Vychvalovaný Péťa zřejmě plnil jen svou kapsu

  12:56aktualizováno  19:06
Dlouhá léta byl Ladislav Péťa vychvalovaným starostou a cenným komunálním politikem sociální demokracie. Až do úterý, kdy policie právě v "jeho" obci začala řešit skandál, který se dotýká sociálnědemokratických premiérů.

Starosta Péťa, do včerejšího dne vzorný člen ČSSD, nyní muž, podezřelý z velkého podvodu | foto: www.trebic.socdem.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek dal ruce pryč od chyceného Doležela

Pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka to byl "šibal", kterého se musí strana co nejrychleji zbavit, pro lidi z Budišova na Třebíčsku naopak dobrodinec, který jim přinesl naději na hojnost a prosperitu. Každopádně starosta Péťa byl až do úterního zatčení úspěšným a vlivným mužem, místopředsedou krajské ČSSD. 

Vstával ve tři ráno....
"Pracovní den začínám ve tři hodiny ráno, kdy se po krátkém rozcvičení pouštím do papírování," pochlubil se jednou Péťa, jehož celoživotním heslem jsou slova o tom, že za úspěchem musí stát tvrdá a poctivá práce.

Otec dvou dcer absolvoval střední průmyslovou školu, z níž odešel v roce 1966 do státního stavebního podniku ve Žďáru nad Sázavou, kde dělal vedoucího provozu elektro. Po roce 1989 zjevně využil své předcházející zkušenosti i kontakty a založil si vlastní firmu Elektro Velké Meziříčí.

Dlouho se věnoval jen podnikání, v roce 1997 ale vstoupil do politiky, v níž stoupal v místním měřítku rychle nahoru. Od roku 1998 až dodnes je starostou Budišova, kromě toho je členem okresního stranického vedení a předsedou krajské komise pro finance a rozpočet. Podnikání ovšem zdaleka neopustil, nadále má elektrofirmu, vlastní například i čerpací stanici.

"Když začal dělat starostu, nebylo tady nic. Teď tady máme plyn, vodovod, pomohl i se stavbou bytů a domu s pečovatelskou službou. Budišov by bez něj nebyl tam, kde je," tvrdí Zdeněk Sedláček, místopředseda místní organizace ČSSD Budišov. A souhlasí s ním i šéf okresního výboru ČSSD Třebíč Emil Dračka.

"Udělal v Budišově obrovský kus práce, hodně se angažoval, měl věci v hlavě srovnané, věděl, co by se mělo a nemělo," dodává a přiznává, že o případném vyloučení Péti z ČSSD musí ještě hodně přemýšlet.

... a radoval se z evropských peněz
Jestliže Dračka mluví o tom, že zatčený starosta věděl, co by se mělo a nemělo, v případě rekonstrukce místního zámku své schopnosti zřejmě přecenil.

"Možnost čerpat finanční prostředky z evropských fondů považuji za neopakovatelnou šanci, kterou bychom neměli propást," napsal starosta nedávno v jednom z článků, kde mluvil o zvýšení kvality života na venkově.

Neopakovatelná šance to byla. Těžko říci, kdy se jí starosta chopil, je ale pravděpodobné, že tuto šanci "ucítil" společně se svým známým z Vysočiny, bývalým šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem.

"Určitě se potkávali a znali, nejsou sice ze stejného okresu, ale oba samozřejmě pracovali u nás na Vysočině v ČSSD," potvrzuje předseda sociálních demokratů v celém kraji Zdeněk Chlád, který evidentně není potěšen, že právě jeho region "zrodil" šibala Doležela.

Ať už s jeho přispěním nebo bez něho, starosta Péťa se postaral o založení obecně prospěšné společnosti Bono publico, která začala žádat peníze z evropských fondů - a byla úspěšná. Na opravu zámku v Třebíči dostala 20 milionů korun, na rekonstrukci zámku v Budišově 45 milionů korun.

Přesnější slovo než rekonstrukce by byla zásadní přestavba, která by ze zámku, v němž je expozice Moravského zemského muzea, udělala velký hotelový komplex.

Z dosavadních informací vyplývá, že Bono publico sloužilo spíše k obohacení některých lidí. A pevnou rukou mu vládl právě starosta Péťa. "On podepisoval všechny dokumenty, já jsem u ničeho nebyl," řekl MF DNES například člen tohoto sdružení Petr Piňos, který je v Budišově místostarostou.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz