Identifikační náramek v nemocnici

Identifikační náramek v nemocnici | foto: www.rfid-epc.cz

Vsetínská nemocnice „kroužkuje“ pacienty. Na náramku mají čárový kód

  • 6
Záměna pacientů, a třeba následné podání špatného léku může vést k tragédii. Pacienti vsetínské nemocnice ale mohou být do budoucna o něco klidnější. Na ruku totiž dostanou identifikační náramek s čárovým kódem, který je od podobných chyb ochrání.

Na náramku je jméno, příjmení, rok narození, relační číslo pacienta a čárový kód. Po přiložení ke čtečce je pak možné napojit se na nemocniční informační systém.

"Náramek jednoznačně identifikuje pacienta. Zdravotníci ho umísťují tak, aby nebyl volný a zároveň člověka netísnil," uvedla mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Náramek také nelze rozpojit a znovu sepnout, takže je nepřenosný. Rovněž roztrhnutí je při běžném provozu podle Plačkové prakticky nemožné.

Důvodem zavedení v regionu jedinečného systému je především zvýšení bezpečnosti pacienta a prevence případných záměn. Náramky by však mohly mít širší využití.

. Kód na ruce

Na identifikačním náramku je jméno, příjmení, rok narození, relační číslo pacienta a čárový kód, který slouží k napojení na informační systém nemocnice. U novorozenců pak je na štítku i jméno matky.

"Nyní náramky slouží především k identifikaci a evidenci pacienta. V budoucnu bychom je ale rádi využili například i při evidenci použitých léků a jejich objednávání, a stejně tak u evidence zdravotnického materiálu a služeb," dodala Plačková.

Čárové kódy zatím nedostává každý pacient vsetínské nemocnice. Používají se teprve měsíc a náramků bylo vydáno jen asi dvě stě.

Záměna novorozenců? Nový systém jí zabrání
"Do pilotní části projektu se zapojilo ortopedické oddělení, novorozenecká stanice dětského oddělení a ženy po porodu na gynekologickoporodnickém oddělení," sdělila mluvčí zařízení.

Vzhledem k tomu, že s fungováním nového systému nejsou problémy, rozšíří se pravděpodobně i na další oddělení. V nejbližší době například na neurologii.

Debata o nutném zlepšení identifikace pacientů, hlavně novorozenců a matek po porodu, se rozpoutala po záměně miminek v Třebíči, která obsadila přední stránky novin loni na podzim. - čtěte Záměna dětí v Třebíči: rodiče stále smutní po "tom druhém"

"Na našem projektu se ale začalo pracovat už počátkem roku 2007. K úvahám o zavedení nového systému nepřivedl nemocnici žádný konkrétní případ, jen snaha o zvýšení bezpečí klientů," zdůraznila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Toto zařízení se do náročného a nákladného projektu pustilo jako první, ale také ostatní okresní nemocnice už nyní plánují start systému čárových kódů.

Na řadu by nyní mohla přijít Kroměříž
Mezi prvními následovníky by mohla být okresní nemocnice v Kroměříži. "Uvažujeme o zavedení systému v brzké budoucnosti. Má celou řadu jednoznačných výhod. Představuje výrazné zvýšení bezpečnosti. Jediné negativum jsou poměrně vysoké pořizovací náklady," poznamenal primář urologie a člen představenstva kroměřížské nemocnice Lumír Domes.

Právě velký objem financí, které by byly pro zavedení identifikačních náramků s kódem nezbytné, je příčinou, proč se s touto novinkou zatím nesetkají lidé v Uherském Hradišti.

"Označování pacientů identifikačními štítky s čárovým kódem je moderní progresivní metoda, která může zvýšit bezpečnost hospitalizovaných. Přináší ale poměrně značné náklady, které prozatím nemůžeme vynaložit," oznámil mluvčí tamní nemocnice Jan Hrdý.

"I tak se ovšem snažíme dělat maximum. Zrevidovali jsme třeba veškerou zdravotnickou dokumentaci a zavedli v celé nemocnici jednotnou, která odpovídá všem soudobým trendům," doplnil.

Kolik peněz dá do náramků vsetínská nemocnice, ještě není známo. "Celková částka bude vyčíslena až po ukončení pilotní části," uvedla mluvčí zařízení Plačková.