Ostraha areálu Poličských strojíren na Svitavsku, kde zbrojařská společnost STV vyrábí velkorážovou munici, ohlásila 19. března ve 19:55 policii, že se v bezletové zóně areálu pohybovaly přibližně čtyři bezpilotní prostředky na dálkové ovládání. Policie o nelegálním narušení chráněného prostoru drony sepsala záznam a poskytla jej dalším bezpečnostním složkám státu.
„Drony ani jejich obsluha nevypátrány. Pátrací akce se zúčastnilo osm policistů ze svitavské pobočky policie,“ stojí v dokumentu s názvem „Drony v bezletové zóně objektu na výrobu vojenské munice“, ze kterého cituje Respekt.
VIDEO: Vyražená okna, všude střepy. Policie ukázala zkázu po výbuchu v muničce![]() |
Policie redakci iDNES.cz sdělila, že pohyb dronů se jí po přijetí oznámení nepodařilo prokázat. Zároveň podle ní není možné potvrdit souvislost mezi jejich potenciálním pohybem nad areálem a samotným výbuchem.
„Provedeným šetřením na místě a v jeho okolí se nám nepodařilo hodnověrným způsobem prokázat, že se skutečně mohlo jednat o drony, resp. bezpilotní prostředky. Stejně tak dosavadním šetřením není prokázána žádná souvislost mezi uvedeným oznámením a mimořádnou událostí v objektu Poličských strojíren,“ řekla tisková mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.
K výbuchu ve výrobním areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky na Svitavsku došlo 25. března letošního roku. V jednom z objektů patřících společnosti STV Group vybuchl sklad. Jeden člověk byl zavalený, záchranáři ho s život ohrožujícími zraněními transportovali vrtulníkem do nemocnice v Olomouci. Na místo vyjelo také jedenáct hasičských jednotek i pyrotechnici, kteří zabránili větším škodám – v bezprostřední blízkosti výbuchu totiž bylo uloženo 470 kusů munice a 900 kilogramů TNT.
Útok hackerů na hasiče
Krátce po výbuchu byl zaznamenán i další znepokojivý incident. Den před explozí se neznámí hackeři pokusili o útok na systémy hasičských záchranných sborů v sousedním Královéhradeckém a také Zlínském kraji. Ačkoli se útok nepodařil, bezpečnostní analytici upozorňují, že mohl být součástí širší sabotáže, jejímž cílem bylo zpomalit reakci složek IZS na případnou krizi.
Přelety dronů nad vojenskými objekty v posledních měsících zaznamenaly i další evropské země, zejména Německo. Například bavorský zemský kriminální úřad prošetřuje případ, kdy nad tamním letištěm u města Manching nedaleko Ingolstadtu policie evidovala nejméně deset narušení bezletového prostoru přeletem dronů. Ani přes rozsáhlé pátrání a nasazení vrtulníku se policii nepodařilo zjistit, kdo je ovládal.
Výbuch muničky v Poličce. Ozvalo se zadunění a začalo hořet, líčí zaměstnanci![]() |
Drony se dříve objevily také nad německými terminály na zkapalněný zemní plyn (LPG), vojenskými sklady, přístavy či areály logistických společností. Tamní bezpečnostní složky v souvislosti s těmito útoky hovoří o ruské špionáži, přičemž se opírají o narůstající počet incidentů – od výbuchů a požárů až po pokusy o atentáty.
Americké Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) uvádí, že mezi lety 2023 a 2024 došlo v Evropě k dvojnásobnému nárůstu takových útoků. Rusko se podle analýz zaměřuje na firmy a infrastrukturu podporující Ukrajinu, přičemž cíl je dvojí: narušit zbrojní dodávky a zasít chaos ve veřejnosti i mezi evropskými politiky, píše Respekt.
Hasičům v Poličce neřekli o výbušninách, zachránilo je zdržení na vrátnici |
Zbrojovka v Poličce, která vyrábí různé typy dělostřelecké munice, je jedním z klíčových článků obranného průmyslu České republiky. Ačkoliv podle dostupných informací továrna nevyrábí přímo munici dodávanou Ukrajině, její význam v rámci evropského zbrojního průmyslu je nesporný.
Incident v Poličce připomíná případ z Vrbětic z roku 2014, kdy byla exploze muničního skladu nejprve přičítána technické závadě. Až o několik let později vyšlo najevo, že šlo o operaci ruské vojenské rozvědky GRU. Vyšetřování výbuchu v Poličských strojírnách pokračuje. Zda se i tentokrát potvrdí podezření na cizí zásah, nebo policie potvrdí současné stanovisko, že se jednalo o důsledek technické závady, není jisté.