Všichni vlivní se rekreují ve Špindlu, od politiků k lobbistům

  9:37aktualizováno  9:37
Chcete-li prosadit něco důležitého v politice nebo uzavřít výhodný obchod, co nejrychleji si pořiďte víkendové bydlení ve Špindlerově Mlýně. Ve slavném krkonošském středisku můžete mezi sousedy získat opravdu vlivné známé - od prezidenta Václava Klause po šéfa kolosu ČEZ Martina Romana.

Penzion Inka, Špindlerův Mlýn | foto: Ondřej LitteraMF DNES

K dalším patří premiér Mirek Topolánek, lobbisté Marek Dalík a Roman Janoušek, šéf dozorčí rady České pojišťovny Milan Maděryč či podnikatel v petrochemii Andrej Babiš. Mít svůj apartmán ve Špindlu, kde v zimě lyžují a v létě jezdí na kole nebo chodí na túry, je mezi vlivnými zkrátka povinnost.

Neskrývají, že se tady po večerech setkávají – avšak o uzavírání obchodů mluvit nechtějí. "Přirozeně se setkáváte. Jelikož ti lidé o sobě vědí, že tam jezdí, tak když něco potřebují, sejdou se v klidu o víkendu někde na svahu nebo večer v hospůdce," říká lobbista a premiérův kamarád Marek Dalík.

O důležitých věcech si mohou popovídat v klidu, bez otravných novinářů a televizních kamer. Před luxusními chatami je vždy cedule zákaz vjezdu všem kromě majitelů apartmánů a obsluhy.

Sejít se tu nerušeně mohou třeba aktéři posledního velkého miliardového obchodu: přesunu miliard ze ziskového elektrárenského gigantu ČEZ do krvavě dotovaných Českých drah.

Jen tak se pobavíme
Tento obchod mezi státními firmami schválila vláda Mirka Topolánka, který jezdí do apartmánového domu Inka v nejkrásnější části Špindlu – ve Svatém Petru.
O kus níž se zase do pětihvězdičkového hotelu Esplanade přímo nad Dolským potokem jezdí rekreovat Martin Roman, šéf ČEZ a člen dozorčí rady Českých drah.

Trojice kamarádů Topolánek – Dalík – Roman, kteří si tykají, se tu sice setkává, ale o byznysu se prý nebaví. "Určitě se tam potkáváme, protože Martin je velký sportovec," říká Dalík o šéfovi ČEZ.

"Samozřejmě, že se na svazích i v hotelu setkávám s dalšími hosty a někdy jsou to velmi příjemná setkání. Především tam ale jezdím užít si společný čas se svou rodinou," popisuje Martin Roman.

Dvanáct miliard korun dostanou dráhy na nové lokomotivy a vagony. Kdo soupravy vyrobí, zatím není jasné. Stát se zároveň vzdal možnosti nákup kontrolovat.
Pokud bychom však zůstali u spiklenecké teorie, že vše důležité se rozhoduje ve Špindlu, můžeme si vsadit na plzeňskou Škodu Transportation.

Její generální ředitel a Romanův kamarád Tomáš Krsek totiž také jezdí do Esplanade, hotelu se špičatou měděnou střechou a dřevem obloženou fasádou. "Jsme diskrétní. Já myslím, že už se dost píše o těchto lidech, je třeba jim nechat trochu soukromí," nechce se šéf Esplanade Filip Tůma bavit o tom, zda v jeho hotelu skutečně padají důležitější rozhodnutí než ve Strakově akademii.

Jenomže vysoká koncentrace VIP na jednom místě nedělá vždycky dobrotu. Jako když se třeba před časem v Esplanade u snídaně nečekaně potkali dva velcí soupeři v české petrochemii – Andrej Babiš s Tomášem Pitrem, kteří se zrovna prali o Unipetrol. Sotva se pozdravili, spíš na sebe jen zavrčeli.

Setkání rivalů u snídaně
Babiš tehdy nemohl tušit, že Pitr prchne z Česka, a chtěl zamezit dalšímu nepříjemnému ránu. Přestal jezdit do Esplanade a raději si pořídil vlastní apartmán v nedalekém nově postaveném luxusním domě – u nástupu na lanovku.

"Já jezdím do Špindlu už spoustu let. To, že si ho vybírá jako oblíbené místo stále více lidí, mě spíše mrzí. Stejně jako všichni nemám rád tlačenice na sjezdovkách," říká šéf ČEZ Roman.

Aby se netvořily tlačenice ani při večerních seancích, tvoří vlivní lidé skupinky. Ta okolo premiéra Topolánka si oblíbila lokalitu Svatý Petr, klidnou a ne tolik zastavěnou část Špindlu.

V penzionu Inka, kde se před rekonstrukcí točil film Snowboarďáci, vlastní apartmány jen Dalík se šéfem Úřadu vlády ČR Janem Novákem. Premiér Topolánek zřejmě využívá byt jednoho z nich. Jezdí sem i přes léto, hlavně na kola. Místní jej často potkávají také na procházce s kočárkem.

"S premiérem sem jezdíme, jak to jeho pracovní program dovolí. Pokud má volno a chce ho trávit mimo Prahu, tak ho tráví tam," říká Marek Dalík. Do rušného centra vyrazí jen zřídka. Na večeři do Elan Baru a pak na masáže do hotelu Praha.

Luxusní mezonet v "želvě"
Tady se pak mohou setkat se svými stranickými souputníky, hlavně s těmi z pražské ODS. Kousek odsud v "želvě", jak místní říkají apartmánovému domu Alexandria, má byt lobbista a podnikatel Roman Janoušek, dlouholetý spojenec místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma. Tajemný muž, o němž se v nadsázce říká, že bez jeho souhlasu se v Praze nepostaví ani nový chodník.

Janoušek před osmi lety kupoval apartmán za 1,5 milionu, zatímco Dalík před dvěma lety zaplatil 8,3 milionu. Jeho luxusní mezonet je však dvakrát větší a vybavený dvěma ložnicemi, krbem a saunou.

Alexandrii postavila stavební a realitní firma Navatyp, která od pražského magistrátu získává stamilionové zakázky. Když v roce 2002 upozornil týdeník Respekt na to, že si tady pořídili lacino apartmány pražští radní za ODS Rudolf Blažek a Filip Dvořák, prověřoval magistrát, jestli nešlo o korupci. Kontroloři nic nezjistili.

Tahle parta má v oblibě jiné podniky. Přes den se schází v Audi Baru, večer pak v hudebním klubu Silver Rock. A v protějším hotelu Windsdor občas mohou při večeři potkat prezidenta Klause. Ten si může vybírat, kde přespí. Buď v bytě svého syna Jana, nebo ve státním Vojenském rekreačním zařízení.

. Kdo je ve Špindlu

Marek Dalík
- podnikatel, lobbista, premiérův přítel
- apartmán o rozloze 111 metrů čtverečních v domě Inka na Svatém Petru koupil za 8,3 milionu korun v říjnu 2006
- luxusní mezonetový byt má dvě ložnice, krbová kamna a saunu

Jan Novák
- šéf Úřadu vlády ČR, Dalíkův spolužák
- apartmán o rozloze 58 metrů čtverečních v domě Inka koupil za 4,6 milionu korun v březnu 2006
 
Jan Klaus
- syn prezidenta, ekonom ve společnosti ČEZ
- byt o rozloze 125 metrů čtverečních ve starším obytném domě na sídlišti v Bedřichově koupil za tři miliony korun v srpnu 2006

Roman Janoušek
- lobbista, podnikatel, přítel pražského primátora Pavla Béma
- apartmán o rozloze 63 metrů čtverečních v domě Alexandria koupil za 1,5 milionu korun v listopadu 2000

Milan Maděryč
- zlínský podnikatel, spoluzakladatel PPF, šéf dozorčí rady České pojišťovny
- samostatný domek o rozloze 139 metrů čtverečních s pozemkem koupil za 2 miliony korun v lednu 2000, chatka je kousek od části Medvědín

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz