Vydávání památek církvi se zbrzdilo. I kvůli vzácné Květné zahradě

  15:23aktualizováno  15:23
Před půl rokem ministr kultury Daniel Herman řekl, že stát vydá olomouckému arcibiskupství zámek v Kroměříži. „Je to to jen otázka času, v tomto případě ne dlouhého,“ tvrdil. Jenže po šesti měsících je vše na mrtvém bodě. Na vině je i spor o to, zda církev získá také vzácnou Květnou zahradu, která je zapsána na seznamu památek UNESCO.

Vydání zámku v Kroměříži komplikuje to, že stát zatím neví, jak naloží s Květnou zahradou, která je seznamu památek UNESCO. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Stále čekáme na znalecký posudek,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Národního památkového ústavu Simona Juračková. Jedná se nejen o Květnou, ale i o Podzámeckou zahradu, v obou stát významně investoval.

„Zamrzlo“ také zatím rozhodnutí o vydání Sázavského kláštera a Piaristického chrámu Nalezení svatého kříže v Litomyšli. Zatím poslední věc, kterou Národní památkový ústav vydal původnímu majiteli, bylo 27 lunetových obrazů ze života sv. Augustina, které stát v červnu vrátil římskokatolické farnosti Třeboň. Obrazy vznikly na počátku 18. století pro křížovou chodbu augustiniánského kláštera.

„V tuto chvíli je z celkem 48 výzev, které Národní památkový ústav obdržel ve věci takzvaných církevních restitucí, sedm v řešení ze strany NPÚ. Pět z toho se týká nemovitostí, dvě movitých památek,“ uvedla Juračková.

Obraz Madony z Veveří měl být už od čtvrtka 18. února v Brně, Národní galerie...

Madona z Veveří

Památkový ústav odmítl například vydat Německému řádu hrad Bouzov. Řád se chce proti rozhodnutí bránit soudní cestou. Podobně je na tom římskokatolická farnost Veverská Bítýška, která se musí soudit o gotický obraz Madony z Veveří, který odmítla vydat Národní galerie. (více o soudním sporu zde)

Na Hradě se vrátí dva objekty, dva bude mít církev v nájmu

Kardinál Dominik Duka si proto v podstatě může gratulovat k tomu, že se mu podařilo dohodnout s prezidentem Milošem Zemanem a že ve čtvrtek podepíší memorandum o předání Jiřského kláštera a přilehlého Nového proboštství církvi. (více zde)

„Jde o vyjádření vůle prezidenta republiky a pana kardinála v memorandu, pochopitelně po podpisu memoranda se ještě musí sepsat klasická smlouva,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Potvrdil iDNES.cz, že vydání dvou objektů církvi nic nezmění na tom, že jak Staré proboštství vedle katedrály sv. Víta, tak Mladotův dům bude mít dál církev v dlouhodobém pronájmu.

Nové proboštství, klášter a bazilika sv. Jiří na Pražském hradě

Nové probošství, klášter a bazilika sv. Jiří na Pražském hradě

Dohoda o vydání Jiřského kláštera a Nového proboštství doprovázené závazkem církve, že na Hradě už nebude o nic usilovat, se také nemá nijak dotknout katedrály Sv. Víta.

Pozemkový úřad rozhodl zatím o třech čtvrtinách výzev

Pokud jde o vydávání zemědělské půdy v rámci církevních restitucí, Státní pozemkový úřad podle aktuální statistiky z tohoto týdne uzavřel již 2124 dohod o vydání 24 806 pozemků. Celkově jde o 16 835 hektarů půdy. „Pokud bychom se bavili o poměru počet podaných a vyřešených výzev, tak jsme přibližně ve třech čtvrtinách,“ řekla iDNES.cz mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.

Nevzdávají se ale ani kritici církevních restitucí. Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc má připravenou novelu zákona, podle níž by právnická osoba, která získá zpět církevní majetek, musela mít ve statutárním orgánu občana České republiky. „Podmínka státního občanství vychází z předpokladu, že vrácený majetek má být nadále v domácích rukou a spravován osobami se státním občanstvím, jehož obsahem je i věrnost státu,“ píše se ve zdůvodnění Tejcova návrhu, který má iDNES.cz k dispozici. Poslanci ČSSD podle Tejce po letních prázdninách posoudí, zda má návrh podávat, či nikoli.

Církve mají podle zákona dostat zpět nemovitý majetek v celkové hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun finanční náhrady, přičemž částka bude navyšována o inflaci. Současně se ale postupně až na nulu bude snižovat státní dotace církvím, zákon tedy přinese odluku církví od státu. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Najdete na iDNES.cz