Stalo se |
"Jsou dvě možnosti, jak dále pokračovat: můžeme mít sociální stát po vzoru západních zemí, nebo cestu sobeckosti," míní předseda ČSSD.
Do volební místnosti v Teplicích dorazil spolu s manželkou Petrou krátce po 15. hodině. Hlasování spolu prý probrali doma, oba volili sociální demokracii.
Předsedova cesta k hlasovací schránce se protáhla, když si spletl prostor pro úpravu hlasovacích lístků s jiným paravanem a odešel na druhou stranu místnosti.
Paroubkův největší rival, lídr ODS Petr Nečas, přišel v Rožnově pod Radhoštěm hlasovat až po 17. hodině. I Nečas čeká vítězství. Věří, že ODS vyhraje a že úspěch ve volbách umožní vytvoření vlády rozpočtové odpovědnosti.
"Tyto volby jsou velmi důležité, protože země stojí na křižovatce a rozhodne se, zda se vydáme řeckou cestou ke státnímu bankrotu, nebo cestou rozumné rozpočtové politiky a vytváření pracovních příležitostí," uvedl před volební místností Nečas.
Před začátkem voleb volal lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, lídrovi lidovců Cyrilu Svobodovi a předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi a všem popřál hodně štěstí. U voleb se pak zmínil, že by byl rád, kdyby ve Sněmovně vznikla středopravicová koalice.
K volbám přišel Petr Nečas v dobrém rozmaru s ženou Radkou a se syny Tomášem a Ondřejem. Doma politiku probírali, ale jak zbytek rodiny volil, Nečas neví. "U nás má každý právo svobodné volby, ale doufám, že se dobře rozhodli a že vím, koho volili," poznamenal.
Topolánek se novinářům vyhnul
V Brně už odvolil bývalý předseda ODS Mirek Topolánek i s partnerkou Lucií Talmanovou, který kvůli skandálům odešel z funkce dva měsíce před volbami. ODS prý nezavrhl ani poté, co se ho zbavila jako předsedy. Původně měl hlas vhodit v Rašínově ulici. Když se ale dozvěděl, že tam na něj čekají kamery a fotoaparáty, rozmyslel si to.
V Ústí nad Labem hlasoval někdejší Paroubkův stranický šéf, dnes konkurent Miloš Zeman. Také on přišel s manželkou i dcerou, spolu s ostatními voliči musel vyšlapat schody do prvního patra.
"Nebudeme věřit na nešťastná čísla," řekl novinářům. Jeho Strana práv občanů má totiž číslo 13. Za úspěch bude Zeman považovat výsledek nad pět procent.
Výš míří předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který podpořil ve středočeských Sýkořicích svého místopředsedu Miroslava Kalouska. Na otázku, jaký výsledek by jej potěšil, odpověděl s vtipem, že se spokojí s 51 procenty. Už dříve prohlásil, že by chtěl s TOP 09 být třetí, což znamená před komunisty a Věcmi veřejnými.
Jejich lídr Radek John očekává, že jeho strana bude úspěšná a výsledek se bude psát ve dvojciferném číslu. Na otázku, kolik by si v parlamentu představoval křesel, řekl, že přijatelné číslo by pro něj bylo 26.
Předseda Strany zelených Ondřej Liška si myslí, že letos bude vysoká volební účast. V řadě volebních místností se opravdu v prvních hodinách tvořily i menší fronty.
"Soudím tak, protože ve volební místnosti na Praze 6 byla v prvních minutách spousta lidí přes maminky, mladé lidi po starší generaci," řekl Liška iDNES.cz.
Volební kampaň zelení v noci zakončili jízdou tramvají po centru Prahy. "Byla tam skvělá atmosféra, byla to krásná tečka za volební kampaní," popsal předseda zelených. Voliče museli přesvědčovat do poslední chvíle, protože ve většině průzkumů nedosahovali na potřebných pět procent hlasů pro vstup do Sněmovny.
Předseda lidovců Cyril Svoboda odvolil v Královéhradeckém kraji i s rodinou. Se straníky tipovali, kolik procent lidovci získají. V sázce je prý 48 lahví šampaňského.
V Českých Budějovicích odvolil lídr KSČM Vojtěch Filip. Přišel ve 14:20 v obleku a s červenou kravatou. Byl v dobré náladě. Uvedl, že bude rád, když vyhraje levice.