Policisté si v novém roce polepší. Jejich řady má rozšířit dalších tisíc lidí

  9:54aktualizováno  9:54
Policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby si v novém roce polepší řádově o stokoruny. A někteří dokonce mohou počítat s tisícikorunami navíc. Vláda také schválila navýšení policejních příslušníků o tisíc nových tváří. Asi 150 jich půjde na boj s kyberzločinem, terorismem či finanční kriminalitou.

Hasiči, policisté a příslušníci vězeňské služby dostanou přidáno. Ilustrační snímek | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hlavní je, aby Česko zůstalo šestou nejbezpečnější zemí na světě, říká ministr vnitra Jan Hamáček. Proto vláda k 41 tisícům příslušníků, což je aktuální stav k prvnímu prosinci 2018, schválila dalších tisíc lidí.

„Ministerstvo vnitra prosadilo, aby v rámci systemizace obou sborů došlo jak k navýšení počtu služebních míst, tak k získání finančních prostředků na nové strážce zákona i hasiče. V systemizaci se objeví i tisíc nových míst pro policii a 150 míst pro hasiče. V rámci schválené systemizace bude mít policejní sbor pro příští rok celkem 43 279 služebních míst, hasiči mohou počítat s 9 950 služebními místy,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

„Policie dostane tisíc tabulkových míst, drtivá většina půjde přímo do služby. Budeme posilovat pořádkové jednotky, dopravní policii, specializované útvary jako letecká služba, případně kyberkriminalitou a extremismus,“ uvedl ministr Hamáček.

Podle dohody vlády s odbory se od ledna 2019 zvýší platové tarify policistů a hasičů o dvě procenta. Zvýšit se mají i odměny a příplatky. Nyní mají například policisté, hasiči, celníci či dozorci, kteří jsou ve sboru méně než tři roky a jsou v první tarifní třídě, 17 360 korun měsíčně. Nově by měli dostávat 17 710 korun.

Platy v bezpečnostním sektoru rostly naposledy loni v listopadu, kdy se služební tarify zvýšily o deset procent.

Přestupky i domluvou

Od nového roku budou mít policisté také opět právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. 

Fotogalerie

Do konce roku 2018 mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Novela zruší napomenutí a vedle pokuty zakotví domluvu. 

„Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě. Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu uložit musí.

„Novela zahrnuje především změnu zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Příkazem na místě, který nahradil dřívější blokové řízení, bude možné uložit pokutu pouze v případě, že přestupek nebude možné vyřídit domluvou,“ uvedl Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra. 

Rozšíření otevřených dat

Od nového roku by také mělo dojít k rozšíření veřejných registrů, evidencí, seznamů a rejstříků s otevřenými daty. To jsou data, která se mohou zveřejňovat způsobem, jež umožňuje dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu a jejichž způsob ani účel následovného využití není omezen. 

„Tyto informace pak lze využít při podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, ke studijním nebo vědeckým účelům anebo při veřejné kontrole povinných subjektů,“ doplnil Krátoška. 

Nově tak do otevřených registrů přibudou například seznamy znalců a tlumočníků, znaleckých ústavů, informační systém výzkumu, vývoje a inovací, školský rejstřík zveřejňovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, evidence registrovaných léčivých přípravků vedená Státním ústavem pro kontrolu léčiv, základní registr územní identifikace, adres a nemovitostí, Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb, registr poskytovatelů pomoci obětem trestných činů, registr směnárníků či Registr zdravotnických prostředků. 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz