Před 75 lety zemřel „tatíček“ Masaryk. Za svůj kult nemohl, říká historik

  3:29
Tři čtvrtě století - jeden lidský život - uplynulo ode dne, kdy zemřel Tomáš Garrigue Masaryk. První prezident samostatného Československa, kolem jehož života a skutků se logicky objevila i řada legend a mýtů. Poslední dobou se však přece jen o slovo hlásí střízlivý pohled.
Tomáš Garrigue Masaryk na jedné z vyjížděk v Lánech

Tomáš Garrigue Masaryk na jedné z vyjížděk v Lánech | foto: Muzeum T. G. Masaryka

Noc na úterý 14. září 1937 je v Lánech mrazivá, nebe poseté hvězdami. Nasvěcují důstojné kontury starobylého barokního zámku, letního sídla československých prezidentů, nedávno přestavěného hradním architektem Josipem Plečnikem.

INFOGRAFIKA

Jak psal dobový tisk o Masarykově smrti

Titulní strany novin ze 14. září 1937 věnované úmrtí prezidenta T. G. Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk sice pod dohledem lékařů a ošetřujících sester se smrtí bojuje, zprávy jsou ale zlé. Opět se mu zanítilo ložisko v pravé plíci, tep začíná vynechávat, krevní tlak klesl na 80/50.

Po půl čtvrté ráno předstoupil před novináře pacientův syn Jan Masaryk se smutnou, ale nevyhnutelnou zprávou. "Otec skonal ve 3 hodiny 29 minut," sdělil prostě.

"Jeho postava bude navždy znamenati pro celý národ zosobnění boje za jeho znovuosvobození," napsal ráno Polední list. "S nevýslovným žalem skláníme se před tímto neúprosným rozhodnutím osudu, jímž ukončen byl tělesný život největšího občana republiky, ale s plnou jistotou jsme přesvědčeni, že duch jeho zůstane pro vždycky státu i všemu jeho lidu útočištěm nejbezpečnějším," prohlásil při nejbližší schůzi Sněmovny její předseda Jan Malypetr (celý jeho projev je zde).

Symbol republiky i muž s monarchistickými motivy

Noviny v den Masarykovy smrti byly velmi emotivní, na tom není nic překvapivého (můžete si je prolistovat zde). Ale není bez zajímavosti, že například už zmíněný Polední list se pustil i do uměřené kritiky.

"Měl i své slabosti. Nebývá zvykem je připomínati v okamžiku smrti. Ale jednoduše je zase přejíti, znamenalo by v té záplavě superlativů, které se o něm napíší, zkreslení," napsal list.

Masaryk podle Poledního listu "byl přílišným individualistou, než aby mohl býti skutečným demokratem", a ačkoliv akcentoval lidskost a humanismus, "chyběl mu cit, nerad odpouštěl a protivil-li se mu někdo, snažil se jej zdeptati".

Tak či tak začal kult osobnosti nabývat na síle. Ale vznikl už za Masarykova života. Zástupce ředitele Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR Ivan Šedivý připomněl, že symbol republiky na svou image dbal a rád využíval motivy monarchistické tradice. Například oděv s vojenskými prvky, jízdu na koni či účast na vojenských manévrech.

"Vnější forma, jejímž prostřednictvím byl Masarykův kult budován, zůstala oproti době, kdy byl uctíván stařičký mocnář, prakticky neměnná. Ať již šlo o písemné projevy loajality, které v kanceláři prezidenta republiky nacházíme, nebo i ony inscenované zájezdy po republice, které jsou také velmi dobře doloženy v archivu," řekl Šedivý na nedávné masarykovské konferenci v Senátu.

To bych vám musel chodit pro tabák

Právě v jednom časopisu se dochovala úsměvná příhoda z jedné vyjížďky na Moravu. Jednasedmdesátiletý Masaryk se na ní setkal se třemi lidmi ve věku od 92 do 94 let. "Jste mnohem starší nežli já, to bych vám musel chodit pro tabák," kývl uznale prezident a slíbil: "Nu, já vám nějaký pošlu."

Tomáš Garrigue Masaryk

Narodil se 7. března 1850 v Čejkovicích u Hodonína. Ve Vídni vystudoval filosofii, v Lipsku se seznámil s Američankou Charlottou Garriguovou, s níž se v březnu 1878 v New Yorku oženil. Měli pět dětí.

Tomáš Garrigue Masaryk

Přednášel nejprve ve Vídni, pak v Praze. Nebál se jít proti názoru většiny, když se postavil proti nekritickému nacionalismu a obhajobě pravosti Královédvorského a Zelenohorského rukopisu, později vystupoval na obranu Žida Leopolda Hilsnera, odsouzeného za vraždu švadleny Anežky Hrůzové.

Impulzivní a vytrvalý Masaryk stále zdůrazňoval odpovědnost a potřebu sebevzdělávání, důraz kladl na mravnost, náboženství a vědecké poznání.

Dlouho zastával program autonomie českých zemí v rámci Rakouska-Uherska, po vypuknutí první světové války ale začal v emigraci pracovat na vzniku samostatné republiky. Dokázal pro svou ideu sehnat mezinárodní politickou podporu.

Prezidentem byl zvolen celkem čtyřikrát, v letech 1918, 1920, 1927 a 1934. V roce 1935 ze zdravotních důvodů abdikoval ve prospěch Edvarda Beneše.

To je ale jedna z mála dochovaných příhod, kde se Masaryk projevil jako člověk - k jeho idealizaci se projevy lidství příliš nehodily. Kolem Masaryka se postupně zjevila aureola nadstranického prezidenta dbajícího na ideály demokracie, který úspěšně vybudoval novou republiku.

"Ve skutečnosti Masaryk odmítal roli reprezentativního prezidenta a v celém průběhu svých prezidentských mandátů se velmi aktivně podílel na každodenním vnitropolitickém vývoji i na formování orientace země," připomněl historik Šedivý.

Masaryk totiž nebyl příliš spokojen s poměrně malým "hřištěm", které mu vymezila ústava, a díky jeho autoritě byl Hrad mocenským centrem. Některým stranám přál, jiným ne. Národnostní problémy v etnicky pestrém Československu byly za jeho prezidentství utlumené, ne vyřešené.

"Muž, jenž napsal, že se státy udržují ideály, na nichž vznikly, vložil tomu svému do kolébky tři mylné předpoklady. První: existuje jediný státní národ československý. Druhý: převážně katoličtí Češi a Slováci jsou pokračovateli protestantských tradic. Třetí: národnostní poměry vyostřila teze, že země, v níž žily miliony Němců, tvoří odvěkou hráz proti germánstvu," napsal historik Antonín Klimek.

"Začali jsme si zvykat do kamenného zidealizovaného Masaryka na piedestalech transponovat vše, co v naší moderní politické tradici považujeme za dobré a správné, zatímco vše problematické z doby první republiky připisujeme výhradně Edvardu Benešovi," řekl předloni prezident Václav Klaus, který jinak Masaryka má za největší osobnost české politiky 20. století (Klausův projev čtěte zde).

Masarykovský mýtus posílila nacistická okupace i vláda komunistů, za nichž se mocipáni snažili dobré vzpomínky na prvního prezidenta vymazat. Ale historik Šedivý míní, že ač Masaryk svoji image a legendu nepochybně vědomě pěstoval, bylo by chybou klást mu to za vinu.

"Rozšíření kultu nebo mýtu na jeho vrub rozhodně nepadá. Národ si své historické mýty vytváří sám. Většinou jsou odrazem jeho samotného. Masarykovský mýtus zdaleka nepatří k těm nejhorším, ba naopak," uzavřel svůj příspěvek na konferenci Šedivý.

Ve zbrojním průmyslu se může stát Česko evropským Izraelem, říká Visingr

  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Více sebereflexe, nebo zvažte odchod z politiky, píší psychiatři Ficovi

Vývoj politické kultury a demokratických hodnot na Slovensku je pod vedením premiéra Roberta Fica (Směr-SD) znepokojivý. Upozorňuje na to více než stovka slovenských psychiatrů a psychologů. Mají...

19. ledna 2025  15:09,  aktualizováno  17:21

Plat Trumpa překvapí. Luxusu si užije v Bílém domě i na palubě Air Force One

Donald Trump se už v pondělí stane 47. prezidentem Spojených států. Prestižní funkce mu přinese, tak jako jeho předchůdcům, mnoho benefitů. Využívat může několik luxusních rezidencí, dobře se bude...

19. ledna 2025  17:02

Na východě Slovenska v neděli pohřbili studentku, kterou zavraždil spolužák

Osmnáctiletá studentka, která se stala obětí čtvrtečního útoku nožem na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi, měla v neděli na východě Slovenska pohřeb. Shodou okolností v neděli specializovaný soud ve...

19. ledna 2025  16:41

VIDEA TÝDNE: Následky požáru v Mostě, nepodaná ruka a antireklama na poštu

Počet obětí požáru restaurace v Mostě stoupl tento týden na sedm. V nemocnici dál zůstává s vážnými popáleninami několik lidí. Pozornost na sebe strhl student, který při slavnostním ceremoniálu...

19. ledna 2025  16:39

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...