Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Korupce bují v regionech a nahrává ruským špionům, tvrdí BIS

  10:09
Korupce a klientelismus není problémem jen na vrcholných místech české politiky a byznysu. Stále více ovlivňuje i každodenní život v malých obcích a regionech. Tvrdí to alespoň Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2011, v níž také uvádí, že takové prostředí nahrává ruským tajným službám.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bezpečnostní informační služba (BIS) také opět tvrdě kritizuje poměry v justici. Někteří soudci totiž podle ní ovlivňují konkurzní řízení. Rozrůstající se korupci i do regionů věnovali zpravodajci ve své výroční zprávě samostatnou kapitolu.

"V řadě měst jsou vlivové skupiny schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc,"  tvrdí například česká kontrarozvědka. Vyšetřování takových případů navíc komplikuje "možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení".

Laicky řečeno: do vyšetření podezřelých obchodů se nechce místním policistům ani státním zástupcům, kteří mají až příliš těsné vazby na podezřelé. 

Rvačka o peníze v regionech

A co se vlastně v malých obcích podle BIS děje? Zastupitelé mohou v rámci svých pravomocí manipulovat s veřejným majetkem a právě zde se projevují podivné vazby na spřátelené společnosti.

BIS

Výroční zpráva BIS za rok 2011

Bezpečnostní informační služba, Civilní kontrarozvědka působí na území České republiky. Podle zákona sbírá informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi nebo činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Na starost má ovšem také ochranu významných ekonomických zájmů. Nemůže zatýkat ani vyšetřovat. Informace předává vládě, prezidentovi, policii a dalším tajným službám.

V některých městech (BIS neuvádí která) tak na pronájmech nebo správě a privatizaci profitují lidé a společnosti se známými ve vedení města. "Zneužívání dotací ve prospěch soukromého subjektu je pak často založeno na účelovém navýšení ceny projektu, který je odůvodněný veřejným zájmem," píše BIS.

Klientelismus na regionální úrovni se projevuje i narůstající politickou korupcí. "Vlivové skupiny, ale i další hnutí s politickými ambicemi se totiž snaží ovlivňovat volby kupováním hlasů nebo hromadným přehlašováním obyvatel. Skupiny zahrnují investory, podnikatele, zastupitele i další zaměstnance magistrátu," varují čeští zpravodajci.

Ruští špioni větří šanci

Regionální korupce a nefungující lokální státní správa má ovšem jeden závažný důsledek. Do hry totiž vstupují ruské zpravodajské služby, které už řadu let vší silou podporují "své firmy" i podnikatele, a právě regiony se stávají jejich novým hřištěm. Právě v menších obcích se do podivných obchodů zapojují lidé z Ruska, přes které se o tamních praktikách dozvídají ruští zpravodajci.

Ti podle BIS neváhají "drby" použít k vydírání. A BIS navíc varuje, že toto vydírání se nemusí týkat jen protlačovaní svých firem. Právě v regionech přece vyrůstají "kádry" pro špičkovou politiku. Za několik let se tak může stát i vrcholný politik předmětem vydírání kvůli svým prohřeškům ve vedení radnice.

A zase ti soudci...

Stejně jako před roky se BIS ostře obula také do české justice. "BIS získala dílčí poznatky o cíleném zneužívání institutu insolvenčního řízení, do kterého byli zapojeni někteří soudci působící na konkurzních úsecích krajských soudů," tvrdí služba ve zprávě.

BIS přitom soudce kritizovala už loni, a stala se proto terčem ostré reakce justice (více o loňské výroční zprávě BIS čtěte zde). Soudci se cítili výroky o cíleném úniku informací nebo úplatcích poškozeni. Ovšem záhy na to dali tajné službě za pravdu i poslanci a ministr spravedlnosti následně zahájil několik kárných řízení (více najdete zde).

Někteří soudci se podle služby chovali jako loutky v rukách lidí mimo justici a plnili jejich pokyny. Tato individuální selhání byla podle BIS zřejmě dobře zaplacena úplatky.

Vzápětí však BIS formulku o individuálním selhání již vypouští. Na některých krajských soudech podle ní vznikly vzájemně provázané skupiny, které cíleně manipulovaly konkurzy. "Na rozdíl od případů z předchozích let v nich soudci hráli podstatně významnější úlohu než pouhých účastníků skupiny," říká BIS velice kulantně to, že tyto skupiny soudci řídili.

Takové skupiny tvoří soudci, insolvenční správci, další lidé z justice, někdy i příslušníci organizovaného zločinu.

BIS na tyto problémy upozorňuje již delší dobu, vadí jí proto, že současný systém kárných řízení nezaručuje dostatečně přísné tresty za takové prohřešky. Ministerstvo spravedlnosti už proto údajně připravuje novelu příslušného zákona.

Rizikovým faktorem mohou být u některých soudců i vzájemné vazby, které vytvářejí síť závazků a neformálních kontaktů. "Zaznamenané rodinné a přátelské vazby soudců z Krajského soudu v Brně hrály významnou roli při upřednostňování některých vybraných věřitelů, popřípadě dalších projevech manipulace insolvenčními řízeními, které se v rámci KS (Krajského soudu) Brno vyskytly," píše se ve zprávě. Pouhým pohledem do veřejného seznamu soudců u KS Brno lze najít šest případů, kdy mají dva či více soudců stejné příjmení.

Zfalšované veřejné zakázky a tajné kódy

Lobbisté a skupiny podnikatelů snažící se přiživit se na státní kase se také loni zajímali o veřejné zakázky, ze kterých mají nemalé příjmy. "Přetrvávalo zvýhodňování předem vybraných dodavatelů a ovlivňování zadávacích podmínek v jejich prospěch, k čemuž docházelo na základě úzkých vazeb na zástupce zadavatele," píše ve zprávě tajná služba.

Oblíbenou praktikou je předem tajně uzavřená dohoda, kdo a za kolik zakázku vyhraje. A v této kapitole je BIS vzácně konkrétní. Jako příklad uvádí praxi na Správě železniční dopravní cesty. Její zakázky prý na první pohled působily seriózně, některé firmy ovšem byly zvýhodněny tím, že lidé z vedení společnosti s nimi předem zakázky projednávali a sdělovali jim interní informace.

Naprostou novinkou je také trik, který BIS loni odhalila při elektronické aukci. Právě ta měla zabránit nekalým praktikám. Firmy totiž neměly vědět, kdo je jejich konkurentem při boji o odkup státního majetku nebo konkrétní zakázku, a podrobnosti měly být přísně anonymní. Společnosti v oboru si však předem domluvily speciální číselné kódy, které pak umístily do nabízené sumy. Podle nich se tak navzájem poznaly.

BIS: Vláda i prezident naše informace dostávají

"Všechny informace obsažené ve veřejné výroční zprávě dostali již dříve příslušní adresáti prostřednictvím dílčích informací nebo ve zprávě určené vládě, která je v režimu utajení," doplnil mluvčí BIS Jan Šubert. Právě zmatek v tom, kdo vlastně výstupy BIS dostává, řešil nedávno sněmovní kontrolní výbor pro BIS. Poslance zajímalo, zda členové vlády například věděli o kontaktech Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška (více čtěte zde).

Služba tvrdí, že vládu i prezidenta pravidelně informuje. Loni tak ministři a prezident dostali přes 600 dokumentů. Navíc pak četli tajnou výroční zprávu, která je mnohem obsáhlejší než ta určená pro veřejnost. A navíc obsahuje větší podrobnosti.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Vařili tu lovci a sběrači, pak trampové. Na Kokořínsku našli pravěká ohniště

Pozůstatky dvou ohnišť z období mezolitu našli archeologové ve skalních převisech na Kokořínsku. Podle odborníků jde o...

Starosta si udělal reklamu před volbami, říká opozice a žádá odvolání

Opozice ve Františkových Lázních chce odvolat starostu Jana Kuchaře. Podle opozičního zastupitele Ivo Mlátilíka (Frant....

O úhradě léků nově rozhodne vliv na kvalitu života, třeba možnost studovat

Který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna posuzovat také podle toho, jaký vliv má lék...

Horolezci v Pákistánu nic nedostanou a ještě budou pojišťovně asi vracet

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu, už zaplacené výdaje...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...