Všechny oběti pádu cessny jsou Češi

  10:34aktualizováno  10:34
Všechny čtyři oběti úterního pádu malého letadla ve Švýcarsku jsou Češi. Na palubě byli tři muži a nezletilý chlapec, potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí. Příčina nehody zatím není známa. Cessna se zřítila asi hodinu po startu v horách nedaleko švýcarsko-italské hranice.

Česká cessna havarovala ve Švýcarsku - Hasiči prohlíží trosky malého českého letadla, které havarovalo v úterý ve švýcarských Alpách. (24. srpna 2005) | foto: Reuters

"Už známe totožnost obětí, všichni čtyři byli Češi," potvrdil iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Jeden z mužů na palubě byl bohužel nezletilý," dodal.

Čtyřmístný letoun havaroval v úterý asi hodinu po startu pět kilometrů od průsmyku Simplon nedaleko švýcarsko-italské hranice. - více zde

"Příčina nehody zatím není známa," uvedl mluvčí. Dodal, že další informace o totožnosti obětí ani okolnosti jejich převozu do ČR ministerstvo sdělovat nebude.

Podle informací ČTK je mezi oběťmi majitel letadla a jeho syn. Letadlo řídil 24letý pilot, který mohl mít s létáním ještě malé zkušenosti. V době nehody totiž panovalo v oblasti pěkné počasí s dobrou viditelností.

V místě jsou však obvyklé vzdušné proudy, které mohly letoun strhnout k zemi. Podle svědků ztratil zřejmě pilot při otáčení kontrolu nad strojem.

Jednomotorové letadlo s registrační značkou OK-HOS startovalo v 14:52 ze švýcarského Locarna a mířilo do německého Friedrichshafenu. Zřítilo se krátce před čtvrtou hodinou.

Minulý týden letěl stroj z Hořovic u Prahy do Chorvatska. Odtud zamířil do Benátek a pak do Švýcarska. Při posledním letu měl namířeno do Německa.

Inspektoři švýcarského Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod už prohlédli trosky stroje. Nyní budou přepraveny na vrakoviště úřadu k bližšímu prozkoumání.

Na vyšetřování havárie se zřejmě budou podílet také čeští letečtí inspektoři.

K další letecké havárii došlo v noci na severovýchodě Peru. Boeing tamních aerolinek TANS se v bouři pokoušel nouzové přistát v bažinaté džungli. Na palubě byla stovka lidí, zemřelo nejméně 40 z nich. Někteří z nich byli cizinci. - více zde

Havárie českých letadel a vrtulníků v zahraničí

29. listopadu 1995 (Bahrajn) - Nehoda českého letadla Airbus 310 na lince Praha - Bangkok před mezipřistáním v Bahrajnu v Perském zálivu. Zranění utrpělo 29 lidí a šest členů posádky.
8. ledna 1998 (Bosna) - Český armádní vrtulník, vyčleněný v Bosně pro mezinárodní misi SFOR, se zřítil čtyři vteřiny po startu s jednadvaceti muži na palubě u základny praporu SFOR v Bosanské Krupě. Několik vojáků bylo těžce zraněno.
25. října 1998 (Bosna) - V západní části Bosny se zřítil vrtulník Mi-17 českého vojenského kontingentu. Všichni tři členové posádky zahynuli.
25. srpna 1999 (Rakousko) - Bývalý český mistr světa v letecké akrobacii Ivan Tuček zahynul v Rakousku při zkušebním letu s akrobatickými prvky na jednomotorovém letadle typu Zlín 142 při pádu svého stroje. Příčinou havárie byla pravděpodobně technická závada.
9. března 2001 (Nizozemsko) - Při nehodě akrobatického stroje Jak-52 na nizozemském letišti Teuque zahynul jeden z nejlepších světových leteckých akrobatů Martin Stáhalík. Český pilot odstartoval k běžnému tréninkovému letu spolu s nizozemským pilotem, ale stroj se po několika minutách zřítil.
Zdroj: ČTK
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz