Vymanit se z ghetta není snadné, ukazuje neziskovka internetovou hrou

Doporučujeme   14:47aktualizováno  14:47
Ve fiktivní ulici Vybydlov má jeden muž velký problém. Úřady brzy zbourají dům, ve kterém bydlí s rodinou. Má rok na to, aby se usadil jinde. Tak vypadá začátek flashové hry Ghettout, kterou dala na internet neziskovka Tady a Teď. Hráči mají na vlastní kůži zažít starosti obyvatel ghetta.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě | foto: www.ghettout.cz

"Chtěli jsme oslovit především mladé lidi, pro které je internet často zdrojem informací," řekla iDNES.cz ředitelka společnosti Tady a Teď Michaela Hirtová.

Hru podle ní vytvořil tým odborníků, kteří se věnují terénní práci s rodinami ze sociálně vyloučených lokalit. Vycházeli hlavně ze zkušeností s romskými rodinami.

Příjem osm tisíc korun, nepravidelné zaměstnání, bydlení v domě, který čeká demolice a žádné pěkné vyhlídky do budoucna - v takové situaci je hlavní postava flashové hry s názvem Ghettout, kterou si mohou uživatelé stáhnout nebo zahrát na internetové stránce www.ghettout.cz.

Bezejmenná postavička žije v ulici Vybydlov a má za úkol sehnat své rodině do dvanácti měsíců nové bydlení. Čas se tu počítá po týdnech a vše je nutné dobře rozpočítat - placení nájmu, životních nákladů, dluhů apod. V ulici jsou kromě úřadů a banky také hospoda s automatem nebo zastavárna.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Účelem je tedy sehnat práci a vydělat dost peněz na to, aby bylo možné vzít si alespoň hypotéku na byt. Cílem autorů hry je ale hlavně dát lidem možnost, aby "na vlastní kůži" zažili složitost situací, které snaha o cestu ze sociálně vyloučené lokality přináší.

Příbuzní mohou být problém
Je to především finanční problém, na jehož konci může být nekonečná spirála dluhů. Svou roli ale také hrají příbuzenské vztahy, nálada, motivace, pracovní příležitost a dostatek času na obíhání úřadů.

Podle Hirtové cesta z ghetta, alespoň ta virtuální, existuje - je třeba chodit do práce, odmítat drogy i nátlak příbuzných. "I když tak jednoduché to zdaleka není. Když odmítáte příbuzné, rodina vám pak škodí. Je třeba hlídat si rodinné zázemí, ale zároveň se emancipovat."

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Projekt Ghettout, který je na internetu od konce dubna, vychází z podobné deskové hry Cesta z ghetta, kterou předloni vytvořili lidé ze společnosti Tady a Teď a organizace Člověk v tísni. Ačkoliv vývoj trval přes rok, podle Hirtové nemůže ukázat všechno. "Skutečnost je mnohem složitější," dodala.

Ministryně Stehlíková: Cesta ven není snadná
Ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin Džamila Stehlíková podobné aktivity vítá, i když si Ghettout zatím nezahrála. Stolního předchůdce flashové hry ale zná a líbil se jí.

"Člověk lépe pochopí situaci druhého, když se na to podívá jeho očima. Dochází ke ztotožnění se s aktérem, není pak prostor pro nesnášenlivost. Na té hře je také znát, že cesta ze sociálního vyloučení vůbec není jednoduchá," řekla iDNES.cz Stehlíková.

Nezisková společnost Tady a Teď se v terénu zaměřuje na oblast vzdělávání. "Snažíme se udržet děti z problémových lokalit ve škole, zařizujeme psychologicko-pedagogické posudky a ve spolupráci se studenty Západočeské university také individuální doučování," uvedla Hirtová.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

"Učíme rodiče, jak by měla vypadat mimoškolní příprava. Možná to bude znít jednoduše, ale úspěchem je pro nás už jen to, když je naučíme, že stojí za to někdy vypnout televizi," popsala Hirtová práci s klienty.

Podle ní je taková práce běh na dlouhou trať. "Snažíme se předat určité vzorce chování a doufáme, že se to v dalších generacích projeví, že se naše mechanismy zapojí."

. Společnost Tady a Teď

Neziskovka Tady a Teď působí zejména v Plzni od roku 2004 a soustředí se na přímou práci s klienty ze sociálně vyloučeného prostředí, ve kterém se soustřeďují méně kvalifikovaní, dlouhodobě nezaměstnaní a zpravidla i etnicky stigmatizovaní obyvatelé.
Organizaci zajímá oblast vzdělávání a osvěta směrem k majoritní populaci. Spolupracuje s ní zhruba padesát dobrovolníků, kteří pracují s klienty ze sociálně vyloučených lokalit v Plzni.
Projekt flashové hry Ghettout finančně podpořila částkou asi půl milionu korun Nadace Vodafone ČR, která se zaměřuje na podporu mladých lidí a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným formou grantů.

(zdroj: www.tadyated.org)

Ghettout možná zamíří do škol
Co se týče zaměstnání, je prý problém hlavně ve vstřícnosti sociálního systému. "Je štědrý a není tu pro lidi v ghettu motivace. Raději budou pobírat sociální dávky a pracovat na černo, čímž dostanou více peněz na ruku," dodala Hirtová.

Michaela Hirtová chce zkusit Ghettout prosadit do školní výuky. "Připravujeme metodický list pro práci se školáky a chceme to také nabídnou serverům s flashovými hrami," upřesnila. Na její výrobě se podílel také herec Tomáš Hanák, který namluvil některé pasáže. Hudba, která příběh doprovází, je z dílny skupiny Bow Wave.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Najdete na iDNES.cz