Vrchní soud odsoudil důstojníky SNB za zásah v listopadu 89

  1:02aktualizováno  1:02
- Více než deset let trvalo soudům, než definitivně vynesly rozsudek nad dvěma bývalými příslušníky SNB, kteří vedli zásah proti demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989. Bedřich Houbal, který velel školnímu pohotovostnímu pluku, a především jeho nadřízený Michal Danišovič, jenž celou akci na Národní třídě řídil z kanceláře, v pondělí ze soudní síně mohli odcházet spokojeni.
Vrchní soud v Praze jim udělil za zneužívání pravomoci veřejného činitele tříleté podmíněné tresty.

U Danišoviče tak poopravil verdikt soudu prvního stupně, který jej poslal loni v květnu na tři a půl roku za mříže. Trest pro Houbala se nemění a platí, jak rozhodli soudci táborské pobočky českobudějovického krajského soudu: tříletá podmínka.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Lubomíra Klimáčka krajský soud přecenil, zvláště u Danišoviče, represivní stránku trestu a dostatečně nepřihlédl k polehčujícím okolnostem. "Dlouhá doba, po níž bylo trestní řízení vedeno - nikoli vinou obžalovaných -, má již sama o sobě výchovný vliv. Účel trestu bude naplněn i bez jeho výkonu," odůvodnil verdikt Klimáček. Soud i proto zamítl odvolání státního zástupce, který pro oba muže žádal nepodmíněné tresty.

Za masakr na Národní třídě bylo postupně obžalováno celkem 28 příslušníků Sboru národní bezpečnosti, jedenáct z nich bylo nakonec skutečně odsouzeno. Za mřížemi skončil jediný - policista Jaroslav Oudrán, který dostal za zbití těhotné ženy čtyři a půl roku nepodmíněně.

Danišovič i Houbal přes soudní verdikt dál tvrdí: Jsme nevinní
Přestože se Michal Danišovič i Bedřich Houbal vyhnuli vězení, jejich advokáti nebyli s výrokem soudu spokojeni.

Požadovali totiž, aby soud oba muže zcela zprostil obžaloby, a uvažují o tom, že požádají ministra spravedlnosti, aby k Nejvyššímu soudu podal stížnost pro porušení zákona. "Oni jen v duchu tehdejších platných norem plnili své úkoly, museli zabránit, aby dav přišel na Václavské náměstí," tvrdí shodně advokáti.

Vrchní soud Danišoviče s Houbalem také přímo nespojoval s krvavým zásahem proti demonstrantům, o který se "postarali" především příslušníci takzvaného odboru zvláštního určení.

"Museli si být ale vědomi, že účastníky demonstrace omezí ve svobodě pohybu a způsobí jim psychické a fyzické strádání," konstatoval předseda senátu. "Vyvolali tak stav zvýšeného ohrožení značného počtu lidí z nedbalosti, nikoli proto, že by tento stav chtěli úmyslně vyvolat," dodal.

Verdikt vrchního soudu uzavřel deset let trvající anabázi policejního vyšetřování a přehazování spisu o šesti tisících stránkách z jednoho soudu na druhý. První rozsudek vynesl krajský soud již v dubnu 1994. Oběma mužům tehdy uložil nepodmíněné tresty v délce tří a půl a tří let vězení. Odvolací soud v lednu 1995 rozsudek zrušil a uložil krajskému soudu, aby věc znovu projednal. Ten pak vynesl nový verdikt: u Danišoviče trval na nepodmíněném trestu, Houbal dostal už jen podmínku. Ačkoliv ministerstvo spravedlnosti neshledalo u procesu žádné zbytečné průtahy, experti pochybují o smyslu rozsudku po tak dlouhé době. "Je hanbou justice, když jsou tito lidé odsuzováni po deseti letech. Takové rozhodnutí ztrácí na přesvědčivosti, naráží na lhostejnost lidí a nezájem," uvedl například soudce Ústavního soudu Vladimír Čermák.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz