Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea
Reportáž skončila 17. 11. 2012 19:51

Výročí 17. listopadu

Češi si připomínají 17. listopad 1939 a 1989. Do ulic vyrazí zavzpomínat i protestovat.

19:51
Vážen čtenáři, on-line přenos ze svátečního dne 17. listopadu končí. Děkujeme za pozornost, iDNES.cz.
19:44
Studentské protesty v Českých Budějovicích se táhnou celý týden. Začaly ve chvíli, kdy se radní pro školství stala komunistka Vítězslava Baborová. Nyní studenti uvažují o tom, že na čtvrtek 22. listopadu připraví hodinovou stávku. "Vstoupíme do ní, pokud pan hejtman Zimola bude trvat na svém a školství a kulturu v kraji povedou dál komunisté," řekl vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší. Někteří účastníci shromáždění dorazili s transparenty jako: "Rudí bratři, vraťte se do svých rezervací."
19:35

Kromě vážných demonstrací zaměřených většinou proti vládě, Prahou na výročí 17. listopadu prošel také satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení. Lidé z různých iniciativ tak chtěli humornou formou upozornit na největší problémy České republiky. Zaujala třeba maska Václava Klause, kterého si na vodítku vedl ruský prezident Vladimir Putin. Na obrazovou reportáž se podívejte

  • Pozornost budila maska prezidenta Václava Klause, jehož za ruku držel Dominik...

    Pozornost budila maska prezidenta Václava Klause, jehož za ruku držel Dominik Duka, Klause vedl na vodítku ruský prezident Vladimir Putin. / Autor: František VlčekMAFRA

19:28
"Hlučný" protest se před pankráckou věznicí konal nejspíš jen symbolicky. Roman Smetana totiž už na Pankráci nesedí. Podle mluvčího věznice byl převezen jinam.
19:10
Protestu v Ostravě se zúčastnilo klem tisícovky lidí. Demonstraci nazvanou Demokracie vypadá jinak zahájila československá státní hymna. Slovenskou část pořadatelé pustili jako připomínku rozdělení společného státu. "Čekali jsme větší účast. Je to pro nás malé zklamání," řekl jeden z pořadatelů Karel Fiedler na počátku demonstrace. Dodal, že na nějakou dobu to bude protest pravděpodobně poslední. "Musíme se poradit. Není ale možné lidi pořád tahat na náměstí. Musíme na politiky tlačit i jinak," řekl.
18:37
Před pankráckou věznicí se před 18. hodinou sešla stovka lidí, kteří demonstrují za propuštění olomouckého řidiče Romana Smetany. Za mřížemi je kvůli tomu, že nenastoupil k obecně prospěšným pracím nařízeným za malování tykadel na předvolební plakáty politiků. Účastníci se snaží pomocí trumpet řehtaček a dalších nástrojů vydávat co největší hluk. Před věznicí odpálili i rachejtle.
17:58
Na ohlášeném setkání u pankrácké věznice se na podporu odsouzeného olomouckého řidiče Romana Smetany sešlo zatím asi 50 lidí. "Je tu více policistů, než demonstrantů," informoval z místa reportér iDNES.cz.
17:54
Na pražských protestech se objevil i nechvalně proslulý Pavel Vondrouš, jež zaútočil v Chrastavě na prezidenta Klause. Svérázně v tykadlech, to na podporu odsouzeného řidiče Romana Smetany odsouzeného za pomalovávání volebních billboardů, a se vzkazem národu. Na to, co doporučil občanům České republiky, se podívejte tady.
17:46
Nejméně desetitisícový protest odborů a občanských iniciativ v Praze byl za 23 let nejpočetnějším shromážděním v Den boje za svobodu a demokracii.
17:10
Protestuje se také v Ostravě. Na Masarykově náměstí se podle policie sešlo více než 600 demonstrantů. Požadují referendum za politického vězně Romana Smetanu a proti vládě, informovala Česká televize.
17:07
S transparenty "Odbory a 17. listopad? Chybí už jen Lidové milice" a "Odborokracie = vyšší stupeň demokracie" přišel na sobotní mnohatisícovou protivládní demonstraci na pražské Václavské náměstí Petr Weisser se ženou. Čelili nejprve slovním útokům demonstrantů, muž potom i fyzickému. O transparenty přišli.
16:58
"Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," komentoval protivládní demonstraci premiér.
16:49
Kolem půl čtvrté policisté vytlačili demonstranty na chodník a obnovili provoz na magistrále, uvedl policejní mluvčí. Dopravní tepna byla uzavřená zhruba hodinu a půl.
15:43
Byl současný protest velký, nebo malý? Připomeňme, že policisté odhadli počet účastníků na deset tisíc, reportér iDNES.cz na patnáct a odborářský předák Zavadil na dvacet až pětadvacet tisíc. Agentura ČTK uvádí velké protesty od roku 1994 takto:
- 150 tisíc lidí (podle policie 90 tisíc) protestovalo 21. dubna 2012 na akci pořádané odbory a iniciativou Stop vládě
- 120 tisíc lidí (podle policie 60 tisíc) protestovalo 8. listopadu 1997 proti hospodářské a sociální politice vlády
- 90 tisíc účastníků měl protest odborářů 25. března 1995 na Staroměstském náměstí
- v období od roku 1994 se konalo dalších šest větších demonstrací s účastí kolem 40 tisíc lidí, menších akcí se pak pořádalo více
15:35
V Českých Budějovicích se demonstrovalo proti komunistům. Nespokojenost s účastí této strany ve vedení Jihočeského kraje přišlo na náměstí Přemysla Otakara II. vyjádřit několik stovek lidí. Vrcholí tím týdenní studentské protesty započaté po jmenování Vítězslavy Baborové z KSČM krajskou radní pro školství.
Komunisté mají tři místa v krajské radě. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal ještě před jmenováním Baborové radní petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo téměř 8000 lidí.
15:29
Demonstranti došli před půl čtvrtou na ulici Bašty, kde ještě promluvil předseda Dělnické mládeže a znovu předseda DSSS Tomáš Vandas. Následně účastníci smotali transparenty a nyní se v poklidu rozcházejí.
15:08
Na brněnském Moravském náměstí se dvě hodiny po poledni sešly asi dvě stovky členů a příznivců Dělnické mládeže. Radikálové svolali shromáždění v den, kdy si Česko připomíná počátek Sametové revoluce. Po proslovu předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase se demonstranti vydali na pochod městem. Skandovali Čechy Čechům a protivládní hesla.
15:04
Demonstranti, kteří vyrazili na Národní třídu, v čele průvodu nesli kartonové těžkooděnce s obličeji ministrů Nečasovy vlády.
14:41
Policisté odhadli počet účastníků demonstrace na deset tisíc.
14:06
"Dluhy vládnutí platit nechceme," řekl na konci svého projevu Středula. Vytáhl klíče, cinkal po vzoru listopadu 1989 vládě na rozloučenou a lidé ho napodobili.