Vyhozený učitel bez místa nezůstane

  9:02aktualizováno  9:02
Nové Butovice - Profesor Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Nových Butovicích Libor Sládek, který dostal před týdnem výpověď, protože prý nesplňuje kvalifikační předpoklady, zřejmě bez místa nezůstane. Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání pražského radního pro školství Jana Tomčíka, který se pokusil urovnat spor za účasti obou stran, tedy ředitele Viléma Bauera a profesora Sládka.

"Snažili jsme se podívat na celou věc bez emocí a věřím, že se oba spolu domluví. I kdyby to však nakonec dopadlo pro pana Sládka tak, že se bude muset s touto školou rozloučit, tak budeme pro něj hledat nějaké uplatnění, protože schopných učitelů já si vážím a odmrštit kohokoliv z nich si prostě pražské školství nemůže dovolit," řekl ve čtvrtek radní Tomčík, pod jehož působnost gymnázia v metropoli patří.

Čtyřiačtyřicetiletý inženýr-stavař Libor Sládek, který si ještě před svým nástupem do školství udělal základní pedagogickou kvalifikaci, učil nejdříve matematiku a posléze hudební výchovu na tomto gymnáziu osm let.

V lednu minulého roku ho ředitel gymnázia vyzval, aby nejpozději v září 2001 zahájil odpovídající vysokoškolské studium. Vzhledem k tomu, že pedagogická fakulta zrovna neotevírala doplňující kurz hudební výchovy, přihlásil se na téže fakultě na sbormistrovství s téměř totožnou náplní a letos s výbornými výsledky končí první ročník.

Přesto mu ředitel dal koncem května výpověď. Za oblíbeného učitele, který dokonce před dvěma lety získal Zlatého Ámose (titul nejoblíbenějšího učitele ČR) se okamžitě postavili jeho žáci i rodiče, rozjela se podpisová akce na jeho podporu.

"Celá kampaň, která se kolem mne vytvořila, je mi velmi nepříjemná," říká Sládek, který si není vědom žádných výhrad ke kvalitě své výuky.

"Já samozřejmě uznávám, že kroky pana ředitele jsou v souladu s právní úpravou - koneckonců ani já jsem v uplynulých letech z rodinných důvodů nevyčerpal všechny možnosti, jak si předepsané vzdělání doplnit. Spíše mě překvapilo, že jsem výpověď dostal měsíc před koncem školního roku, tedy v době, kdy už na jiných školách mají úvazky na příští rok dávno hotové, a měl jsem obavu, abych vůbec sehnal zaměstnání. A taky mě mrzí, že všechno to, o co jsem se celou snažil, včetně pěveckého sboru, který se tu docela slušně rozjel, přijde možná vniveč," povzdechl si pedagog.

Právě na toto načasování výpovědi jsme se zeptali ředitele školy Viléma Bauera, který měl na tuto i další otázky týkající se bezprostředních či osobních důvodů tohoto kroku standardní odpověď: "Pouze konstatuji, že byla dána výpověď, a nejsem oprávněn veškeré další věci sdělovat, protože jako zaměstnavatel jsem povinen v těchto záležitostech dodržovat mlčenlivost."

Učitel také přiznal, že mediální kampaň byla aspoň k něčemu dobrá, protože už v průběhu uplynulého týdne dostal několik nabídek zaměstnání.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz