VV podpoří vládu jen s podmínkou. Chtějí dohodu o reformách a nové ministry

  13:53aktualizováno  15:52
Poslanecký klub Věcí veřejných podpoří při hlasování o nedůvěře vládu jen podmínečně. Do konce června chce shodu na zdravotní a důchodové reformě, a to i v detailech. Premiér musí také dostát svým prohlášením a výrazněji obměnit ministry.

"Strana Věci veřejné provedla zásadní personální změny ve vládě jako první, a to navzdory tomu, že zcela odmítáme nařčení koaličních partnerů ze záměru privatizace veřejné moci Věcmi veřejnými," vzkázala ze Sněmovny předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Hlasování o nedůvěře vládě

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová svolala mimořádnou schůzi na úterý 26. dubna. O vyslovení nedůvěry vládě poslanci začnou rokovat ve 14 hodin. Němcová iDNES.cz řekla, že zvažovala svolání schůze na čtvrtek, pokud by sociální demokraté doručili žádost o druhou mimořádnou schůzi, o které se v kuloárech také spekulovalo.
"Obě schůze by se tak mohly konat v jeden den, ale když bude jen jedna, je vhodnější ji svolat na úterý, aby nebyla Sněmovna v jednání ochromena tou nervozitou před hlasováním," řekla iDNES.cz.
ČSSD totiž chce na mimořádné schůzi ještě řešit aféru ProMoPro. Zřejmě ale s žádostí o druhou schůzi vyčká až na to, jak dopadne hlasování o nedůvěře vládě. Pokud by kabinet padl, schůze o ProMoPro by byla bezpředmětná.

O to rychleji prý Věci veřejné očekávají razantní řešení od svých koaličních partnerů. Z vlády po pondělním jednání vypadl jen ministr dopravy Vít Bárta, Radek John přišel o křeslo na ministerstvu vnitra, ale získal nový post vicepremiéra pro boj s korupcí a ministra školství Josefa Dobeše se nakonec změny nedotkly. Věci veřejné oproti tomu po vypuknutí krize požadovaly odchod ministra financí Miroslava Kalouska, ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy.

"Vyjadřujeme koaliční vládě pouze podmínečnou podporu odvislou od splnění několika nezbytných podmínek. Za prvé je nutná shoda nad dokončením důchodové reformy a nad konceptem zdravotnické reformy do konce června tak, aby při hlasování o důvěře vládě bylo možné potvrdit shodu nad nejzásadnějšími reformami," dodala Peake.

Znamená to tedy, že při úterním hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala ČSSD, Věci veřejné koalici podpoří. Do konce června chce však vláda do Sněmovny poslat klíčové reformní zákony a s nimi spojí i hlasování o důvěře. To znamená, že kdyby zákony přijaty nebyly, vláda by skončila. Právě pro toto hlasování si teď VV určily zmíněné podmínky.

Věci veřejné chtějí od premiéra Petra Nečase splnit i slib, že bude výrazně "personálně rekonstruovat" vládu. "To, že včera Věci veřejné netrvaly na dalších personálních změnách ve vládě, chápeme pouze jako prostor pro podporu premiéra a pro stabilizaci jeho pozice," uvedla Peake s odkazem na jednání, které prozatím koalici ODS, TOP 09 a VV zachovalo při životě. Nečas už nedávno zmínil, že není s některými svými ministry spokojen a že je do léta vymění. Konkrétní však nebyl.

Peake dodala, že strana VV zatím nemá jasno, zda se při pondělním jednání rozhodla správně. "Naší prioritou bylo dokončit práci, kterou jsme před tři čtvrtě rokem na svých ministerstvech začali," dodala Peake s tím, že správnost rozhodnutí prověří až čas.

Poslanecký klub TOP 09 a Starostů koaliční dohodu podpořil. "Jde o kroky kompromisní, ale nutné k tomu, aby vláda mohla uskutečnit plánované reformy. TOP 09 podpoří takové kroky nejen u svých ministrů, ale u celé vlády," uvedl šéf klubu Petr Gazdík.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Najdete na iDNES.cz