Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

VV přiznaly chyby v účetnictví. Praní špinavých peněz audit nezjistil

  16:19aktualizováno  17:02
Hloubkový audit hospodaření, který si Věci veřejné zadaly u auditorské společnosti BDO Tax, našel chyby v účetnictví strany. "Neprali jsme žádné špinavé peníze," zdůraznil předseda Radek John. "Nemáme ovšem být na co pyšní," dodala místopředsedkyně Dagmar Navrátilová. Vinu za chyby v účetnictví VV na sebe vzal šéf poslanců Vít Bárta

Hloubkový audit hospodaření Věcí veřejných našel chyby v účetnictví, ale ne praní špinavých peněz, zdůraznil předseda strany Radek John. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Ze závěrů šetření vyplývá, že účetnictví VV vykazuje nedostatky nasvědčující tomu, že nebylo vedeno zcela v souladu s platnými účetními standardy. Rozsah a výskyt chyb v účetnictví lze přičíst zejména manažerskému nezvládnutí výrazného nárůstu agendy strany VV v roce 2010," uvedla Navrátilová, které strana nově svěřila odpovědnost za hospodaření.

Celý audit se rozhodla strana zveřejnit na internetu, aby si hospodaření VV mohla zkontrolovat i veřejnost. Kolik za audit zaplatila, ovšem strana neprozradila.

K odpovědnosti za chyby v supervolebním roce se přihlásil tehdejší volební manažer strany, nyní šéf poslanců VV Vít Bárta. "Prostě jsme nestíhali. Za chyby se musí platit. Pokud straně vznikly škody, jsem připraven je uhradit," reagoval Bárta na výsledek auditu, který má zhruba 200 stran. Podle Johna se stalo třeba to, že za některé faktury strana zaplatila dvakrát.

"Námi zjištěné nedostatky v přijatých fakturách v roce 2010 se týkají cca osmi procent objemu všech přijatých faktur," uvedl Filip Hájek z BDO Tax.

"Nepodařilo se nám prokázat skryté financování Věcí veřejných ze strany Vydavatelství Pražan, respektive inzerentů, ani skryté financování VV ze strany dalších subjektů," napsali auditoři do závěrů ke kontrole hospodaření nejmenší vládní strany, která probíhala od 6. června do 19. srpna.

BDO nenašla žádné indicie, že by peníze pro Věci veřejné od Babáka pocházely z trestné činnosti

Sponzor Babák

Poslanec z Blanska podle závěrů Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) přinesl v posledních dvou letech v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun, zpravidla ve statisícových sumách. Celkem 6,5 milionu z těchto peněz skončilo na kontě Věcí veřejných. Babák vždy vložil peníze v hotovosti na účet a obratem je přeposlal Věcem veřejným. FAÚ na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro podezření z "legalizace výnosů z trestné činnosti", tedy z praní špinavých peněz.

Hloubkovou kontrolu svého hospodaření Věci veřejné zadaly na konci května. Bezprostředním impulsem byly zprávy, že finančně-analytický útvar ministerstva financí začal prověřovat finanční transakce poslance a zároveň jednoho ze sponzorů VV Michala Babáka kvůli podezření na praní špinavých peněz.

Forenzní audit se soustředil na zdroje financování Věcí veřejných a na ověření dárců. Kontrola se oproti původním očekáváním VV protáhla. Na konci května vedení strany odhadovalo, že audit bude hotov do poloviny července.

Poslanec VV Michal Babák

Poslanec VV Michal Babák

"Součástí forenzního šetření byla rovněž analýza osobních financí Michala Babáka," uvedl Filip Hájek z BDO Tax. "Nenašli jsme žádné indicie, že by peníze od pana Babáka pocházely z trestné činnosti," prohlásil Hájek.

"Pro nás je klíčové, že pan Babák ukázal všechny zdroje peněz, dal k dispozici i svůj sporožirový účet," řekl John. "Výdaje rodiny Michala Babáka v letech 2008 a 2010 plně odpovídají jejich zdanitelným příjmům, případně pocházejí z půjček poskytnutých finančními ústavy a firmami MxB a WCM CZ," uvedly Věci veřejné ve zprávě k výsledku auditu. Členové vedení VV zprávu auditora ještě studují, připustil John, a budou ji muset řešit při jednání předsednictva strany.

"Jak forenznímu týmu, tak policejním vyšetřovatelům jsem poskytl veškerou možnou součinnost včetně rodinného finančního striptýzu. Neměl jsem a nemám co skrývat. V dobré vůli pomoci straně v jejím překotném rozjezdu jsem snad nepostupoval vždy standardním způsobem. Jak se nyní prokázalo, nikdy však v rozporu se zákonem," reagoval na výsledek auditu Babák.


  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Senát po úmrtí Kubery dočasně vede první místopředseda Jiří Růžička

Po úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery povede dočasně horní komoru Parlamentu její první místopředseda Jiří Růžička....

DOKUMENT: V politické funkci zemřeli Dubček, Benda, Lux či Dostál

Výběr případů úmrtí politiků či vysokých ústavních činitelů, kteří po roce 1989 zemřeli ve výkonu funkce.

Poslední rozhovor s Jaroslavem Kuberou: o ODS i budoucím prezidentovi

Poslední rozhovor s Jaroslavem Kuberou vyšel v MF DNES jen čtyři dny před jeho nečekaným úmrtím. Řeč byla o politice.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Najdete na iDNES.cz