Klaus se občas děsí otázek, Zeman se těší, jak vás setře, píše novinář

  17:57aktualizováno  17:57
Jakou roli připisují Češi úřadu prezidenta a jak k němu přistupují? Tyto otázky si klade Jiří Kubík v nové knize Na Hradě a v podhradí. Autor v ní publikuje své rozhovory s významnými českými osobnostmi včetně všech tří polistopadových prezidentů. Odkrývá také detaily ze zákulisí novinářské práce.

Kniha novináře Jiřího Kubíka | foto: iDNES.cz

Redaktor Jiří Kubík vedl v průběhu let řadu rozhovorů s významnými českými osobnostmi, které pak vycházely v MF DNES. Dvacet jedna nejzajímavějších nyní vychází v knize Na Hradě a v podhradí s podtitulem Česko na cestě od Havla k Zemanovi. 

Rozhovory s prezidenty, kandidáty i "obyčejnými" voliči však tvoří pouze jednu rovinu knihy. Autor je opatřil rozsáhlými komentáři, které odhalují pozadí vzniku těchto rozhovorů a které s časovým odstupem také "dovypravují" politická témata a kauzy, o nichž se hovořilo.

Čtenáři se tak mohou vrátit v čase a přečíst si rozhovor se třemi polistopadovými prezidenty, ale také Zdeňkem Svěrákem, Michalem Vieweghem, Věrou Čáslavskou, Vladimírem Franzem či Dominikem Dukou. Spektrum osobností je tedy velmi různorodé.

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora deníku MF DNES

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora deníku MF DNES

"Je samozřejmě velký rozdíl, s kým rozhovor vedete," píše Kubík v úvodu knihy. Zatímco například Miloše Zemana nezajímají námitky, mluví v bonmotech a rád člověka "setře", Václav Klaus podle autora nasazuje při hovorech klidný, vemlouvavý hlas, který nemá nic společného s razantními výroky v televizi. "Navíc hraje očima: už při položení otázky občas vidíte ten děs z toho, na co se ho ptáte," dodává autor.

A jinak se při rozhovoru choval i Václav Havel, který byl vstřícný, tichý a zdvořilý. "Až jsem si říkal, že ta plachost k hlavě státu, byť bývalé, snad ani nepatří. Ale názory měl silné a jasné, do nich se plachost nepromítala," komentuje Kubík v knize.

Zemanovo "vítání" hnoje

Kniha je tak otevřeným pohledem do zákulisí novinářské práce.

Autor například popisuje vývoj svých svých vztahů se současným prezidentem. V dobách, kdy byl Zeman předsedou ČSSD a premiérem, se vztahy s Kubíkem vyhrotily natolik, že s ním jako s reportérem MF DNES odmítal mluvit. Autor totiž tehdy společně s kolegyní Sabinou Slonkovou otevřeně odkrýval pochybné poměry na Úřadu vlády. Vrcholem byla v roce 2000 operace Olovo, která vznikla ve sboru poradců Miroslava Šloufa na Úřadu vlády a měla za cíl veřejně zdiskreditovat tehdejší Zemanovu vnitrostranickou oponentku Petru Buzkovou.

Zeman tehdy Kubíka běžně označoval za žumpu a hnůj, načež se dokonce za tohle přirovnání jednou omlouval hnoji. Později nechal dokonce novináře i jeho kolegyni trestně stíhat, načež policie přijela přímo do redakce novin, aby redaktorům sdělila obvinění. Přítrž tomu nakonec učinil prezident Havel, když stíhání zastavil.

V roce 2011, o deset let později, si redaktor lehce domluvil s Milošem Zemanem další rozhovor. "Vcházím do Zemanovy kanceláře a přede mnou - v oblaku dýmu z cigaret - se od stolu se skleničkou bílého vína a talířem gothajského salámu vztyčí mohutná postava a vřele se se mnou vítá: 'Pane Kubíku! Rád vás vidím. Jak je to dlouho, co jsme se neviděli?'" popisuje autor v knize.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Najdete na iDNES.cz