Okamurovo hnutí nepatří do zprávy o extremismu, zastal se Hrad SPD

  12:17aktualizováno  12:17
Hrad se v připomínkovém řízení ohradil proti závěrům dosud nevydané výroční zprávy o extremismus za loňský rok, kterou připravilo ministerstvo vnitra. Podle Hradu je naprosto nepřijatelné, že autoři do dokumentu zařadili i hnutí SPD. Zprávu v současném stavu označil za manipulativní.

Šéf SPD Tomio Okamura a prezident Miloš Zeman na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy,“ uvedl Hrad podle serveru Aktuálně.cz v třístránkovém dokumentu, který zaslal ministerstvu. 

„Naprosto nepřijatelné je zařazení parlamentní politické strany SPD do zprávy, stejně jako mnohá tvrzení autorů zprávy na adresu tohoto politického subjektu a jeho představitelů. Zároveň autoři alibisticky uvádějí, že SPD není z ‚pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem’,“ napsal ředitel hradního bezpečnostního odboru Jan Novák. Podle něj by vnitro některé pasáže mělo kvůli ideologickému zabarvení zcela vyškrtnout. 

Agendu extrémní pravice převzala SPD, píše vnitro ve zprávě

Hrad také ve svých připomínkách uvádí, že si zpráva v závěrech o SPD protiřečí. „Obezličku, kdy je subjekt označen za populistický (s různými přívlastky), zároveň za neextremistický a zároveň je napsáno, že extremistickou rétoriku ‚úspěšně převzal‘ a ‚přispíval k atmosféře strachu a k polarizaci společnosti‘, nelze akceptovat,“ uvedl.

Dokument ministerstva vnitra o extremismu vychází obvykle v druhé půlce května. Tento rok se jeho vydání zpozdilo, dosud se nedostal na jednání vlády, která jej musí před vydáním schválit (více v článku SPD je větší hrozba než pravicoví extremisté, uvádí návrh zprávy vnitra).

„Nebezpečím pro demokracii je nálepkování“

Vnitro se bude muset k připomínkám Hradu vyjádřit, případně je do dokumentu zapracovat. Vyjádření resortu ke kritice Hradu, důvodu zdržení zveřejnění zprávy a termínu jejího schvalování vládou redakce iDNES.cz zjišťuje. Ministerstvo přislíbilo odpovědět e-mailem.

Zpráva o extremismu věnuje hnutí SPD podle Aktuálně.cz stránku a půl. Dokument upozorňuje, že hlavní hrozbu už nepředstavují tradiční extremistické strany, ale ty xenofobně populistické. I proti tomuto se Hrad ohradil. Podle něj největší nebezpečí pro demokratickou společnost jsou hlavně ti, kteří chtějí „omezit politickou soutěž a legitimní diskusi ve veřejném prostoru nálepkováním a odsouzením“.

SPD už dříve označila za skandální, že je obsah zprávy před schválením konzultován s médii. „Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů,“ uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

Jeho předseda Tomio Okamura například letos v lednu čelil kritice za výrok o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Prohlásil, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Poslanec SPD Miloslav Rozner tábor v Letech označil za „neexistující pseudokoncentrák“

Bývalého tajemníka strany Jaroslava Staníka policie v únoru obvinila kvůli nenávistným výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů, které pronesl koncem loňského října ve Sněmovně.

Názory Okamury a dalších členů SPD odsoudili zástupci národnostních menšin. Výhrady vůči hnutí má například i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který SPD letos v únoru v rozhovoru v Hospodářských novinách označil za fašistickou stranu. Výroky Okamury o táboře v Letech jsou nepřijatelné také pro ministra zahraničí Martina Stropnického.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz