštní odbor vojenské policie, a proto byl tomuto útvaru spisový materiál postoupen," sdělil Skřepek.

Jeho kolegové shromažďují vstupní informace a pak se rozhodnou o dalším postupu. Policie teď nechce sdělovat další podrobnosti.

Ještě před Skřepkovým prohlášením avizovala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, že případ prověří. "Nechala zanalyzovat informace poskytované médii a každopádně se věcí bude nadále zabývat," řekla ve čtvrtek její mluvčí Renata Malinová.

Zpráva o možné korupci při nákupu pandurů vyvolala rozruch na politické scéně. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se včera doslova zabarikádoval a odmítal odpovědět na základní otázky.

Byla to přitom právě jeho vláda, která v lednu 2006 schválila, že se obrněné transportéry nakoupí od zbrojovky Steyr. Paroubek zopakoval své středeční vyjádření, že "žádá okamžitě o ustavení zvláštního vyšetřovacího týmu". Dnes ČSSD ukázala na člověka, který měl být onou "vycházející hvězdou" strany jednající s Rakušany. (více o pátečním vystoupení Paroubka čtěte zde)

Policii vybídl k aktivitě i předseda ODS Mirek Topolánek. O čestnosti Martina Bartáka, kterého prosadil do funkce vicepremiéra Fischerovy vlády, však nepochybuje. "Nemám důvod mu nevěřit," říká.

Právě role Martina Bartáka přitom vyvolává řadu otázek. Poté, co Topolánkova vláda obchod jako nevýhodný zrušila, dojednal Barták novou smlouvu. V té však průměrná cena jednoho transportéru vzrostla o třicet procent. Smlouvu pak v roli náměstka také podepsal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz