Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Rusko v Česku šíří dezinformace, Čína výrazně posílila vliv, varuje BIS

  10:15aktualizováno  10:35
Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby z roku 2018 představovalo nejzávažnější hrozbu pro Česko působení proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Hrozbou zůstávají nadále také ruské a čínské aktivity na našem území.

„Nejzávažnější hrozbu pro ústavnost České republiky představovalo v roce 2018 působení spektra proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Termínem ‚proruští aktivisté‘ v tomto kontextu BIS neoznačuje všechny prorusky smýšlející osoby, ale primárně ty, které svými aktivitami vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci,“ uvádí výroční zpráva BIS.

„Proruští aktivisté v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v ČR a členství v EU a NATO. Při svém působení se podílejí na nastolování témat konstruovaných nebo podporovaných cizí mocí. V rámci těchto agend často dochází ke zveličování významu existujících hrozeb a vytváření imaginárních problémů,“ stojí v dokumentu.

Podle BIS proruští aktivisté ať už vědomě či nevědomě podporovali vlivové operace Ruska a prosazovali ruské zájmy na úkor těch českých. Šířili různé konspirační teorie a proruskou propagandu, k čemuž jako média využívali zejména internet a sociální sítě.

Mezi proruské aktivisty patří podle BIS členové nejrůznějších nacionalistických a populistických hnutí, některých politických stran, skupiny vzešlé z dřívějších protiimigračních hnutí či nezávislá a alternativní média. 

Motivaci těchto skupin vysvětluje BIS ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Vladimira Putina či adorací Ruska obecně.

„U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami Ruské federace,“ uvádí. Jejich škodlivé působení vidí BIS v tom, že za využití zavádějících, manipulativních či lživých tvrzení ovlivňují veřejné mínění a vyvolávají a udržují strach a napětí ve společnosti. To přispívá k polarizaci a radikalizaci společnosti a podkopávání důvěry obyvatel v principy svobodného demokratického státu.

Hrozbu taktéž představovaly aktivity cizích zemí na našem území. V tomto ohledu výroční zpráva BIS mluví zejména o Rusku a Číně. Jejich aktivity podle BIS zasahovaly nejen do oblasti politiky a diplomacii, ale také do špionáže, ekonomiky a informačního boje.

„Česká republika byla předmětem zájmu aktérů s vazbou na ruskou a čínskou státní moc i v kyberprostoru. Instituce a občané ČR se stali cílem hned několika kyberšpionážních kampaní, přičemž nejzávažnější z nich byla kompromitace neutajované sítě Ministerstva zahraničních věcí (MZV),“ píše BIS.

Všechny ruské zpravodajské služby

S ohledem na Rusko BIS upozorňuje, že loni na našem území působili příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb. Zpravodajská služba taktéž upozorňuje, že českým bezpečnostním problémem stále zůstává personální naddimenzování ruské diplomatické mise.

Cíl: ministerstvo zahraničí

BIS vyšetřovala napadení neutajované sítě ministerstva zahraničí.

Síť ministerstva zahraničí byla podle BIS napadena v závěru roku 2017 prostřednictvím zastupitelského úřadu v zahraničí. Podle zpravodajské služby se jednalo o ruskou kyberšpionážní kampaň. Útočníci podle BIS nejprve napadli několik koncových počítačů sítě, následně se snažili zajistit si do napadeného systému trvalý skrytý přístup.

Při dalším nesouvisejícím incidentu podle BIS čelily několika druhům škodlivého softwaru některé počítače neutajované sítě MZV. Tentokrát šlo o aktivity spojené s čínskou kyberšpionáží. Stopy po ukrytých aktivitách bylo podle BIS možné dohledat několik let zpětně.

Ministerstvo zahraničí je vzhledem ke své působnosti vystaveno neustále některým více či méně sofistikovaným útokům, konstatuje. 

„Zpravodajské kapacity RF na území ČR byly částečně oslabeny českou reakcí na útok nervově-paralytickou látkou novičok v britském Salisbury, kterou byl v březnu 2018 otráven Sergej Skripal a jeho dcera,“ uvádí text. BIS připomněla skutečnost, že Česko s ohledem na dětí kolem novičoku vyhostilo tři ruské nedeklarované zpravodajské důstojníky.

BIS taktéž informovalo o o případech kompromitace soukromých e-mailových účtů patřících příslušníkům Armády ČR. Zájem o české vojáky měla projevit ruská kyberšpionáž - kampaň APT28/Sofacy. Přestože útočníci nezískali přístup k utajovaným informacím, získali naopak řadu osobních a citlivých údajů, jako jsou například informace o bydlišti, místa a termíny dovolených, rodinné zázemí či nějaké kontaktní údaje. „Tyto informace mohou v budoucnu zneužít formou sociálního inženýrství pro další útoky, a to nejen na příslušníky AČR,“ upozorňuje BIS.

Při šetření odhalila BIS i případ, při kterém byla schránka příslušníka armády automaticky vybírána kvůli propojení s jinou schránkou ovládanou útočníky prostřednictvím protokolu IMAP nebo POP3. „Tento postup propojení e-mailových schránek je vysoce efektivní a u řady českých e-mailových služeb pro oběť neodhalitelný,“ píše BIS. Důvodem je to, že poskytovatelé neumožňují uživatelům kontrolovat, z jaké IP adresy pocházejí přístupy ke schránce.

Čína posílila

Zatímco ruské zpravodajské aktivity na našem území byly oslabeny, ty čínské se naopak rozrostly jak do intenzity, tak do rozsahu. V Česku v roce 2018 působily všechny nejvýznamnější čínské zpravodajské služby. Ty se mimo jiné také pokoušely narušit vztahy mezi Českem a Tchajwanem.

„V kontextu čínských aktivit cílících na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu zaznamenala BIS rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy. Čínská strana nabízí pozvaným hradit veškeré výdaje (dopravu, ubytování, stravné, zápisné) a nadto ještě přidává kapesné,“ upozorňuje BIS. 

Podle nich si tak Čína vytváří kontaktní síť osob, které jí budou nakloněni a budou ochotni jí vycházet vstříc. Podle zpravodajské služby bylo nejrizikovějším aspektem samotná fyzická přítomnost hosta na území Číny. 

„K oslovení pro spolupráci totiž čínské zpravodajské služby obvykle využívají právě pobyt zájmových osob na území Číny, případně ve třetí zemi (tj. zpravidla ne v zemi, odkud zájmová osoba pochází),“ dodává služba. Podle ní také využívá Čína ke oslovování českých zdrojů a spolupracovníků také sociální sít LinkedIn.

V ČR byly loni aktivní také íránské tajné služby. BIS ve výroční zprávě píše, že mezi íránskými obchodníky mohou být lidé s vazbami na bezpečnostní složky.

BIS potvrdila smrt jednoho z lidí z ČR bojujících v Sýrii a Iráku

BIS potvrdila úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z České republiky, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku. V souvislosti s problematikou terorismu loni BIS prověřovala signály o možném výskytu islamistických radikálů v ČR, konkrétní rizika se ale v žádném z případů nepotvrdila.

Celkově hodnotí BIS situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace jako klidnou. 

V poslední výroční zprávě za rok 2017 BIS uvedla, že počet zahraničních bojovníků s vazbou na ČR, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl na 11. Dva z nich byli čeští občané. Podle zprávy o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v roce 2018, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra, eviduje policie takových osob 16, z toho čtyři české občany. V aktuální zprávě BIS číslo neuvádí, zmiňuje však, že loni potvrdila úmrtí jednoho ze zahraničních bojovníků.

Autor:

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli britské mutaci je zapotřebí zavést šestý stupeň PES, míní spoluautor

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Politici uctili oběti holokaustu. Největší zločin v dějinách, řekl Zeman

Den památky obětí holokaustu ve středu doprovodily vzpomínkové akce a projevy politiků. Prezident Miloš Zeman na...

Vláda nepočítá s Čínou pro Dukovany, Rusko ale nevylučuje, řekl Rakušan

Přímý přenos Čína je podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka nepředstavitelným hlavním dodavatelem jaderného bloku...

Bendova párty začala už v pátek, ředitel FK Teplice se za účast omluvil

Oslava padesátých narozenin bývalého šéfa ústecké ČSSD Petra Bendy v jeho teplickém hotelu Prince de Ligne se podle...

Návrh pro otevření skiareálů: výhody pro místní, malá obsazenost či respirátory

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček chce co nejdříve otevřít skiareály. Na vládu proto jde s novým...

Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky
Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky

Nejlepší, do čeho můžete investovat, je vaše zdraví. Jestliže jste se rozhodli zapracovat v novém roce na své postavě, posílíte své zdraví a...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...