Vyhrála Marta Kubišová. A hlavně zdravý rozum

  1:05aktualizováno  1:05
Zpěvačka Marta Kubišová nemusí zaplatit producentovi Martinu Michalovi a jeho manželce Heleně Vondráčkové přes milion korun odškodného za zrušené turné Golden Kids. Díkybohu. Včerejší soudní verdikt sice není zatím pravomocný, žalující se mohou odvolat, ale na dobrou zprávu už stačí.

I kdyby Vondráčková s manželem byli tisíckrát v právu a měli na to razítko až ze Štrasburku, lidská slušnost jim velí mávnout rukou a prohlásit: Přece se nebudeme vozit zrovna po kamarádce, navíc po ženě, které komunisti vzali kus života. | foto: MF DNES

Vlastně na dvě dobré zprávy: o morálním vítězství a výhře zdravého rozumu.

To první je nasnadě. Kubišová za normalizace nesměla zpívat – na rozdíl od své kolegyně, která ji nyní žalovala. Což chce opravdu silný žaludek. I kdyby Vondráčková s manželem byli tisíckrát v právu a měli na to razítko až ze Štrasburku, lidská slušnost jim velí mávnout rukou a prohlásit: Přece se nebudeme vozit zrovna po kamarádce, navíc po ženě, které komunisti vzali kus života.

Chybí-li velkorysost, nabízel se obyčejný pragmatismus. Žalovat právě Kubišovou, symbolickou světici národa, jíž se před dvaceti lety tleskalo se slzami v očích, když v Modlitbě pro Martu davům sdělovala "zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou"? To je přece krok k potupné veřejné sebevraždě – jako kdyby hnal Michael Kocáb k soudu Václava Havla za to, že mu od revoluce dluží deset korun za pivo, a žádal tučné penále z prodlení.

Morálka však často spadá do jiné kategorie než spravedlnost; tím více potěší, když se s nimi spojí věcný selský rozum. Zopakujme si fakta.

Kubišová smlouvu na turné nepodepsala; nepodepsal ji ani třetí člen skupiny Václav Neckář. Podle tvrzení Michala s Vondráčkovou však uzavřeli smlouvu všichni – jenže ústně.

Není divu, že se jim to nepodařilo prokázat. Ústně se mohli domluvit třeba na deseti koncertech, dvaceti deskách a třiceti stříbrných, ale pokud nic nepodepsali a nakonec se nedohodli, neboť podle soudu se podmínky ústní smlouvy stále a jednostranně měnily, pak není co řešit. Takových projektů končí v propadlišti dějin nespočet, a nejen v showbyznysu. Stačí dva příklady z poslední doby.

Jiří Strach psal pro ČT Jana Husa – bez smlouvy; jeho verzi nepřijali, takže půl roku pracoval zdarma. Nikoho nežaloval.

Pavel Kohout na ČT žaloval jen v tisku: psal bez smlouvy scénář do čapkovské série, který pak televize odmítla. Vyložila to tak, že autoři, kteří nejprve poslali námět, dostali smlouvu. Kohout prý námět nedodal – a že psal dle ústní domluvy? Jeho riziko.

Zní to tvrdě, ale platí, že co je psáno, to je dáno, že pořádek dělá přátele a nepořádek nepřátele, jak ukazuje kauza Golden Kids. Z hořké pachuti kolem ní si však obyčejný smrtelník může vybrat to sladší sousto, totiž bezplatnou lekci.

Už žádné ústní obchody typu "Vždyť jsme kámoši, přece mi věříš, vyrovnáme se až pak", ale ani žádné důvěřivé podpisy naslepo pod smlouvu, kterou si pořádně přečteme teprve na lavici obžalovaných.
To je náplast na to, že Golden Kids po čtyřiceti letech už asi neuslyšíme.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz