Vymanit se z ghetta není snadné, ukazuje neziskovka internetovou hrou

Doporučujeme   14:47aktualizováno  14:47
Ve fiktivní ulici Vybydlov má jeden muž velký problém. Úřady brzy zbourají dům, ve kterém bydlí s rodinou. Má rok na to, aby se usadil jinde. Tak vypadá začátek flashové hry Ghettout, kterou dala na internet neziskovka Tady a Teď. Hráči mají na vlastní kůži zažít starosti obyvatel ghetta.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě | foto: www.ghettout.cz

"Chtěli jsme oslovit především mladé lidi, pro které je internet často zdrojem informací," řekla iDNES.cz ředitelka společnosti Tady a Teď Michaela Hirtová.

Hru podle ní vytvořil tým odborníků, kteří se věnují terénní práci s rodinami ze sociálně vyloučených lokalit. Vycházeli hlavně ze zkušeností s romskými rodinami.

Příjem osm tisíc korun, nepravidelné zaměstnání, bydlení v domě, který čeká demolice a žádné pěkné vyhlídky do budoucna - v takové situaci je hlavní postava flashové hry s názvem Ghettout, kterou si mohou uživatelé stáhnout nebo zahrát na internetové stránce www.ghettout.cz.

Bezejmenná postavička žije v ulici Vybydlov a má za úkol sehnat své rodině do dvanácti měsíců nové bydlení. Čas se tu počítá po týdnech a vše je nutné dobře rozpočítat - placení nájmu, životních nákladů, dluhů apod. V ulici jsou kromě úřadů a banky také hospoda s automatem nebo zastavárna.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Účelem je tedy sehnat práci a vydělat dost peněz na to, aby bylo možné vzít si alespoň hypotéku na byt. Cílem autorů hry je ale hlavně dát lidem možnost, aby "na vlastní kůži" zažili složitost situací, které snaha o cestu ze sociálně vyloučené lokality přináší.

Příbuzní mohou být problém
Je to především finanční problém, na jehož konci může být nekonečná spirála dluhů. Svou roli ale také hrají příbuzenské vztahy, nálada, motivace, pracovní příležitost a dostatek času na obíhání úřadů.

Podle Hirtové cesta z ghetta, alespoň ta virtuální, existuje - je třeba chodit do práce, odmítat drogy i nátlak příbuzných. "I když tak jednoduché to zdaleka není. Když odmítáte příbuzné, rodina vám pak škodí. Je třeba hlídat si rodinné zázemí, ale zároveň se emancipovat."

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

Projekt Ghettout, který je na internetu od konce dubna, vychází z podobné deskové hry Cesta z ghetta, kterou předloni vytvořili lidé ze společnosti Tady a Teď a organizace Člověk v tísni. Ačkoliv vývoj trval přes rok, podle Hirtové nemůže ukázat všechno. "Skutečnost je mnohem složitější," dodala.

Ministryně Stehlíková: Cesta ven není snadná
Ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin Džamila Stehlíková podobné aktivity vítá, i když si Ghettout zatím nezahrála. Stolního předchůdce flashové hry ale zná a líbil se jí.

"Člověk lépe pochopí situaci druhého, když se na to podívá jeho očima. Dochází ke ztotožnění se s aktérem, není pak prostor pro nesnášenlivost. Na té hře je také znát, že cesta ze sociálního vyloučení vůbec není jednoduchá," řekla iDNES.cz Stehlíková.

Nezisková společnost Tady a Teď se v terénu zaměřuje na oblast vzdělávání. "Snažíme se udržet děti z problémových lokalit ve škole, zařizujeme psychologicko-pedagogické posudky a ve spolupráci se studenty Západočeské university také individuální doučování," uvedla Hirtová.

Flashová hra Ghettout se snaží mladým lidem přiblížit složitý život v sociálně vyloučené lokalitě

"Učíme rodiče, jak by měla vypadat mimoškolní příprava. Možná to bude znít jednoduše, ale úspěchem je pro nás už jen to, když je naučíme, že stojí za to někdy vypnout televizi," popsala Hirtová práci s klienty.

Podle ní je taková práce běh na dlouhou trať. "Snažíme se předat určité vzorce chování a doufáme, že se to v dalších generacích projeví, že se naše mechanismy zapojí."

. Společnost Tady a Teď

Neziskovka Tady a Teď působí zejména v Plzni od roku 2004 a soustředí se na přímou práci s klienty ze sociálně vyloučeného prostředí, ve kterém se soustřeďují méně kvalifikovaní, dlouhodobě nezaměstnaní a zpravidla i etnicky stigmatizovaní obyvatelé.
Organizaci zajímá oblast vzdělávání a osvěta směrem k majoritní populaci. Spolupracuje s ní zhruba padesát dobrovolníků, kteří pracují s klienty ze sociálně vyloučených lokalit v Plzni.
Projekt flashové hry Ghettout finančně podpořila částkou asi půl milionu korun Nadace Vodafone ČR, která se zaměřuje na podporu mladých lidí a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným formou grantů.

(zdroj: www.tadyated.org)

Ghettout možná zamíří do škol
Co se týče zaměstnání, je prý problém hlavně ve vstřícnosti sociálního systému. "Je štědrý a není tu pro lidi v ghettu motivace. Raději budou pobírat sociální dávky a pracovat na černo, čímž dostanou více peněz na ruku," dodala Hirtová.

Michaela Hirtová chce zkusit Ghettout prosadit do školní výuky. "Připravujeme metodický list pro práci se školáky a chceme to také nabídnou serverům s flashovými hrami," upřesnila. Na její výrobě se podílel také herec Tomáš Hanák, který namluvil některé pasáže. Hudba, která příběh doprovází, je z dílny skupiny Bow Wave.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Když nebude schválen rozpočet, jsou na stole předčasné volby, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem...

Lidé mají podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše právo protestovat na náměstích, ale protestují podle něj proti...

V českých školách chybí stovky učitelů. Ministr Plaga plánuje řešení

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ve školách chybí aktuálně přibližně 1 800 pedagogů. Zhruba devět procent výuky navíc zajišťují nekvalifikovaní učitelé...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz