Vyplňte si kvíz: Fandíte Lisabonu? Ano, či ne?

  9:49aktualizováno  9:49
Dnes rozhodnou senátoři o tom, jestli se Česko připojí k "Lisabonu". Přes plamenné diskuse zná obsah smlouvy málokdo. Vyzkoušejte si v kvízu MF DNES, zda je pro vás Lisabonská smlouva to pravé. U každé otázky zvolte "A" nebo "B" a test si vyhodnoťte.

Odpůrci Lisabonské smlouvy při hlasování ve Sněmovně. Tam ale smlouva nakonec prošla. | foto: Michal Šula, MF DNES

1.Chcete ještě jednoho – evropského – prezidenta?
A) ano  B) ne

Už žádné experimenty typu českého předsednictví. Místo toho zvolí hlavy evropských států na dva a půl roku "evropského prezidenta". Jeho role by měla být zpočátku spíš reprezentativní. Skutečná síla evropských prezidentů však bude záležet na autoritě těch prvních.

2.Líbila by se vám družice EU ve vesmíru?
A) ano B) ne

Po silnicích by vás možná brzy nenavigovala americká GPS, ale evropský Galileo. Nebude to zadarmo. Plán na nákladný navigační systém mnohé vlády kritizují. Po Lisabonu by se Galileo prosadil snáz – země by přišly o právo vetovat vesmírný program.

Co smlouva přináší

Má být novou "ústavou" pro Evropskou unii. Smlouva nahradila neúspěšnou Evropskou ústavu, kterou v roce 2005 odmítli v referendu Nizozemci a Francouzi.

Lisabonská smlouva má změnit organizaci EU, která má stále více členů. Především rozšiřuje počet oblastí, ve kterých může většina států přehlasovat menšinu.

Proti Lisabonské smlouvě se zatím postavilo jen Irsko. Příznivci smlouvy doufají, že Irové budou rozhodovat znovu.

3.Vadilo by vám, kdyby Česko nemělo v Evropské komisi dalšího Vladimíra Špidlu?
A) ne   B) ano
Autoři Lisabonské smlouvy už nepočítají s 27 komisaři jako doposud, ale jen s 18. Malí hráči typu Česka by tak měli čas od času smůlu. Přišli bychom tím o svého "pozorovatele" v nejmocnější evropské instituci

4.Leží vám v žaludku platy špičkových fotbalistů?
A) ano  B) ne

Profesionální fotbalisté jsou jedni z mála, kteří výší platů překonávají evropské komisaře. Ti se už několik let plánují "podívat" na hospodaření klubů. Uvažují o regulaci platů hráčů i peněz na jejich nákup. Po Lisabonu se návrh prosadí snáz.

Proč právě Lisabon

Jak vznikl název nové evropské smlouvy. Hlavní město Portugalska se dostalo do názvu smlouvy proto, že ji 13. prosince 2007 podepsali zástupci zemí EU na jeho území.

Podle stejného principu se nazývají i další mezinárodní a evropské smlouvy – třeba Maastrichtská, Římské či Washingtonská (základní smlouva NATO).

I Praha měla svou "Pražskou smlouvu". V 70. letech jejím prostřednictvím navázaly  spolupráci Československo
a západní Německo.

5.Má smysl volit do Evropského parlamentu?
A) ano  B) ne

Poslanci, kteří kočují mezi Štrasburkem a Bruselem, by díky smlouvě získali nové pravomoci. Budou moci vetovat některá rozhodnutí hlav států a volit předsedu Evropské komise.

6.Chcete, aby Evropská Unie přidělovala Česku uprchlíky, které nechtějí jiné země?
A) ano  B) ne

Některé evropské země, kam proudí více uprchlíků, by se rády rozdělily s ostatními. Smlouva bere státům právo veta v azylové politice.

Projde Senátem

Předpokládá se, že spíše euroskeptická horní komora dnes dá Lisabonské smlouvě zelenou. Ke schválení je tu potřeba 49 hlasů, kdyby někteří senátoři odešli ze sálu, pak i méně. Smlouva má jisté hlasy ČSSD, KDU-ČSL a senátorů z Klubu otevřené demokracie.

Potřebuje ještě sedm hlasů ODS – a nejspíš nakonec dostane ještě více. Například Přemysl Sobotka či Daniela Filipiová se dříve stavěli ke smlouvě spíše odmítavě, nyní ji však podpoří kvůli předsedovi strany Mirku Topolánkovi.

Smlouvu podpoří také Alexandr Vondra, Bedřich Moldan, Tomáš Grulich a Jiří Stříteský. A hlasovat pro slíbili i Karel Šebek, Pavel Sušický, Alena Palečková či Vítězslav Jonáš.

7.Chcete evropskou obdobu americké FBI?
A) ano  B) ne

Zatím se ta organizace jmenuje Europol, sídlí v nenápadném činžáku v Haagu a běžným policistům je spíš pro smích. Autoři Lisabonské smlouvy však mají s Europolem velké plány. Podle některých právníků by Europol mohl získat pravomoci americké FBI a účastnit se vyšetřování nejzávažnějších zločinů.

8.Chcete, aby nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dostala od svých šéfů z Unie občas "befel", aby obžalovala toho či onoho tuneláře?
A) ano  B) ne

Evropský veřejný žalobce, kterého smlouva zavádí, by mohl zasahovat do případů "mimořádně závažné kriminality ohrožující EU". Jaký druh kriminality měli autoři na mysli, není jasné.

Co na to Klaus

Pokud dnes Lisabonská smlouva projde Senátem, přijde na řadu prezident Václav Klaus. Teprve jeho podpisem se smlouva ratifikuje a vstupuje v platnost. Klaus má možnost tuto mezinárodní smlouvu nepodepsat. V takovém případě by nevstoupila v platnost.

Český prezident se netají tím, že Lisabon nechce, jestli si však dovolí zablokovat takto důležitý dokument, který prošel dolní i horní komorou, se teprve ukáže.

Kdyby Klaus skutečně odmítl Lisabon podepsat, bylo by z toho velké pozdvižení. Na výsledek české ratifikace se totiž čeká v celé Evropě. Všechny evropské parlamenty s výjimkou českého už smlouvu ratifikovaly. Irové ji odmítli v referendu.

9.Vadí vám, že se oslabí role Česka?
A) ne   B) ano
Smlouva nově přepočítává hlasy v Evropské radě na obyvatele. To Čechy objektivně oslabí. Vypočítat, o kolik klesne jejich váha, není jednoduché, právníci však předpokládají, že to bude zhruba o třetinu.

10.Chcete, aby ve světě byly místo českých ambasád evropské?
A) ano  B) ne
Evropa bude mít svého ministra zahraničí, i když se mu bude kvůli námitkám několika vlád říkat Vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Ten by mohl do budoucna zastínit jednotlivé evropské ministry a mohl by si vybudovat evropské ambasády, které by časem nahradily ty české.

Co dál s reformou EU

Pakliže smlouva dnes Senátem projde a Klaus ji podepíše, bude se čekat především na to, jak dopadne lidové hlasování v Irsku.
Zatím se zdá, že Irové nebudou mít chuť zopakovat v dalším referendu své NE. Sebevědomí jim vzala především finanční krize.

Kdyby Česko Lisabonskou smlouvu odmítlo, dostalo by se do značné politické izolace. Politici by dostali "vynadáno" od německých a francouzských kolegů. Irové by možná byli odhodlanější v druhém referendu dokument definitivně pohřbít.

Reformu Evropské unie by čekala nejistá budoucnost. Smlouva by možná dopadla stejně jako Evropská ústava, kterou odmítli Francouzi a Nizozemci.

11.Připadá vám Evropská Unie málo srozumitelná?
A) ne   B) ano

Lisabonskou smlouvou se Evropa občanům rozhodně nepřiblíží. Text zvládne v originále přečíst jen pár lidí, přesto může na dlouhou dobu změnit Evropu.

Vyhodnocení testu:
Pokud jste na víc než polovinu otázek odpověděli možnost A), je Lisabonská smlouva pro vás ta pravá. Kdo volil častěji B), měl by dnes doufat, že neprojde.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz