Poslechněte si děkana podnikohospodářské fakulty VŠE Jiřího Hnilicu v audiu:
Podnikohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze v listopadu oznámila zásadní změnu v podobě bakalářských prací, nově budou studenti spolupracovat s firmami na projektech, které mají nějakým způsobem zlepšit jejich chod. „Momentálně máme přes 100 partnerských smluv a minimálně v polovině případů už máme předjednáno, že by se studentský projekt realizoval,“ vysvětlil v pořadu Kontext na iDNES.cz děkan fakulty Jiří Hnilica
Firmy změnu podle něj vítají. „V řadě případů má firma nějaký problém nebo nějakou záležitost, co by ráda řešila. A není na to čas a energie. Tady se krásně nabízí využít studentů, aby na problému zapracovali a spolu s vyučujícími pomohli najít řešení,“ míní.
Škola spolupracuje už v tuto chvíli se společnostmi, kde se studenti mohou po studiu dobře uchytit. „Je to Plzeňský Prazdroj, Škodovka, měli jsme velmi pěkný program i s firmou DEK. Hodně se věnuji rodinným firmám, u těch mohou studenti například zjistit tržní potenciál, jestli má podnikání smysl, jestli mají dostatečný kapitál, dostatečné vybavení,“ vyjmenoval Hnilica.
Bakalářské práce na ústupu. Kvůli umělé inteligenci je nahrazují jiné projekty![]() |
Studenti mají možnost přinést vlastní návrhy. „Studující budou mít možnost využít ta témata, která budou předjednána s firmami. Ale jsou tu studující, co mají nějaké svoje představy, jak by chtěli nějaký proces ve firmě zlepšit, udělat nějakou lepší marketingovou kampaň. Mnoho projektů má ambici uspět i v zahraničí,“ přiblížil studentské iniciativy.
Hnilica předpokládá, že zájem o studium na fakultě vzroste. „Očekávám, že by uchazečů mohlo být víc a budeme si moci více vybírat. Praktičnost netkví v intelektuálním tréninku, ale v jeho využití při konkrétní činnosti a to teď naše fakulta dokáže poskytnout,“ soudí děkan.