Vyšetříme vás, ale zaplaťte, rozhodla sestra

  9:36aktualizováno  9:36
Chcete otěhotnět? Pak si připravte peněženku s mnoha tisícikorunami. Test MF DNES ve 14 ordinacích prokázal, že si gynekolog za péči v těhotenství nechá zaplatit. Platbu nevyžadoval jen jeden lékař.

Návštěva v ordinaci Dariny Žantové přijde klientku na pět set korun. | foto: Česká televize

ČTĚTE TAKÉ:
Část lékařů vybírá nezákonně peníze

Ženy ve velkých městech mají smůlu: gynekologa potřebují, a tak musí platit. Za to, že je vůbec zaregistruje, i za to, že o ně pečuje. Pokud otěhotní, platby několikanásobně stoupnou.

"Nevím, proč bych to měl dělat, platí mi pojišťovna," diví se pražský gynekolog Josef Ingr. Je však jediný z těch, které redaktorky MF DNES a České televize navštívily se skrytou kamerou a zjišťovaly, za co všechno vlastně ženy platí.

Jenže lékaři ceník neukázali. Jak některé návštěvy vypadaly?

středa 14. září, 8.30, Praha, ordinace Dariny Žantové:

Redaktorka MF DNES: Mě by zajímalo, jestli se u vás něco platí?
Sestra: Máme smlouvu s pojišťovnou, ale kromě toho se u nás připlácí na zdravotní služby. Buď pět set korun za návštěvu, nebo 1900 paušál za rok.

Redaktorka MF DNES: A co v tom všechno je?
Sestra: To je čtyřiadvacetihodinový kontakt s lékařem na telefonu, když máte nějaké potíže. Na každé vyšetření máte půlhodinu, to není jak na poliklinice, kde musíte čekat. A prostředí tady taky je trošičku jiné, než normálně bývá...

Redaktorka MF DNES: A když otěhotním?
Sestra: V tom momentě se paušál mění na 2500 korun do 24. týdne těhotenství a dalších 2500 korun až do šestinedělí. A můžete přijít třeba čtyřicetkrát za těhotenství.

Redaktorka MF DNES: Mám za to nějaké výhody?
Sestra: Jak říkám, kontakt s lékařem na mobil, případně se častěji dělají ultrazvuky, ne jen třikrát za těhotenství, jak to hradí pojišťovna. A každé to vyšetření si odnesete fotografii. (Fotografie dítěte je však možné dělat jen do třetího měsíce a gynekologové, kteří si nenechávají platit za péči od pacientek, si za ně účtují stokorunu – pozn. red.)

pondělí, 12. září, gynekologie GEST, Praha, Nad Buďánkami:

Sestra nové pacientce nejdřív ochotně nabídne první volný termín i s tím, že si může vybrat kteréhokoliv lékaře. Ceník nemá, ale těhotenská péče tu stojí 9 tisíc korun. Za co? "Je to běžná těhotenská péče," říká sestra. Lékař Miloš Čekal o deset minut později v ordinaci po otázkách, proč se tu tolik platí a za co, říká: "Stejně bych vás nemohl přijmout. Mám plno. Můžete jít jinam," poradil.

středa, 14. září, 12.35, soukromé zařízení GONA v Praze:

Mladá recepční hned jako první věc sděluje, že jsou soukromé zařízení a že se u nich platí. Podmínky jsou podobné jako jinde: buď 500 korun za návštěvu, nebo roční paušál 6500 korun.

Recepční: Jsou tady určité nadstandardy, vysvětlí vám to pan doktor. Objednáváme po půlhodinkách. Když už jste těhotná, tak je v tom spousta ultrazvuků, takže dostanete fotečky...

Redaktorka MF DNES: A to nejde jinak? Buď zaplatím, nebo mě nepřijmete?
Sestra: Ano, nebo nepřijímáme.

Poté se jde poradit s lékařem, jestli redaktorku MF DNES coby pacientku přijme, aby jí vysvětlil, za co všechno se platí a proč.

Sestra: Tak je mi líto, ale pan doktor nějak na to pozitivně nereagoval. Pan doktor řekl, že vás nemám objednávat, že byste si měla najít někoho jiného.

Redaktorka MF DNES: A to se takhle platí všude?
Sestra: Myslím, že ceny jsou si hodně podobné, možná někde i dražší. Já myslím, že tady v Praze se platí ve většině soukromých praxí, a nevidím na tom nic neobvyklého.

Redaktorka MF DNES: Vy možná ne, ale pojišťovna ano...
Sestra: No pojišťovna... Já si myslím, že ať je to gynekolog, nebo zubař, dneska se platí prostě všude.

Gynekolog: Byl to omyl sestřičky

V soukromé pražské gynekologii GEST zaplatí těhotná žena za péči nejvíc ze všech navštívených zařízení - 9 tisíc korun. Pokud platit nechce, nepřijmou ji. Primář Miloš Čekal redaktorkám MF DNES a ČT později nedokázal vysvětlit, proč to tak je.

Byla jsem tu minulý týden coby pacientka a bylo mi řečeno, že jako těhotná nedostanu vaši péči, pokud si nezaplatím. Můžete mi říct, proč se u vás musí platit?
To není pravda. Zeptejte se tady pacientek... Rozhodně to není podmíněné tou platbou. Že máme plno, to jsem řekl. Ale neřekl jsem, že pokud nebudete platit, tak máme plno.

Ale vaše sestřička mi deset minut předtím řekla, že první volný termín u vás je tento týden a že můžu přijít. A když vám řeknu, že platit nechci, tvrdíte, že máte plno.
To, co vám řekla sestřička... Sestřička se může mýlit. Nevím.

My to máme natočené. Volaly jsme do ordinací GEST, všude nám jasně řekli, že nás zaregistrujete, jen pokud si zaplatíme. Jak je to možné, když vaše ordinace mají smlouvy s pojišťovnami a pacientky mají nárok na bezplatnou péči?
My jim ji nabízíme, ale my jsme centrum na reprodukční medicínu. Gynekologii děláme jen ve volných termínech. Já nemám čas se s vámi bavit.

Pane doktore, v momentě, kdy jsem začala naléhat na to, že mám nárok na bezplatnou péči a že vám nic platit nechci, tak jste řekl, že máte plno, že mě nemůžete vzít.
Ano.

A proč mi tedy pár minut předtím sestřička dávala termín?
To jsem vám už řekl, že se sestřička zmýlila.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Máme pocit, že odmítnout je sexy, říká šéf agentury STEM/MARK

Lidé by se neměli zdráhat sdělit svůj názor výzkumným agenturám, mají možnost ovlivnit média i banky. „Mohu-li to říct...

Premium

KOMENTÁŘ: Co se týče českého školství, Komenský už na všechno odpověděl

Pro inspiraci ohledně českého školství koukáme přes hranice. Přitom to byl jeden z českých velikánů, který před skoro...

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Česká justice jako pánský klub. Soudkyně dominují, ale nahoře vládnou muži

České justici dominují ženy. Ty však soudí na nižších soudech. Čím je soudní instance vyšší, tím žen ubývá a vrcholným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz