Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Hrozba jménem tlumočníci. Mezi Čechy se chtěli vetřít zvědové Talibanu

  17:24aktualizováno  17:24
Tlumočníci v Afghánistánu leckdy spolupracují s povstalci, kteří si z nich dělají informátory. Ve výroční zprávě to uvedlo Vojenské zpravodajství, podle něhož několik takových uchazečů chtělo "pracovat" i pro Čechy. Zpráva vyšla v den, kdy média informovala o zběhlém afghánském tlumočníkovi na českém území.

Vojenští zpravodajci identifikovali jako hrozbu afghánské tlumočníky. Ilustrační snímek | foto: PRT Lógar

Veřejná výroční zpráva Vojenského zpravodajství je nutně obecná a nekonkrétní, aby zpravodajci neohrozili rozpracované akce. I z náznaků však lze vyčíst, co v uplynulém roce vojenská rozvědka a kontrarozvědka zjistila.

Výroční zpráva

Pohled zpravodajců na uplynulý rok 2011

Ve světle zprávy, že na českém území zmizeli dva Afghánci, kteří zde trénovali pro nasazení ve své zemi (o zmizení tlumočníka a pilota více zde), je zajímavá pasáž o spolupráci vojáků mezinárodních sil s afghánskými civilisty.

"Spolupráce místních tlumočníků s povstaleckými silami je jednou z největších hrozeb. Povstalci se snaží prostřednictvím tlumočníků získat informace o jednotkách ISAF a využít je k vedení vlastní bojové činnosti," říká zpráva.

Zdravým rozumem by taková informace nebyla až tak překvapivá, Češi se nicméně loni dopátrali konkrétních lidí: "Bylo identifikováno několik uchazečů o zaměstnání s vazbami na protikoaliční síly." Zpravodajci je odhalili ve spolupráci s aliančními kolegy a do zaměstnání nepřijali.

Rusy u nás zajímá ekonomika a opevňují Kavkaz

Základní body výroční zprávy

 • Bezpečnostní hrozbu představují afghánští tlumočníci. Někteří lidé s vazbami na povstalce se chtěli vetřít k českým vojákům.
 • Ruské rozvědky zajímá politický a ekonomický vliv, Čínu technologie.
 • Média (bez upřesnění) šířila dezinformační kampaně o povstání v Sýrii.
 • Extremisté v české armádě dělají vše pro to, aby nemuseli odejít. Extremismus ale slábne.
 • Na jihovýchodě Srbska (etničtí Albánci v Preševu) a v Sandžaku obývaném bosňáckou minoritou roste napětí.
 • Ázerbájdžán zbrojí. Doutná totiž spor o Náhorní Karabach, který vede s Arménií.
 • Slábnou možnosti al-Káidy udeřit v západních zemích. Ubývá akcí chystaných mimo Evropu, přibývá však "osamělých vlků".
 • Krize v ekonomice a společnosti může vést k nárůstu pravicového či levicového extremismu.
 • Soukromým subjektům se podařilo koupit si citlivé vojenské informace. Někteří vojáci, kteří patrně v machinacích figurovali, byli vyhozeni.
 • Na sociální sítě unikly některé informace o zahraničních misích naší armády, patrně od vojáků, kteří se misí účastnili.

Tradičním varováním se v posledních letech stala zmínka, že za největší špionážní hrozbu pro obranu Česka zpravodajci považují ruské tajné služby GRU a SVR (první je vojenskou, druhá civilní rozvědkou). Zajímají se hodně o politiku a hospodářství a pojednávala o nich i výroční zpráva BIS za rok 2011.

Největší koncentrace ruských bojových jednotek nyní podle zprávy je na jižním Kavkazu. Moskva sem přisouvala další a další síly, stavěla základny a postupně zdokonalovala vojenskou a pohraniční infrastrukturu. To podle české tajné služby "v konečném důsledku přispělo k uklidnění vzájemných vztahů mezi Ruskou federací a Gruzií".

Právě s Gruzií, bývalou součástí sovětského impéria, Rusko svedlo v roce 2008 krátkou válku o odbojné gruzínské provincie Abcházie a Jižní Osetie.

Vítězní Rusové střet označili za ochranu civilistů v separatistických regionech, poražení Gruzínci ale hovořili o ruské invazi. Obě provincie, zaplněné ruskými vojáky, vyhlásily po válce nezávislost, kterou Rusko okamžitě uznalo.

Vojenské zpravodajství monitorovalo také aktivity čínských zpravodajských služeb a obchodních společností zejména kvůli možné technologické špionáži. Číňany zajímají hlavně pokročilé vojenské technologie, které by mohli využít při modernizaci vlastní armády.

Média o Sýrii cíleně dezinformovala

Poměrně obšírně se zpráva logicky věnuje nepokojům v arabském světě. Například o situaci v Egyptě se lze dočíst shrnutí, že "výsledkem byla stejně jako v Tunisku jednoznačná dominance islamistických stran, což vyvolává nad dalším vývojem bezpečnosti v regionu řadu otázek".

Důvodem, proč dosud neuspělo povstání proti režimu Bašára Asada v Sýrii, je podle tajné služby fakt, že "opoziční skupiny vzhledem ke své nejednotnosti a absenci vůdčích osobností i důvěryhodného programu nebyly schopny provést rozhodující akci, která by režim svrhla". Rovněž se v zemi "aktivizovaly militantní a radikální islamistické tendence".

Zpráva se také pouští do médií. "Ve sdělovacích prostředcích byly o situaci v Sýrii podávány některé neobjektivní informace či přímo šířeny dezinformační kampaně," tvrdí zpráva bez dalšího uvedení, jaké kampaně a v jakých médiích mají zpravodajci na mysli.

Extremistům se z české armády nechce

Sledovaným problémem také zůstává přítomnost sympatizantů krajní pravice v české armádě. "Vojáci, kteří v těchto (s krajní pravicí spojených) aktivitách pokračují, využívají všech právních nástrojů, aby zabránili svému propuštění ze služebního poměru," postěžovala si zpráva.

V září 2009 například ministr obrany Martin Barták nařídil propustit dvojici českých vojáků, kteří v Afghánistánu na uniformách nosili znaky divizí SS.

Zpravodajci v této oblasti doufají i v léčbu časem. "Lze konstatovat, že někteří z vojáků z povolání, u nichž byly v minulosti zjištěny vazby na prostředí pravicového extremismu, od těchto aktivit upustili či je utlumili, zejména z důvodu opatření realizovaných ze strany ministerstva obrany. Rovněž nelze pominout proces jejich osobnostního vyzrávání a změny životních priorit," říká zpráva.

Autor:

 • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu do kardiocentra

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Spalovna v Ostravě chce brát odpad jen z regionu, obvod žaluje ministerstvo

Politikům ani obyvatelům Ostravy nepomohl odpor proti záměru společnosti SUEZ rozšířit místní spalovnu. Ministerstvo...

Politici v šoku. V sobotu byl Kubera na kongresu plný aktivity, píše Fiala

Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery všechny překvapila. Druhý nejvyšší ústavní činitel, který zastával funkci od...

Neřešil blbosti, nesnášel úřednického šimla, vzpomínají v Teplicích na Kuberu

Náhlá smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zasáhla jeho kolegy z Teplic tak, že jen stěží hledali slova, aby jeho...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz