VV podaly trestní oznámení na ředitele Lesů ČR a Kalouskovy úředníky

  8:10aktualizováno  17:52
Na politické scéně v úterý létala další trestní oznámení. Věci veřejné jimi míří na ministra zemědělství Ivana Fuksu a ministra financí Miroslava Kalouska. Vedle Vondry to jsou lidé, jejichž odchod strana žádá, pokud budou premiérem odvoláni její ministři.

Podle VV by měl rezignovat ministr zemědělství Ivan Fuksa | foto: iDNES.cz

Dvě trestní oznámení podali v úterý odpoledne tři členové strany Věci veřejné. Mimo jiné poslanci Josef Novotný a Miroslav Petráň. Trestní oznámení putovala na vrchní státní zastupitelství.

První z nich míří podle Novotného na generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkoru. "Ukážeme, jak se v Lesích ČR kradlo za bílého dne, jak říkal pan Drobil s panem Knetigem," řekl iDNES.cz poslanec Novotný.

Novotný tím citoval slova z loňských nahrávek tehdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig na jedné z nich uváděl, že za působení Drobila ve funkci předsedy dozorčí rady Lesů ČR docházelo v podniku Lesy ČR ke "krádežím za bílého dne".

Podle Novotného je v trestním oznámení na ředitele Lesů ČR poukázáno mimo jiné na předraženou koupi pily ve Ptení na Prostějovsku. Lesy ČR do ní předloni plánovaly investovat miliardu korun, účetní hodnota pily přitom byla 220 milionů.

Fuksu podporuje Agrární komora

Ministra Fuksy se zastala Agrární komora ČR. Ve funkci by prý měl zůstat především kvůli připravované reformě evropské agrární politiky. "Do této chvíle probíhala vyjednávání pro nás velmi dobře a ministr svou roli plnil velmi dobře. Z tohoto důvodu čeští zemědělci důrazně požadují setrvání tohoto ministra v české vládě," podotkl v pondělí prezident komory Jan Veleba.

Věci veřejné jsou přesvědčeny, že o praktikách věděl nejen Sýkora, ale i současný ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Oba by proto měli ze svých funkcí odejít.

Fuksa: VV chtějí odvést pozornost

Ministr Fuksa ale jakékoliv nařčení z podivného hospodaření státního podniku Lesy ČR odmítá a za kritikou vidí snahu VV odvést pozornost od vlastních skandálů.

Fuksa podle mluvčí ministerstva Terezy Dvořáčkové po výrocích z nahrávek o údajných zlodějinách zadal audit hospodaření v lesích, který nezjistil žádná pochybení. Momentálně probíhá protikorupční audit.

Lesy ČR odkázaly na prosincové vyjádření, v kterém nařčení z nepoctivých praktik odmítly.

Trestní oznámení na Kalouska kvůli hazardu na internetu

Další trestní oznámení z řad členů VV směřuje na ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) a některé úředníky ministerstva financí. Podle Věcí veřejných umožnili povolením, aby byl hazard volně přístupný na internetu, hrát i dětem.

"Tím lze hrát kdekoliv hazardní hry a mají k nim přístup třeba i děti. Pan ministr donutil úředníky, aby mu takové povolení připravili," je přesvědčený Novotný.

"Na hysterický folklór nereaguji. Musím jen vyjádřit svůj obdiv vůči drzosti politické strany, která místo toho, aby hanbou chodila kanály, plive kolem sebe," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek.

Novotný tvrdí, že trestní oznámení bylo podáno nyní kvůli tomu, že v legislativním kolečku jsou tři návrhy, kterak novelizovat zákon o loteriích. Jeden návrh je vládní, druhý z pera opoziční ČSSD a třetí vznikl na půdě hlavního města Prahy. "V době, kdy problém s hazardem na internetu vznikl, se tomu nikdo nevěnoval a nikdo s trestním oznámením nepřišel, tak jsme to nyní udělali my," dodal Novotný.

Odchod Fuksy a Kalouska z ministerstev Věci veřejné požadují od minulého týdne, kdy premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že z vlády musí odejít ministři VV Vít Bárta, Josef Dobeš a Radek John.

VV se ministrů chtějí vzdát ale jen za cenu odchodu Fuksy, Kalouska a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), zopakovala strana v úterý. Vondra v pondělí nabídl rezignaci. Kalousek ani Fuksa ale odejít nechtějí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

Najdete na iDNES.cz