Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Skrytý zabiják jménem mozková výduť. Má je každý pětadvacátý člověk

  13:54
Výduť mozkové cévy má zhruba každý pětadvacátý Čech. Více než dvě stovky lidí na tuto zákeřnou nemoc ročně zemřou. Nemá totiž skoro žádné příznaky a účinná prevence neexistuje. Když pak výduť praskne, polovina pacientů zemře. Ve střehu by měly být především ženy – výdutě je postihují dvakrát až třikrát častěji než muže.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bolesti hlavy trápily Michala P. už od dětství. Lékaři mu předepsali brýle. Pomohlo to. Ale jen do Michalových šestatřicetin. Pak se bolest vrátila. Přičítal to vytížení a stresu z práce a polykal utišující léky. Později k lékaři dnes jednačtyřicetiletý muž přece jen zašel. A ten odhalil, že má v mozku takzvaná aneurysmata – výdutě cév. Nemoc ročně zabije přes dvě stě Čechů. Přitom jí trpí zhruba každý pětadvacátý člověk, aniž o tom ví.

Prevence přitom neexistuje. „Menší výdutě většinou poznat nejdou, ty se bohužel projeví, až když prasknou,“ popisuje přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martin Smrčka. Neprasklou výduť lékař většinou odhalí náhodou. „Třeba když je pacient ošetřován po nějakém pádu, udělá se CT kvůli vyloučení poranění hlavy,“ vysvětluje neurochirurg.

Michala P. provázela bolest hlavy už několik let.

Neprasklá výduť mozkových cév často nemá žádné příznaky a pacient sám ji nepozná.

Michal měl paradoxně to štěstí, že ho bolest hlavy trápila stále častěji, a tak se nakonec nechal přesvědčit přítelkyní, aby k lékaři zašel. Koncem loňského roku podstoupil magnetickou rezonanci. „Od té doby bylo vše velmi rychlé. Důležité bylo vyvarovat se psychické i fyzické námahy, kýchání, smrkání a vlastně všech úkonů, při nichž se může zvýšit tlak v hlavě,“ popisuje Michal P. 

Podstoupil dvě operace a jediné zjevné následky, které si odnesl, jsou dvě velké jizvy na hlavě. „Uvnitř hlavy je snad vše už v naprostém pořádku,“ doplňuje.

Nemoc se většinou nijak neprojeví

Tato nemoc je často dědičná. „Pokud je v rodině taková zátěž, samozřejmě může člověk požádat o preventivní vyšetření,“ upozorňuje neurolog Karel Kalous. To potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví. „Individuálně je možné u nás zvažovat detekci u osob se zvýšenou rodinnou zátěží,“ říká mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Plošný screening populace podle ní není ani možný, ani účelný.

Co je výduť mozkové cévy?

 ● Nejčastěji je to vakovitá výchlipka, která vzniká v místě oslabení tepenné stěny.

● Vznik je dán především dědičně – podle lékařů zná každý pátý pacient s výdutí podobný problém z rodiny.

● Ohrožené jsou zejména ženy – výdutě se u nich objevují dvakrát až třikrát častěji než u mužů.

● Výdutě cévy se většinou vyskytují ve vyšším věku.

● Ke vzniku či prasknutí výdutě přispívá kouření, vysoký krevní tlak či konzumace alkoholu.

Většina pacientů o výdutích celý život neví, nemoc se u nich vůbec neprojeví.„Pokud je zjištěna neprasklá výduť, pravděpodobnost, že praskne, je přibližně jedno procento za rok,“ popisuje přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martin Smrčka.

Výduť má podle Smrčky přibližně každý pětadvacátý člověk. Neurochirurg Ondřej Bradáč z Ústřední vojenské nemocnice to odhaduje na 1 až 3 procenta lidí. 

Když céva praskne, krev se začne rozlévat kolem mozku. Zemře padesát procent lidí, nicméně vyhráno nemají ani ti, kteří přežijí. „Polovina pacientů sice přežije, ale s nějakým postižením – například špatně chodí, vidí, mají výpadky paměti či psychické problémy. Jen čtvrtině pacientů se podaří se uzdravit,“ upozorňuje neurochirurg Jan Klener z pražské Nemocnice Na Homolce.

Za rok 2017 na krvácení mezi mozkové pleny, které ve většině případů způsobí právě prasklá výduť, zemřelo 259 lidí. Na neprasklou výduť dalších sedm. Tato čísla jsou přitom v Česku každý rok podobná.

Dosud nepoznaná bolest hlavy

Krvácení se podle neurochirurga Bradáče projevuje „náhlou, krutou, dosud nepoznanou bolestí hlavy“.

„Zde jsou všechny přívlastky namístě a je to také jediný případ, kdy neurochirurg považuje bolest hlavy za neklamný příznak onemocnění,“ říká Bradáč. Pacient podle něj může ztratit vědomí, mít epileptické křeče a špatně snášek světlo a hluk. V takové chvíli by měl člověk okamžitě vyhledat lékaře.

Ve střehu by měly být především ženy – výdutě je postihují dvakrát až třikrát častěji než muže. Většinou se vyskytují ve vyšším věku.

Diagnóza

● Prasknutí mozkové cévy provází urputná bolest, možná ztráta vědomí, epileptické křeče, zvracení, strnutí šíje či nesnášenlivost světla a hluku.

● Diagnostikovat lze na centrálním tomografu či magnetickou rezonancí.

● Rizikovou výduť lze ošetřit chirurgicky – s otevřením lebky, nebo endovaskulárně – katetrem vedeným uvnitř cévy.

Několik faktorů však člověk ovlivnit může. Ke vzniku či prasknutí výdutě přispívá kouření, vysoký krevní tlak či konzumace alkoholu.

„Hlavní rizikové faktory prasknutí výdutě jsou její prokázaný růst, velikost, lokalizace, předchozí prasknutí výdutě a morfologie dané výdutě,“ dodává neurochirurg Bradáč.

Lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici například chirurgicky ošetřují okolo 40 až 50 výdutí ročně. Dvě třetiny z nich tvoří výdutě neprasklé.

„Jedná se tedy o plánované zákroky k prevenci před jejich prasknutím,“ popisuje neurochirurg Bradáč. „Zbytek jsou akutní zákroky u pacientů s krvácením mezi mozkové pleny,“ dodává Bradáč. Endovaskulárně lékaři ve vojenské nemocnici vyšetří okolo 80 výdutí ročně.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Kandidát do vlády Nekula zrušil schůzku s prezidentem kvůli covidu

Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly s prezidentem Milošem Zemanem musela být odložena. Nekula měl...

Rakušan se sešel s policejním prezidentem. Obsah schůzky nechce komentovat

Kandidát na ministra vnitra a šéf STAN Vít Rakušan se v úterý sešel ve Sněmovně s policejním prezidentem Janem...

Vláda požádá o mandát pro 150 vojáků k polsko-běloruské hranici, řekl Babiš

Končící vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů....

Školy budou vracet peníze na doučování. Na vině jsou administrativní překážky

Premium Distanční výuka přišla v loňském školním roce ke slovu na všech školách. Ministerstvo školství jim proto rozdalo na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...