Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Rusko v Česku šíří dezinformace, Čína výrazně posílila vliv, varuje BIS

  10:15aktualizováno  10:35
Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby z roku 2018 představovalo nejzávažnější hrozbu pro Česko působení proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Hrozbou zůstávají nadále také ruské a čínské aktivity na našem území.

„Nejzávažnější hrozbu pro ústavnost České republiky představovalo v roce 2018 působení spektra proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Termínem ‚proruští aktivisté‘ v tomto kontextu BIS neoznačuje všechny prorusky smýšlející osoby, ale primárně ty, které svými aktivitami vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci,“ uvádí výroční zpráva BIS.

„Proruští aktivisté v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v ČR a členství v EU a NATO. Při svém působení se podílejí na nastolování témat konstruovaných nebo podporovaných cizí mocí. V rámci těchto agend často dochází ke zveličování významu existujících hrozeb a vytváření imaginárních problémů,“ stojí v dokumentu.

Podle BIS proruští aktivisté ať už vědomě či nevědomě podporovali vlivové operace Ruska a prosazovali ruské zájmy na úkor těch českých. Šířili různé konspirační teorie a proruskou propagandu, k čemuž jako média využívali zejména internet a sociální sítě.

Mezi proruské aktivisty patří podle BIS členové nejrůznějších nacionalistických a populistických hnutí, některých politických stran, skupiny vzešlé z dřívějších protiimigračních hnutí či nezávislá a alternativní média. 

Motivaci těchto skupin vysvětluje BIS ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Vladimira Putina či adorací Ruska obecně.

„U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami Ruské federace,“ uvádí. Jejich škodlivé působení vidí BIS v tom, že za využití zavádějících, manipulativních či lživých tvrzení ovlivňují veřejné mínění a vyvolávají a udržují strach a napětí ve společnosti. To přispívá k polarizaci a radikalizaci společnosti a podkopávání důvěry obyvatel v principy svobodného demokratického státu.

Hrozbu taktéž představovaly aktivity cizích zemí na našem území. V tomto ohledu výroční zpráva BIS mluví zejména o Rusku a Číně. Jejich aktivity podle BIS zasahovaly nejen do oblasti politiky a diplomacii, ale také do špionáže, ekonomiky a informačního boje.

„Česká republika byla předmětem zájmu aktérů s vazbou na ruskou a čínskou státní moc i v kyberprostoru. Instituce a občané ČR se stali cílem hned několika kyberšpionážních kampaní, přičemž nejzávažnější z nich byla kompromitace neutajované sítě Ministerstva zahraničních věcí (MZV),“ píše BIS.

Všechny ruské zpravodajské služby

S ohledem na Rusko BIS upozorňuje, že loni na našem území působili příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb. Zpravodajská služba taktéž upozorňuje, že českým bezpečnostním problémem stále zůstává personální naddimenzování ruské diplomatické mise.

Cíl: ministerstvo zahraničí

BIS vyšetřovala napadení neutajované sítě ministerstva zahraničí.

Síť ministerstva zahraničí byla podle BIS napadena v závěru roku 2017 prostřednictvím zastupitelského úřadu v zahraničí. Podle zpravodajské služby se jednalo o ruskou kyberšpionážní kampaň. Útočníci podle BIS nejprve napadli několik koncových počítačů sítě, následně se snažili zajistit si do napadeného systému trvalý skrytý přístup.

Při dalším nesouvisejícím incidentu podle BIS čelily několika druhům škodlivého softwaru některé počítače neutajované sítě MZV. Tentokrát šlo o aktivity spojené s čínskou kyberšpionáží. Stopy po ukrytých aktivitách bylo podle BIS možné dohledat několik let zpětně.

Ministerstvo zahraničí je vzhledem ke své působnosti vystaveno neustále některým více či méně sofistikovaným útokům, konstatuje. 

„Zpravodajské kapacity RF na území ČR byly částečně oslabeny českou reakcí na útok nervově-paralytickou látkou novičok v britském Salisbury, kterou byl v březnu 2018 otráven Sergej Skripal a jeho dcera,“ uvádí text. BIS připomněla skutečnost, že Česko s ohledem na dětí kolem novičoku vyhostilo tři ruské nedeklarované zpravodajské důstojníky.

BIS taktéž informovalo o o případech kompromitace soukromých e-mailových účtů patřících příslušníkům Armády ČR. Zájem o české vojáky měla projevit ruská kyberšpionáž - kampaň APT28/Sofacy. Přestože útočníci nezískali přístup k utajovaným informacím, získali naopak řadu osobních a citlivých údajů, jako jsou například informace o bydlišti, místa a termíny dovolených, rodinné zázemí či nějaké kontaktní údaje. „Tyto informace mohou v budoucnu zneužít formou sociálního inženýrství pro další útoky, a to nejen na příslušníky AČR,“ upozorňuje BIS.

Při šetření odhalila BIS i případ, při kterém byla schránka příslušníka armády automaticky vybírána kvůli propojení s jinou schránkou ovládanou útočníky prostřednictvím protokolu IMAP nebo POP3. „Tento postup propojení e-mailových schránek je vysoce efektivní a u řady českých e-mailových služeb pro oběť neodhalitelný,“ píše BIS. Důvodem je to, že poskytovatelé neumožňují uživatelům kontrolovat, z jaké IP adresy pocházejí přístupy ke schránce.

Čína posílila

Zatímco ruské zpravodajské aktivity na našem území byly oslabeny, ty čínské se naopak rozrostly jak do intenzity, tak do rozsahu. V Česku v roce 2018 působily všechny nejvýznamnější čínské zpravodajské služby. Ty se mimo jiné také pokoušely narušit vztahy mezi Českem a Tchajwanem.

„V kontextu čínských aktivit cílících na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu zaznamenala BIS rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy. Čínská strana nabízí pozvaným hradit veškeré výdaje (dopravu, ubytování, stravné, zápisné) a nadto ještě přidává kapesné,“ upozorňuje BIS. 

Podle nich si tak Čína vytváří kontaktní síť osob, které jí budou nakloněni a budou ochotni jí vycházet vstříc. Podle zpravodajské služby bylo nejrizikovějším aspektem samotná fyzická přítomnost hosta na území Číny. 

„K oslovení pro spolupráci totiž čínské zpravodajské služby obvykle využívají právě pobyt zájmových osob na území Číny, případně ve třetí zemi (tj. zpravidla ne v zemi, odkud zájmová osoba pochází),“ dodává služba. Podle ní také využívá Čína ke oslovování českých zdrojů a spolupracovníků také sociální sít LinkedIn.

V ČR byly loni aktivní také íránské tajné služby. BIS ve výroční zprávě píše, že mezi íránskými obchodníky mohou být lidé s vazbami na bezpečnostní složky.

BIS potvrdila smrt jednoho z lidí z ČR bojujících v Sýrii a Iráku

BIS potvrdila úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z České republiky, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku. V souvislosti s problematikou terorismu loni BIS prověřovala signály o možném výskytu islamistických radikálů v ČR, konkrétní rizika se ale v žádném z případů nepotvrdila.

Celkově hodnotí BIS situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace jako klidnou. 

V poslední výroční zprávě za rok 2017 BIS uvedla, že počet zahraničních bojovníků s vazbou na ČR, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl na 11. Dva z nich byli čeští občané. Podle zprávy o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v roce 2018, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra, eviduje policie takových osob 16, z toho čtyři české občany. V aktuální zprávě BIS číslo neuvádí, zmiňuje však, že loni potvrdila úmrtí jednoho ze zahraničních bojovníků.

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, hasiči pokračují přes noc

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo nejméně pět lidí,...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky
Premium

Na Hradě budu až do konce, říká Zeman v rozhovoru o Babišovi, Gretě a Vlasovovi

Abolici premiéru Babišovi nedá, protože ten by si ji nepodepsal. Vlasovci jsou váleční zrádci, Praze sice pomohli, ale...

Pekarová nepřesvědčila. Opozice se nespojila k hlasování o nedůvěře vládě

Opozice v nejbližší době nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Uvažovalo se o tom poté, co do Česka dorazil audit...

Bartošek bude kandidovat na šéfa lidovců, zájem má i Zdechovský

Šéf sněmovního klubu a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek hodlá v lednu kandidovat na post předsedy strany. O místo,...

Lyžařský svaz ani Liberec za dluhy po mistrovství nezodpovídají, řekl soud

Český lyžařský svaz a Liberec nenesou odpovědnost za dluhy z libereckého mistrovství v lyžování. Soud nepravomocně...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.

Najdete na iDNES.cz