Schůzka nebyla, nebyla, byla. Jak šel čas s účastníky porady u Zemana

  19:08aktualizováno  19:08
Po čtyřech dnech usilovné snahy přesvědčit veřejnost, že žádná schůzka s prezidentem Zemanem nebyla, ve středu "pučisté" z ČSSD obracejí a schůzku přiznávají. Přečtěte si, co všechno aktéři schůzky v posledních dnech tvrdili a vzápětí vyvraceli.

Michal Hašek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V sobotu večer se Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola a Milan Chovanec sešli s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Poprvé se informace o schůzce politických špiček na veřejnost dostala v neděli a byla spojována s pokusem o sesazení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (více si přečtěte zde). Aktéři schůzky ji buď nechtěli komentovat, anebo ji zcela popřeli, což se mimo Chovance opakovalo až do středečního odpoledne. Jak se měnily výpovědi účastníků schůzky v čase?

1Neděle 27. října

Jeroným Tejc pro iDNES.cz: "Bez komentáře." "Já to nekomentuji." (reakce na otázku, o čem v Lánech spolu se Zemanem a Haškem jednali a zda může schůzku popřít)

Zdeněk Škromach pro iDNES.cz: "Vy asi víte víc než já. Nemá smysl komentovat kdejakou spekulaci." (reakce místopředsedy ČSSD na stejné otázky jako v případě Jeronýma Tejce)

2Úterý 29. října

Michal Hašek pro iDNES.cz: "Nevím o žádných jednáních sociální demokracie, ani mě osobně s panem Zemanem, která by se týkala povolební situace." (odpověď 1. místopředsedy ČSSD na to, zda ví o jednání s prezidentem Zemanem, o kterých se mluvilo o víkendu)

Jeroným Tejc pro iDNES.cz: "Mohu říci jediné: Miloš Zeman mi nikdy nedával žádné úkoly, já bych žádné úkoly od něj ani nepřijal. Myslím, že on by se ani nesnížil k tomu, že by je komukoli ze sociální demokracie dával." (odpověď na otázku, o čem jeli jednat do Lán s prezidentem, jen pár hodin před tím, než zazněla výzva, že má Sobotka odstoupit)

Puč v ČSSD

Michal Hašek pro MF Dnes: "Říkám, že žádná schůzka nebyla a tím utínám veškeré spekulace na toto téma. (...) "Přece vím, kde se pohybuji a kde se nepohybuji, když vám říkám, že schůzka nebyla, tak prostě nebyla. Jestli někdo bude tvrdit opak, ať vám to dokáže. Já přeci nebudu dokazovat něco, co se nestalo." (v rozhovoru s Barborou Tachecí)

Michal Hašek pro MF Dnes: "Na předsednictvu jsem jasně řekl, že schůzka nebyla, že je to spekulace, stejně jako situace, kdy já jsem slýchával pár týdnů před volbami, že se údajně má na Ořechovce scházet Jiří Dienstbier a další představitelé sociální demokracie s představiteli TOP 09... Je nesmysl nějaká schůzka se Zemanem, stejně jako já nevěřím, že se Jiří Dienstbier opakovaně scházel na Ořechovce s představiteli TOP 09. Byly to účelně vypouštěné spekulace, které měly poškodit sociální demokracii." (odpověď na otázku, jak mluvil o schůzce na předsednictvu ČSSD)

Michal Hašek  pro Českou televizi: "To je nějaká fáma, která se šíří. Údajná schůzka se neuskutečnila, je to fáma, já jsem viděl pana prezidenta Zemana včera (v pondělí) při udělování státních vyznamenání, respektive v té následující části." (odpověď na to, zda byl před nedělním jednání vedení ČSSD v kontaktu s prezidentem Zemanem)

Michal Hašek pro Českou televizi: "Nevím. Pozvěte si sem zítra pana Chovance a zeptejte se ho na to. Vůbec nebudu spekulovat na tato témata. Popatnácté vám říkám, že žádná taková schůzka s panem prezidentem nebyla." (reakce na to, že Chovanec iDNES.cz přiznal schůzku)

Milan Chovanec pro ČTK: "Je naprostý nesmysl, že by ta schůzka (s prezidentem Zemanem) byla realizovaná na základě volebního výsledku. Dostal jsem čtyři dni před ní pozvánku, já jsem tam (v Lánech) nezaznamenal nic z toho, co by se mělo realizovat na předsednictvu, ten souběh událostí je strašně nešťastný, na druhou stranu ta schůzka tyto věci neřešila." (odpověď na dotaz, zda nedělní hlasování předsednictva o Sobotkovi bylo důsledkem jednání v Lánech)

3Středa 30. října

Milan Chovanec pro iDNES.cz: "Buď lžu já, nebo pan Hašek." (odpověď na to, co říká na tvrzení prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška, že u Zemana nebyl a že žádná taková schůzka v sobotu neproběhla.)

Následně, odpoledne vyšlo na facebookovém profilu Michala Haška vyjádření, pod kterým jsou podepsáni Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach a Jiří Zimola, ve kterém se píše: "Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD."

Jiří Zimola pro iDNES.cz: "Omlouvám se čtenářům i vám za svá předchozí vyjádření. Vnímejte to, prosím, tak, že jsem dal slovo, že o té schůzce nebudu nikde hovořit. Nikde jsem ale neřekl naplno, že jsem tam nebyl, přečtěte si má vyjádření. (...) Nicméně dal jsem prezidentovi i ostatním slovo, že o tom hovořit nebudu, byť to nyní v kontextu dalších událostí vypadá možná úplně jinak.

Zdeněk Škromach pro Radiožurnál: "Nemluvil jsem o ní z loajality ke kolegům, kteří měli obavu z toho, jak by reagoval předseda strany,” (vysvětloval, proč ještě v úterý popřel, že schůzka proběhla)

Michal Hašek pro ČTK: "Rozhodně jsem nechtěl klamat veřejnost, jen jsem ctil dohodu, že setkání bude neveřejné. Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje."

Vratislav Mynář pro ČT: "Jediné, co mohu říci, je, že iniciativa nebyla na straně pana prezidenta. Pan prezident jasně deklaroval a říká to pořád, že kdokoli ho požádá z politických představitelů o schůzku, rád mu vyhoví." (Zemanův kancléř popírá, že by schůzku inicioval Zeman, podle něj podnět přišel od sociálních demokratů)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Najdete na iDNES.cz