Spravedlnost v roce 2019: Exekuční řád nebo zákon o hromadných žalobách

  19:37aktualizováno  19:37
Ministerstvo spravedlnosti v současné době připravuje návrh zákona o hromadných žalobách. V březnu příštího roku by jej chtěl předložit vládě. V příštím roce by se také měla vyřešit otázka novely insolvenčního zákona či exekučního řádu. V platnost má také vstoupit novelizovaný předpis trestního zákoníku.

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek na Pražském hradě. (10. července 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Věcný záměr zákona o hromadných žalobách schválila vláda již v dubnu  letošního roku, současný ministr Jan Kněžínek jej „zdědil“ po svém předchůdci Robertu Pelikánovi.

Podle informací iDNES.cz by měl zákon do meziresortního připomínkového řízení zamířit začátkem příštího roku. Portál České justice uvedl, že ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že řízení bude vycházet ze dvou alternativních koncepcí, tedy takzvaných opt-in a opt-out. Ty se liší podle toho, zda poškozený bude ze zákona zahrnut do kolektivního soudního řízení a bude tak oprávněn z něj vystoupit, nebo se k řízení bude muset připojit vlastním úkonem. 

Podle Anežky Janouškové z oddělení civilního práva legislativního odboru ministerstva spravedlnosti bude podmínkou pro přípustnost žaloby dostatek členů skupiny, příbuznost nároků, adekvátní zastoupení, vhodnost a zákaz zneužití. 

Možnost podání hromadné žaloby v současné době funguje ve většině evropských zemí nebo také například v USA. V zahraničí se nejčastěji hromadné žaloby uplatňují na řešení sporů v rámci projede a výroby spotřebního zboží, v bankovnictví či pojišťovnictví. V českém právním řádu doposud nic takového ukotvené není.

Novela insolvenčního zákona

Do dalšího roku se posune legislativní proces novel, který zákonodárci dostali na stůl již tento rok. Jedná se například o novelu insolvenčního zákona, proti které se na začátku prosince ohradily v dopise zaslaném senátorům Charita Česká republika, Člověk v tísni, Platforma pro sociální bydlení, RUBIKON Centrum či Armáda spásy. 

Novela má za cíl zpřístupnit oddlužení širšímu okruhu zadlužených lidí, pozměňuje podmínky pro oddlužení, navrhuje, aby oddlužení trvalo  tři, pět nebo sedm let podle výše splacených dluhů. Podle organizací ovšem úprava zákona problém s insolvencí moc neřeší. Úpravu již projednali poslanci, nyní je dokument v Senátu. 

Exekuce a výše nezabavitelné částky

V dalším roce bude ministerstvo spravedlnosti pokračovat také na novele exekučního řádu. Podle představy ministerstva by povinný dlužník měl komunikovat pouze s jedním soudním exekutorem, stejně tak i exekuční soud.

Novela trestního zákoníku

Novela se zaměřuje zejména na trestněprávní reakci na praní špinavých peněz. Přináší také změny zajišťující plnou implementaci směrnice Evropského Parlamentu a Rady o boji proti terorismu, rozšiřuje například trestněprávní postih takzvaných zahraničních bojovníků nebo kyberterorismu. 

Přispívá též k zajištění většího souladu české trestněprávní úpravy s mezinárodními úmluvami v oblasti trestního práva, zejména v oblasti postihu korupčních jednání a jiných jednání mařících soudní řízení, například předkládání padělaných důkazních prostředků či podplácení svědků. 

V platnost by novela měla vstoupit 1. února 2019.

„Novelizace směřuje k řešení problému vícečetných exekucí. Navrhujeme, aby řízení vedená proti témuž dlužníkovi ve prospěch téhož oprávněného byla koncentrována k jednomu soudnímu exekutorovi, tedy k tomu, který vede první exekuční řízení proti dlužníkovi,“ uvedla Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. 

Podle úřadu by mohla novela snížit náklady exekuce, zjednodušit výkon státního dohledu nad činností soudních exekutorů. Legislativní rada vlády by měla novelizující předpis dostat na stůl do konce tohoto roku. 

Ministerstvo v roce 2019 chce také upravit výši nezabavitelné částky u exekucí. Smysl úpravy má být podle úřadu pozitivní motivaci dlužníků či povinných k tomu, aby si našli lépe placenou práci, nebo aby přiznali část příjmu, kterou dostávají vyplácenou na ruku. 

„Částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, se liší v závislosti na tom, zda má dlužník nebo povinný nějakou vyživovací povinnost. Pro osobu bez vyživovací povinnosti částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, činí v současnosti 15 563 Kč, novelou by se měla zvýšit na 24 901 Kč (čistého, pozn. red.),“ okomentovala Machálková. 

K plánovému zvýšení se vyjádřila i Exekutorská komora ČR, podle které ani tento přístup celou situaci nevyřeší. Přesto souhlasí s tím, že současný systém není nastaven dostatečně motivačně. Podle prezidenta Komory Vladimíra Plášila je naivní přesvědčení ministerstva, že zvýšením částky nezabavitelného minima dojde k vystoupení dlužníků z šedé ekonomiky. 

„Z takového vyššího příjmu budou více uspokojováni věřitelé, zvýší se i částka vybraná na odvodech na pojistné a na dani, profitovat z takové změny tedy budou všichni,“ doplnila. 

V současnosti je to podle ministerstva tak, že dlužník není motivován, aby zvýšil svůj příjem, neboť ten by mu byl zcela stržen na úhradu jeho dluhů. Vykazuje tak často oficiální příjem mírně nad minimální mzdou, což poškozuje věřitele, stát i samotné dlužníky, kterým se tak snižují výpočtové základy pro nemocenské nebo důchod. 

Účinnost by měla změna nabýt k 1. červenci 2019, datum se ovšem může změnit s ohledem na nabytí účinnosti novely insolvenčního zákona. 

Vyšší platy a odměny

Odměny pro pracující ve výkonu trestu
Kněžínek a jeho úřad také plánuje navýšení odměn pro pracující lidi ve výkonu trestu. 

Změna spočívá v navýšení základní časové či úkolové složky odměny a navázání této odměny na výši minimální mzdy, a to v určitém poměru. Navýšení odměn ministerstvo chce zejména proto, aby pracující vězni mohli snáz splácet dluhy a posílat alimenty. Polepšit by si mohli od července 2019.

Vyšší plat pro zaměstnance justice
Od prvního ledna si finančně polepší také zaměstnanci v justici. Po navýšení se zaměstnanci v oboru průměrně dostanou na 30 tisíc korun hrubého. Platy pracovníkům u soudů se zvýší platy zhruba o 14 procent, zaměstnancům státních zastupitelství asi o 15 procent.

Některým asistentům soudců vzroste hrubý příjem až o 7 190 korun, vyššímu soudnímu úředníkovi o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun. Průměrná hrubá mzda v České republice dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku 31 516 Kč.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

Zásah proti pašerákům tabáku bylo jen cvičení, hájí se vojenské komando

Zásahová jednotka celní správy

Elitní vojáci asistovali celníkům při náročné sledovací akci na Olomoucku, která se týkala vietnamských pašeráků...

Brexit může mít podle ministra Petříčka dopad na 100 tisíc Čechů v Británii

Praha, 07.01.2018, Tomáš Petříček, ČSSD, ministr zahraničních věcí

Neměli bychom brexit vnímat jako rozloučení s Velkou Británií, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček v Senátu v...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Najdete na iDNES.cz