Policisté si v novém roce polepší. Jejich řady má rozšířit dalších tisíc lidí

  9:54aktualizováno  9:54
Policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby si v novém roce polepší řádově o stokoruny. A někteří dokonce mohou počítat s tisícikorunami navíc. Vláda také schválila navýšení policejních příslušníků o tisíc nových tváří. Asi 150 jich půjde na boj s kyberzločinem, terorismem či finanční kriminalitou.

Hasiči, policisté a příslušníci vězeňské služby dostanou přidáno. Ilustrační snímek | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hlavní je, aby Česko zůstalo šestou nejbezpečnější zemí na světě, říká ministr vnitra Jan Hamáček. Proto vláda k 41 tisícům příslušníků, což je aktuální stav k prvnímu prosinci 2018, schválila dalších tisíc lidí.

„Ministerstvo vnitra prosadilo, aby v rámci systemizace obou sborů došlo jak k navýšení počtu služebních míst, tak k získání finančních prostředků na nové strážce zákona i hasiče. V systemizaci se objeví i tisíc nových míst pro policii a 150 míst pro hasiče. V rámci schválené systemizace bude mít policejní sbor pro příští rok celkem 43 279 služebních míst, hasiči mohou počítat s 9 950 služebními místy,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

„Policie dostane tisíc tabulkových míst, drtivá většina půjde přímo do služby. Budeme posilovat pořádkové jednotky, dopravní policii, specializované útvary jako letecká služba, případně kyberkriminalitou a extremismus,“ uvedl ministr Hamáček.

Podle dohody vlády s odbory se od ledna 2019 zvýší platové tarify policistů a hasičů o dvě procenta. Zvýšit se mají i odměny a příplatky. Nyní mají například policisté, hasiči, celníci či dozorci, kteří jsou ve sboru méně než tři roky a jsou v první tarifní třídě, 17 360 korun měsíčně. Nově by měli dostávat 17 710 korun.

Platy v bezpečnostním sektoru rostly naposledy loni v listopadu, kdy se služební tarify zvýšily o deset procent.

Přestupky i domluvou

Od nového roku budou mít policisté také opět právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. 

Fotogalerie

Do konce roku 2018 mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Novela zruší napomenutí a vedle pokuty zakotví domluvu. 

„Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě. Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu uložit musí.

„Novela zahrnuje především změnu zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Příkazem na místě, který nahradil dřívější blokové řízení, bude možné uložit pokutu pouze v případě, že přestupek nebude možné vyřídit domluvou,“ uvedl Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra. 

Rozšíření otevřených dat

Od nového roku by také mělo dojít k rozšíření veřejných registrů, evidencí, seznamů a rejstříků s otevřenými daty. To jsou data, která se mohou zveřejňovat způsobem, jež umožňuje dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu a jejichž způsob ani účel následovného využití není omezen. 

„Tyto informace pak lze využít při podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, ke studijním nebo vědeckým účelům anebo při veřejné kontrole povinných subjektů,“ doplnil Krátoška. 

Nově tak do otevřených registrů přibudou například seznamy znalců a tlumočníků, znaleckých ústavů, informační systém výzkumu, vývoje a inovací, školský rejstřík zveřejňovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, evidence registrovaných léčivých přípravků vedená Státním ústavem pro kontrolu léčiv, základní registr územní identifikace, adres a nemovitostí, Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb, registr poskytovatelů pomoci obětem trestných činů, registr směnárníků či Registr zdravotnických prostředků. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Politolog: ČSSD si neměla brát zahraničí. Petříčkovi tleskají ti, co jej nevolí

Předsednictvo ČSSD. Zleva Netolický, Hamáček, Onderka, Foldyna.

Měsíce se sociální demokraté dohadovali o tom, kdo povede ministerstvo zahraničí. Podle politologa Josefa Mlejnka je to...

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Nečekaný „dárek“ dostala před Vánoci čtyřiapadesátiletá Eleni Zíková trpící rakovinou prsu. Byl jím dopis s informací,...

Aféra olovo. Rybáři a myslivci se bojí unijního zákazu střeliva a závaží

Rybář Marek Rozvald chatil na Lipně sumce velkého 184 cm a vážícího cca 70kg....

Rybáře a myslivce znepokojila zpráva Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Obávají se, že by kvůli ní Evropská...

Najdete na iDNES.cz