Vymanit se z ghetta není snadné, ukazuje neziskovka internetovou hrou

Doporučujeme   14:47aktualizováno  14:47
Ve fiktivní ulici Vybydlov má jeden muž velký problém. Úřady brzy zbourají dům, ve kterém bydlí s rodinou. Má rok na to, aby se usadil jinde. Tak vypadá začátek flashové hry Ghettout, kterou dala na internet neziskovka Tady a Teď. Hráči mají na vlastní kůži zažít starosti obyvatel ghetta.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě | foto: www.ghettout.cz

"Chtěli jsme oslovit především mladé lidi, pro které je internet často zdrojem informací," řekla iDNES.cz ředitelka společnosti Tady a Teď Michaela Hirtová.

Hru podle ní vytvořil tým odborníků, kteří se věnují terénní práci s rodinami ze sociálně vyloučených lokalit. Vycházeli hlavně ze zkušeností s romskými rodinami.

Příjem osm tisíc korun, nepravidelné zaměstnání, bydlení v domě, který čeká demolice a žádné pěkné vyhlídky do budoucna - v takové situaci je hlavní postava flashové hry s názvem Ghettout, kterou si mohou uživatelé stáhnout nebo zahrát na internetové stránce www.ghettout.cz.

Bezejmenná postavička žije v ulici Vybydlov a má za úkol sehnat své rodině do dvanácti měsíců nové bydlení. Čas se tu počítá po týdnech a vše je nutné dobře rozpočítat - placení nájmu, životních nákladů, dluhů apod. V ulici jsou kromě úřadů a banky také hospoda s automatem nebo zastavárna.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Účelem je tedy sehnat práci a vydělat dost peněz na to, aby bylo možné vzít si alespoň hypotéku na byt. Cílem autorů hry je ale hlavně dát lidem možnost, aby "na vlastní kůži" zažili složitost situací, které snaha o cestu ze sociálně vyloučené lokality přináší.

Příbuzní mohou být problém
Je to především finanční problém, na jehož konci může být nekonečná spirála dluhů. Svou roli ale také hrají příbuzenské vztahy, nálada, motivace, pracovní příležitost a dostatek času na obíhání úřadů.

Podle Hirtové cesta z ghetta, alespoň ta virtuální, existuje - je třeba chodit do práce, odmítat drogy i nátlak příbuzných. "I když tak jednoduché to zdaleka není. Když odmítáte příbuzné, rodina vám pak škodí. Je třeba hlídat si rodinné zázemí, ale zároveň se emancipovat."

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Projekt Ghettout, který je na internetu od konce dubna, vychází z podobné deskové hry Cesta z ghetta, kterou předloni vytvořili lidé ze společnosti Tady a Teď a organizace Člověk v tísni. Ačkoliv vývoj trval přes rok, podle Hirtové nemůže ukázat všechno. "Skutečnost je mnohem složitější," dodala.

Ministryně Stehlíková: Cesta ven není snadná
Ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin Džamila Stehlíková podobné aktivity vítá, i když si Ghettout zatím nezahrála. Stolního předchůdce flashové hry ale zná a líbil se jí.

"Člověk lépe pochopí situaci druhého, když se na to podívá jeho očima. Dochází ke ztotožnění se s aktérem, není pak prostor pro nesnášenlivost. Na té hře je také znát, že cesta ze sociálního vyloučení vůbec není jednoduchá," řekla iDNES.cz Stehlíková.

Nezisková společnost Tady a Teď se v terénu zaměřuje na oblast vzdělávání. "Snažíme se udržet děti z problémových lokalit ve škole, zařizujeme psychologicko-pedagogické posudky a ve spolupráci se studenty Západočeské university také individuální doučování," uvedla Hirtová.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

"Učíme rodiče, jak by měla vypadat mimoškolní příprava. Možná to bude znít jednoduše, ale úspěchem je pro nás už jen to, když je naučíme, že stojí za to někdy vypnout televizi," popsala Hirtová práci s klienty.

Podle ní je taková práce běh na dlouhou trať. "Snažíme se předat určité vzorce chování a doufáme, že se to v dalších generacích projeví, že se naše mechanismy zapojí."

. Společnost Tady a Teď

Neziskovka Tady a Teď působí zejména v Plzni od roku 2004 a soustředí se na přímou práci s klienty ze sociálně vyloučeného prostředí, ve kterém se soustřeďují méně kvalifikovaní, dlouhodobě nezaměstnaní a zpravidla i etnicky stigmatizovaní obyvatelé.
Organizaci zajímá oblast vzdělávání a osvěta směrem k majoritní populaci. Spolupracuje s ní zhruba padesát dobrovolníků, kteří pracují s klienty ze sociálně vyloučených lokalit v Plzni.
Projekt flashové hry Ghettout finančně podpořila částkou asi půl milionu korun Nadace Vodafone ČR, která se zaměřuje na podporu mladých lidí a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným formou grantů.

(zdroj: www.tadyated.org)

Ghettout možná zamíří do škol
Co se týče zaměstnání, je prý problém hlavně ve vstřícnosti sociálního systému. "Je štědrý a není tu pro lidi v ghettu motivace. Raději budou pobírat sociální dávky a pracovat na černo, čímž dostanou více peněz na ruku," dodala Hirtová.

Michaela Hirtová chce zkusit Ghettout prosadit do školní výuky. "Připravujeme metodický list pro práci se školáky a chceme to také nabídnou serverům s flashovými hrami," upřesnila. Na její výrobě se podílel také herec Tomáš Hanák, který namluvil některé pasáže. Hudba, která příběh doprovází, je z dílny skupiny Bow Wave.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Najdete na iDNES.cz