Spravedlnost v roce 2019: Exekuční řád nebo zákon o hromadných žalobách

  19:37aktualizováno  19:37
Ministerstvo spravedlnosti v současné době připravuje návrh zákona o hromadných žalobách. V březnu příštího roku by jej chtěl předložit vládě. V příštím roce by se také měla vyřešit otázka novely insolvenčního zákona či exekučního řádu. V platnost má také vstoupit novelizovaný předpis trestního zákoníku.

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek na Pražském hradě. (10. července 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Věcný záměr zákona o hromadných žalobách schválila vláda již v dubnu  letošního roku, současný ministr Jan Kněžínek jej „zdědil“ po svém předchůdci Robertu Pelikánovi.

Podle informací iDNES.cz by měl zákon do meziresortního připomínkového řízení zamířit začátkem příštího roku. Portál České justice uvedl, že ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že řízení bude vycházet ze dvou alternativních koncepcí, tedy takzvaných opt-in a opt-out. Ty se liší podle toho, zda poškozený bude ze zákona zahrnut do kolektivního soudního řízení a bude tak oprávněn z něj vystoupit, nebo se k řízení bude muset připojit vlastním úkonem. 

Podle Anežky Janouškové z oddělení civilního práva legislativního odboru ministerstva spravedlnosti bude podmínkou pro přípustnost žaloby dostatek členů skupiny, příbuznost nároků, adekvátní zastoupení, vhodnost a zákaz zneužití. 

Možnost podání hromadné žaloby v současné době funguje ve většině evropských zemí nebo také například v USA. V zahraničí se nejčastěji hromadné žaloby uplatňují na řešení sporů v rámci projede a výroby spotřebního zboží, v bankovnictví či pojišťovnictví. V českém právním řádu doposud nic takového ukotvené není.

Novela insolvenčního zákona

Do dalšího roku se posune legislativní proces novel, který zákonodárci dostali na stůl již tento rok. Jedná se například o novelu insolvenčního zákona, proti které se na začátku prosince ohradily v dopise zaslaném senátorům Charita Česká republika, Člověk v tísni, Platforma pro sociální bydlení, RUBIKON Centrum či Armáda spásy. 

Novela má za cíl zpřístupnit oddlužení širšímu okruhu zadlužených lidí, pozměňuje podmínky pro oddlužení, navrhuje, aby oddlužení trvalo  tři, pět nebo sedm let podle výše splacených dluhů. Podle organizací ovšem úprava zákona problém s insolvencí moc neřeší. Úpravu již projednali poslanci, nyní je dokument v Senátu. 

Exekuce a výše nezabavitelné částky

V dalším roce bude ministerstvo spravedlnosti pokračovat také na novele exekučního řádu. Podle představy ministerstva by povinný dlužník měl komunikovat pouze s jedním soudním exekutorem, stejně tak i exekuční soud.

Novela trestního zákoníku

Novela se zaměřuje zejména na trestněprávní reakci na praní špinavých peněz. Přináší také změny zajišťující plnou implementaci směrnice Evropského Parlamentu a Rady o boji proti terorismu, rozšiřuje například trestněprávní postih takzvaných zahraničních bojovníků nebo kyberterorismu. 

Přispívá též k zajištění většího souladu české trestněprávní úpravy s mezinárodními úmluvami v oblasti trestního práva, zejména v oblasti postihu korupčních jednání a jiných jednání mařících soudní řízení, například předkládání padělaných důkazních prostředků či podplácení svědků. 

V platnost by novela měla vstoupit 1. února 2019.

„Novelizace směřuje k řešení problému vícečetných exekucí. Navrhujeme, aby řízení vedená proti témuž dlužníkovi ve prospěch téhož oprávněného byla koncentrována k jednomu soudnímu exekutorovi, tedy k tomu, který vede první exekuční řízení proti dlužníkovi,“ uvedla Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. 

Podle úřadu by mohla novela snížit náklady exekuce, zjednodušit výkon státního dohledu nad činností soudních exekutorů. Legislativní rada vlády by měla novelizující předpis dostat na stůl do konce tohoto roku. 

Ministerstvo v roce 2019 chce také upravit výši nezabavitelné částky u exekucí. Smysl úpravy má být podle úřadu pozitivní motivaci dlužníků či povinných k tomu, aby si našli lépe placenou práci, nebo aby přiznali část příjmu, kterou dostávají vyplácenou na ruku. 

„Částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, se liší v závislosti na tom, zda má dlužník nebo povinný nějakou vyživovací povinnost. Pro osobu bez vyživovací povinnosti částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, činí v současnosti 15 563 Kč, novelou by se měla zvýšit na 24 901 Kč (čistého, pozn. red.),“ okomentovala Machálková. 

K plánovému zvýšení se vyjádřila i Exekutorská komora ČR, podle které ani tento přístup celou situaci nevyřeší. Přesto souhlasí s tím, že současný systém není nastaven dostatečně motivačně. Podle prezidenta Komory Vladimíra Plášila je naivní přesvědčení ministerstva, že zvýšením částky nezabavitelného minima dojde k vystoupení dlužníků z šedé ekonomiky. 

„Z takového vyššího příjmu budou více uspokojováni věřitelé, zvýší se i částka vybraná na odvodech na pojistné a na dani, profitovat z takové změny tedy budou všichni,“ doplnila. 

V současnosti je to podle ministerstva tak, že dlužník není motivován, aby zvýšil svůj příjem, neboť ten by mu byl zcela stržen na úhradu jeho dluhů. Vykazuje tak často oficiální příjem mírně nad minimální mzdou, což poškozuje věřitele, stát i samotné dlužníky, kterým se tak snižují výpočtové základy pro nemocenské nebo důchod. 

Účinnost by měla změna nabýt k 1. červenci 2019, datum se ovšem může změnit s ohledem na nabytí účinnosti novely insolvenčního zákona. 

Vyšší platy a odměny

Odměny pro pracující ve výkonu trestu
Kněžínek a jeho úřad také plánuje navýšení odměn pro pracující lidi ve výkonu trestu. 

Změna spočívá v navýšení základní časové či úkolové složky odměny a navázání této odměny na výši minimální mzdy, a to v určitém poměru. Navýšení odměn ministerstvo chce zejména proto, aby pracující vězni mohli snáz splácet dluhy a posílat alimenty. Polepšit by si mohli od července 2019.

Vyšší plat pro zaměstnance justice
Od prvního ledna si finančně polepší také zaměstnanci v justici. Po navýšení se zaměstnanci v oboru průměrně dostanou na 30 tisíc korun hrubého. Platy pracovníkům u soudů se zvýší platy zhruba o 14 procent, zaměstnancům státních zastupitelství asi o 15 procent.

Některým asistentům soudců vzroste hrubý příjem až o 7 190 korun, vyššímu soudnímu úředníkovi o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun. Průměrná hrubá mzda v České republice dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku 31 516 Kč.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Východ republiky je ve vysokém stupni nebezpečí povodní a extrémních srážek

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina ve Valašské Polance.

Ve středu od rána stoupaly hladiny řek na severu a severovýchodě Čech i na Moravě. Třetí povodňový stupeň platí na...

Zeman gratuloval Kuberovi k jeho projevu, že totalita má dnes jinou podobu

Prezident Miloš Zeman vítá šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na jednání...

Velmi vřele přivítal prezident Miloš Zeman šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na setkání nejvyšších ústavních činitelů....

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Najdete na iDNES.cz