Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Vyplňte si kvíz: Fandíte Lisabonu? Ano, či ne?

  9:49
Dnes rozhodnou senátoři o tom, jestli se Česko připojí k "Lisabonu". Přes plamenné diskuse zná obsah smlouvy málokdo. Vyzkoušejte si v kvízu MF DNES, zda je pro vás Lisabonská smlouva to pravé. U každé otázky zvolte "A" nebo "B" a test si vyhodnoťte.

Odpůrci Lisabonské smlouvy při hlasování ve Sněmovně. Tam ale smlouva nakonec prošla. | foto: Michal Šula, MF DNES

1.Chcete ještě jednoho – evropského – prezidenta?
A) ano  B) ne

Už žádné experimenty typu českého předsednictví. Místo toho zvolí hlavy evropských států na dva a půl roku "evropského prezidenta". Jeho role by měla být zpočátku spíš reprezentativní. Skutečná síla evropských prezidentů však bude záležet na autoritě těch prvních.

2.Líbila by se vám družice EU ve vesmíru?
A) ano B) ne

Po silnicích by vás možná brzy nenavigovala americká GPS, ale evropský Galileo. Nebude to zadarmo. Plán na nákladný navigační systém mnohé vlády kritizují. Po Lisabonu by se Galileo prosadil snáz – země by přišly o právo vetovat vesmírný program.

Co smlouva přináší

Má být novou "ústavou" pro Evropskou unii. Smlouva nahradila neúspěšnou Evropskou ústavu, kterou v roce 2005 odmítli v referendu Nizozemci a Francouzi.

Lisabonská smlouva má změnit organizaci EU, která má stále více členů. Především rozšiřuje počet oblastí, ve kterých může většina států přehlasovat menšinu.

Proti Lisabonské smlouvě se zatím postavilo jen Irsko. Příznivci smlouvy doufají, že Irové budou rozhodovat znovu.

3.Vadilo by vám, kdyby Česko nemělo v Evropské komisi dalšího Vladimíra Špidlu?
A) ne   B) ano
Autoři Lisabonské smlouvy už nepočítají s 27 komisaři jako doposud, ale jen s 18. Malí hráči typu Česka by tak měli čas od času smůlu. Přišli bychom tím o svého "pozorovatele" v nejmocnější evropské instituci

4.Leží vám v žaludku platy špičkových fotbalistů?
A) ano  B) ne

Profesionální fotbalisté jsou jedni z mála, kteří výší platů překonávají evropské komisaře. Ti se už několik let plánují "podívat" na hospodaření klubů. Uvažují o regulaci platů hráčů i peněz na jejich nákup. Po Lisabonu se návrh prosadí snáz.

Proč právě Lisabon

Jak vznikl název nové evropské smlouvy. Hlavní město Portugalska se dostalo do názvu smlouvy proto, že ji 13. prosince 2007 podepsali zástupci zemí EU na jeho území.

Podle stejného principu se nazývají i další mezinárodní a evropské smlouvy – třeba Maastrichtská, Římské či Washingtonská (základní smlouva NATO).

I Praha měla svou "Pražskou smlouvu". V 70. letech jejím prostřednictvím navázaly  spolupráci Československo
a západní Německo.

5.Má smysl volit do Evropského parlamentu?
A) ano  B) ne

Poslanci, kteří kočují mezi Štrasburkem a Bruselem, by díky smlouvě získali nové pravomoci. Budou moci vetovat některá rozhodnutí hlav států a volit předsedu Evropské komise.

6.Chcete, aby Evropská Unie přidělovala Česku uprchlíky, které nechtějí jiné země?
A) ano  B) ne

Některé evropské země, kam proudí více uprchlíků, by se rády rozdělily s ostatními. Smlouva bere státům právo veta v azylové politice.

Projde Senátem

Předpokládá se, že spíše euroskeptická horní komora dnes dá Lisabonské smlouvě zelenou. Ke schválení je tu potřeba 49 hlasů, kdyby někteří senátoři odešli ze sálu, pak i méně. Smlouva má jisté hlasy ČSSD, KDU-ČSL a senátorů z Klubu otevřené demokracie.

Potřebuje ještě sedm hlasů ODS – a nejspíš nakonec dostane ještě více. Například Přemysl Sobotka či Daniela Filipiová se dříve stavěli ke smlouvě spíše odmítavě, nyní ji však podpoří kvůli předsedovi strany Mirku Topolánkovi.

Smlouvu podpoří také Alexandr Vondra, Bedřich Moldan, Tomáš Grulich a Jiří Stříteský. A hlasovat pro slíbili i Karel Šebek, Pavel Sušický, Alena Palečková či Vítězslav Jonáš.

7.Chcete evropskou obdobu americké FBI?
A) ano  B) ne

Zatím se ta organizace jmenuje Europol, sídlí v nenápadném činžáku v Haagu a běžným policistům je spíš pro smích. Autoři Lisabonské smlouvy však mají s Europolem velké plány. Podle některých právníků by Europol mohl získat pravomoci americké FBI a účastnit se vyšetřování nejzávažnějších zločinů.

8.Chcete, aby nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dostala od svých šéfů z Unie občas "befel", aby obžalovala toho či onoho tuneláře?
A) ano  B) ne

Evropský veřejný žalobce, kterého smlouva zavádí, by mohl zasahovat do případů "mimořádně závažné kriminality ohrožující EU". Jaký druh kriminality měli autoři na mysli, není jasné.

Co na to Klaus

Pokud dnes Lisabonská smlouva projde Senátem, přijde na řadu prezident Václav Klaus. Teprve jeho podpisem se smlouva ratifikuje a vstupuje v platnost. Klaus má možnost tuto mezinárodní smlouvu nepodepsat. V takovém případě by nevstoupila v platnost.

Český prezident se netají tím, že Lisabon nechce, jestli si však dovolí zablokovat takto důležitý dokument, který prošel dolní i horní komorou, se teprve ukáže.

Kdyby Klaus skutečně odmítl Lisabon podepsat, bylo by z toho velké pozdvižení. Na výsledek české ratifikace se totiž čeká v celé Evropě. Všechny evropské parlamenty s výjimkou českého už smlouvu ratifikovaly. Irové ji odmítli v referendu.

9.Vadí vám, že se oslabí role Česka?
A) ne   B) ano
Smlouva nově přepočítává hlasy v Evropské radě na obyvatele. To Čechy objektivně oslabí. Vypočítat, o kolik klesne jejich váha, není jednoduché, právníci však předpokládají, že to bude zhruba o třetinu.

10.Chcete, aby ve světě byly místo českých ambasád evropské?
A) ano  B) ne
Evropa bude mít svého ministra zahraničí, i když se mu bude kvůli námitkám několika vlád říkat Vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Ten by mohl do budoucna zastínit jednotlivé evropské ministry a mohl by si vybudovat evropské ambasády, které by časem nahradily ty české.

Co dál s reformou EU

Pakliže smlouva dnes Senátem projde a Klaus ji podepíše, bude se čekat především na to, jak dopadne lidové hlasování v Irsku.
Zatím se zdá, že Irové nebudou mít chuť zopakovat v dalším referendu své NE. Sebevědomí jim vzala především finanční krize.

Kdyby Česko Lisabonskou smlouvu odmítlo, dostalo by se do značné politické izolace. Politici by dostali "vynadáno" od německých a francouzských kolegů. Irové by možná byli odhodlanější v druhém referendu dokument definitivně pohřbít.

Reformu Evropské unie by čekala nejistá budoucnost. Smlouva by možná dopadla stejně jako Evropská ústava, kterou odmítli Francouzi a Nizozemci.

11.Připadá vám Evropská Unie málo srozumitelná?
A) ne   B) ano

Lisabonskou smlouvou se Evropa občanům rozhodně nepřiblíží. Text zvládne v originále přečíst jen pár lidí, přesto může na dlouhou dobu změnit Evropu.

Vyhodnocení testu:
Pokud jste na víc než polovinu otázek odpověděli možnost A), je Lisabonská smlouva pro vás ta pravá. Kdo volil častěji B), měl by dnes doufat, že neprojde.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vystrčil předal Stříbrné medaile. Dostali ji Dědek, klavírista Kačo i Leitgeb

Sedmnáct Stříbrných medailí předsedy Senátu předal v den státního svátku Miloš Vystrčil. Mezi oceněnými jsou podnikatel...

Češi poznají původ drog z razidla. Databázi převzal i Interpol, říká autor

Premium Již 64 zemí na světě používá drogovou databázi Reliéf, kterou vytvořili čeští policisté v roce 2016. Umožňuje...

Na ČVUT vznikla největší studentská raketa v Česku, čeká ji souboj s dalšími týmy

Univerzitní tým CTU Space Research v úterý na půdě Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) pokřtil Illustrii....

Že uspějeme s diktáty? To jsme nečekaly, říkají zakladatelky Červené propisky

Premium Před pěti lety založily Sabina Straková a Karla Tchawou Tchuisseu vzdělávací profil s názvem Červená propiska....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...