Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

  17:36aktualizováno  21:10
Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později. Prahou prošlo podle Milionu chvilek 10 tisíc lidí, připomínali si 21. srpna 1969. Lidé dorazili na Hradčanské náměstí s hodinovým zpožděním.

„Přišli jsme na Hrad a co jsme sem přinesli? Všechno to, s čím jsme vycházeli z Václavského náměstí. Vědomí historických souvislostí. Smutek, vzdor, vděčnost, naději a odhodlání. A taky Ústavu České republiky,“ uvedl Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii a citoval ve spojitosti s aktuálním sporem článek o tom, že prezident má jmenovat člena vlády. Na Hrad demonstranti dorazili po deváté večer. 

Pořadatel pochodu Minář řekl, že akce se zúčastnilo na deset tisíc lidí. Na Václavském náměstí jich na zahajovacím shromáždění bylo k pěti tisícům, cestou se přidávali další. Podle policie byl pochod klidný, ale přinesl komplikace v dopravě. 

Po cestě z Václavského náměstí položili účastníci pietního pochodu rakev se jmény obětí protestů roku 1969 a květinami před vrata sídla KSČM v ulici Politických vězňů. Na zem namalovali siluety mrtvých. V ulici pak po minutách ticha zanechali také křídou namalované obrysy svých nohou, aby bylo vidět, kolik demonstrantů přišlo. 

Fotogalerie

Protestující, kterých před budou prošlo v téměř hodinu trvajícím proudu mezi čtyřmi a pěti tisíci, volali na místě piety „Zrádci“. Na zemi vedle obrysů nohou, nechávali i nápisy, například připomínku tehdejší Státní bezpečnosti - „estébáci“ - nebo „rudá špína“ či „Táhněte do Ruska i se Zemanem“.

„Komunistická strana Čech a Moravy vznikla na ustavujícím sjezdu v roce 1990 a registrovaná byla v listopadu 1990. Má za sebou třicetiletou historii, ve které prokázala, že má nejen respekt k ústavě, ale také své pevné místo na politické scéně,“ reagoval Filip na kritiku, podle které ho ve středu v Lánech neměl přijímat prezident Miloš Zeman.

Vrata budovy, ve které KSČM sídlí, byla zavřena a už předem je hlídala policie. Novinářům policisté řekli, že pokud demonstranti použijí omyvatelné barvy, nebudou zasahovat. K malování Milion chvilek využil křídy. 

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl, že akce se uskutečnila v klidu, až na dopravní komplikace, které způsobila délka průvodu. Většina účastníků pochodu se totiž zastavila u sídla KSČM, aby tam vyjádřila svůj názor. Celý pochod tak měl zpoždění oproti původnímu scénáři. 

„Hanba vládě“

Davy se začaly scházet před šestou hodinou večer na Václavském náměstí. Přibližně půl hodiny se vzpomínalo na tehdejší události, pak se dav vydal na pochod k Pražskému hradu přes Staroměstské náměstí. „Také my jsme se dneska sešli, abychom hájili nejen svobodu naši, ale i všech utlačovaných po celém světě,“ řekl Minář. Lidé na náměstí volali hesla „Hanba vládě“ a pískali.

Minář kritizoval však také českou politickou scénu, minulé události jsou podle něj aktuální i dnes. „Sešli jsme se dnes proto, abychom vyjádřili své odhodlání udělat všechno pro to, aby se tato doba už nikdy nezopakovala,“ dodal. 

Podle scénáře akce vystoupili na Václavském náměstí pamětníci včetně někdejší redaktorky Československé televize Kamily Moučkové a historici. Moučková připomenula, že prezident Miloš Zeman ve středu v Lánech přijal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. „Komunisti po třiceti letech radí vládě, jsou všude, je to nebezpečné. Nenechme si to líbit,“ uvedla. 

Akce chce připomenout 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky, zákrok si vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných. Připomínky roku 1969 se dnes večer konaly nejenom v Praze, ale i v dalších městech. Podle Mináře se přidalo 92 obcí. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Formule na dálnici, nebezpečné předjíždění a drama na perónu

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Také tuto neděli se podíváme, jaká videa nejvíce zaujala diváku portálu iDNES.tv. Světe div se, opět to byly snímky...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz