Vyberte si vysokou školu, s kterou neskončíte na úřadu práce

  11:22aktualizováno  11:22
Uchazeči o studium na vysoké škole by se při rozhodování o výběru školy měli řídit podle toho, jak snadno najdou uplatnění. Lékaři a právníci se o svou budoucnost bát nemusí. Nejhůře na tom naopak jsou absolventi zemědělských a přírodovědeckých fakult, alespoň co se týče roku 2009.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V posledních několika letech neustále roste počet absolventů vysokých škol. V roce 2009 jich bylo téměř 2,5krát víc než před sedmi lety a jen za poslední rok se jejich počet zvýšil o téměř 8 tisíc. Převážně to sice "způsobili" absolventi bakalářského studia, ti však ve stále větší míře ve vysokoškolském studiu dále pokračují.

Práce: vysokoškoláci mají větší šanci

Až do roku 2008 se zaměstnatelnost absolventů vysokých škol stále zlepšovala. Kvůli ekonomické krizi to však již neplatí. V roce 2008 bylo půl roku až rok po ukončení studia nezaměstnaných méně než 2,5 procenta absolventů, v roce 2009 to byla bezmála 3 procenta.

Na nárůstu mladých lidí bez práce se přesto vysokoškoláci podílejí nejmenší měrou. Podle evidence úřadů práce bylo ve srovnání s předchozím rokem k 30. září 2009 o 30 procent nezaměstnaných absolventů VŠ více. Počet nezaměstnaných absolventů SŠ však vzrostl o celých 54 procent a s čerstvým výučním listem se o práci ucházelo o 42 procent více vyučených než před rokem.

Učitelé najdou práci snadno, zemědělci hůř

Srovnání zaměstnatelnosti absolventů vysokých škol v roce 2009 z hlediska různých typů škol a fakult ukazuje na vysokou úspěšnost především absolventů lékařských a právnických fakult.

Míra jejich nezaměstnanosti nedosahuje dokonce ani jednoho procenta. Dobré výsledky (pod tříprocentní hranicí) mají rovněž školy pedagogické a technické. Naopak nejhůře na tom jsou fakulty zemědělské a přírodovědecké, jejichž nezaměstnanost přesahuje 5 procent.

K výraznějšímu zhoršení uplatnění absolventů došlo v roce 2009 u přírodovědných, ekonomických a technických fakult, což bylo do značné míry způsobeno dopady krize v průmyslu a v podnikatelském sektoru vůbec. Ostatní skupiny fakult zatím krizí nebyly postiženy nebo u nich dokonce došlo k dalšímu zlepšení.

Méně nezaměstnaných je mezi absolventy soukromých škol

O něco málo lépe se s krizí vyrovnávají absolventi soukromých vysokých škol než absolventi veřejných vysokých škol. Absolventi soukromých škol mají totiž již druhým rokem nižší míru nezaměstnanosti, což je podstatná změna oproti předchozím rokům. V roce 2009 byla jejich míra nezaměstnanosti 2,4 %, zatímco u veřejných to bylo 3,0 %.

Do značné míry tomu tak je proto, že soukromé vysoké školy často navštěvují studenti, kteří už zaměstnání mají a jen si doplňují nebo zvyšují kvalifikaci.

Z hlediska jednotlivých veřejných vysokých škol zaznamenali v posledním roce nejvyšší nárůst nezaměstnanosti absolventi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (téměř trojnásobný) a absolventi Univerzity Hradec Králové a Vysoké školy ekonomické v Praze (téměř dvojnásobný).

Naopak i přes krizi došlo k výraznějšímu snížení nezaměstnanosti u absolventů Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a tří uměleckých škol (AMU, VŠUP, JAMU). Dobře si vedly také dvě největší univerzity - Univerzita Karlova v Praze a Masarykova univerzita v Brně.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz