VV navrhují vyšší daň firmám i zarazit sázení do ciziny přes internet

  10:49aktualizováno  10:49
Věci veřejné už mají připravený celý vějíř návrhů, které by změnily k nepoznání vládní daňovou reformu. Navrhují nejen zachování daňového zvýhodnění stravenek, ale také třeba o jedno procento vyšší daně pro firmy či faktický zákaz sázení přes internet do zahraničí. O všech návrzích bude jednat vládní koalice.

Věci veřejné už připravily sérii pozměňovacích návrhů, které by překopaly daňovou reformu. V pátek o nich začnou tvrdá jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými. | foto: ČTK

V osmičce pozměňujících návrhů jsou takové, které se očekávaly, třeba ten, že by stravenky neměly přijít o daňovou výhodu. Či ten, že má být buď zachována superhrubá mzda s daní z příjmu 15 procent, nebo pokud se znovu bude danit hrubý příjem, tak sazbou 21 procent, a nikoli 19 procenty, jak navrhl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

K tomu VV přidaly ještě návrh, aby firmy odváděly 20 místo dosavadních 19 procent a nepřeváděla se povinnost odvést část zdravotního pojištění (2 procenta) ze zaměstnavatele na zaměstnance. "Všechny tyto naše návrhy jsou motivovány tím, že si nepřejeme, aby daňová reforma znamenala propad příjmů státu o 20 miliard korun, jak je to nyní nastaveno. A pokud jde o zdravotní pojištění, aby změna nedopadla negativně na nejnižší příjmové skupiny," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Daňové návrhy Věcí veřejných

1. danit hrubou mzdu 21 procenty a zrušit převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance
2. ponechání superhrubé mzdy se sazbou daně 15 procent a zrušení převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance (alternativa k návrhu 1)
3. zvýšit daň z příjmu firmám z 19 na 20 procent
4. zachování daňového zvýhodnění stravenek
5. znemožnění sázek přes internet do zahraničí - zákaz převodu na účty firem, které provozují hazard bez povolení v Česku, blokování přístupu ke stránkám, které sázky umožňují
6. zavedení paušálního poplatku z provozovaných hracích automatů ve výši 20 tisíc korun
7. ponechání podpory pro firmy zaměstnávající zaměstnance s tělesným postižením
8. ponechat lhůtu, po kterou nelze prodat akcie, aby byl zisk osvobozen od daně z příjmu, na 6 měsících (ministerstvo financí navrhlo tuto lhůtu prodloužit na 5 let)

Jednání koalice o možných změnách daňové reformy má odstartovat v pátek odpoledne "na domácí půdě" ministra Kalouska, u něj v úřadě. "Daňová reforma byla ve vládě schválena. Je to koaliční návrh, který se může změnit jen po dohodě všech tří koaličních partnerů," reagoval už dříve na snahy VV "překopat" jeho záměry ministr financí a první místopředseda TOP 09. I podle premiéra Petra Nečase jsou změny možné, pokud se na nich shodne celá koalice.

Vrací se návrh, proti němuž vznikla i petice kvůli "cenzuře internetu"

Překvapivý ze série nových návrhů Věcí veřejných je především ten, jímž chce strana zabránit tomu, aby z Česka odtékaly stovky milionů korun na konto zahraničních sázkových firem.

Strana zatím ani náznakem neavizovala, že se o něco podobného pokusí. Když totéž nedávno navrhl poslanec Jan Farský z TOP 09, vznikla proti tomu dokonce na internetu petice, která obvinila autora návrhu z pokusu o cenzuru internetu. Po protestech, ve kterých se silně angažovala hlavně Česká pirátská strana, nakonec poslanci návrh odmítli.

"Musíme se to pokusit prosadit, aby mělo smysl zpřísnění pravidel pro hazard, které přinese daňová reforma," vysvětlil iDNES.cz Bárta smysl pozměňovacího návrhu, pod nímž je podepsán jeho kolega Michal Babák.

Daňová reforma má totiž přinést mimo jiné to, že firmy podnikající v hazardu budou stejně jako jiný byznys muset odvádět daň z příjmu právnických osob, což zatím nemusí. Firmy jako Fortuna, Tipsport, Chance či SynotTip ale mají konkurenční nevýhodu proti zahraničním společnostem, u nichž lidé také zatím sázejí, ale od těchto společností neuvidí český stát ani korunu.

Proto VV přicházejí s tím, že by banky nově nesměly umožnit peněžní převody ve prospěch firem, které nemají v Česku povolení k loteriím a sázkovým hrám a provozovatelé elektronických prostředků by se měli postarat o to, aby se zájemci o hazard v cizině vůbec nedostali ke stránkám, které to umožňují.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Najdete na iDNES.cz