Vrchlabská nemocnice by měla patřit do krajské sítě, tvrdí Dryml

  15:01aktualizováno  15:01
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku by měla být součástí krajské sítě nemocnic Královéhradeckého kraje. Médiím to sdělil ředitel nemocnice a nyní i první hejtmanův náměstek Vladimír Dryml. Nemocnice jako jediná nevybírá regulační poplatky od nezletilých a je známá svými spory s pojišťovnou.

Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

"Otázka vrchlabské nemocnice se bude muset řešit poměrně rychle a radikálně, protože se blíží zimní sezona a tato nemocnice je právě v zimní sezoně velmi vytížená," řekl Dryml, který tvrdí, že o zařazení zařízení do sítě nemocnic by se mělo jednat ještě do letošních Vánoc.

Dryml preferuje dlouhodobý pronájem této česko-německé soukromé nemocnice se zhruba 200 lůžky, který by podle něj měl přinést lidem z Vrchlabska zajištění lékařské péče. "Pokud držíme nemocnici Broumov na Náchodsku, která nemá takovou spádovou oblast, tak nevím, proč bychom nemohli držet nemocnici ve Vrchlabí," řekl Dryml.

Podle něj na Trutnovsku v síti krajských zdravotnických zařízení nemocnice chybí. "Není možné, aby část péče nahrazovala nemocnice v Jilemnici, která spadá do Libereckého kraje," řekl Dryml.

O prodeji vrchlabské nemocnice se mluví od letošního března, kdy její majitel Alexandr Seidl řekl, že ji prodá tomu, kdo nejvíce zaplatí. Hovořil přitom o minimální částce 150 milionů korun.

Kraji chybí lůžka pro následnou péči

Šéf Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a bývalý hejtmanův náměstek Rostislav Všetečka (ODS) v dubnu řekl, že o odkoupení by se mohlo jednat jen za jiných finančních podmínek.

Lékařský náměstek holdingu Miroslav Švábl tehdy uvedl, že krajem spravovaná zdravotnická zařízení nabízejí pacientům dostatek lůžek akutní péče v okolních nemocnicích. O vrchlabské nemocnici by se podle něj dalo uvažovat pro rozšíření lůžek následné péče a dlouhodobě nemocných, jichž je v kraji nedostatek.

Vrchlabská nemocnice se v minulosti potýkala s nedostatkem zdravotníků. Kvůli tomu bylo opakovaně uzavřeno gynekologicko-porodnické oddělení. Televize Nova na jaře uvedla, že nemocnice dluží přes milion korun za dodávky vody a tepla. Vedení vrchlabských tepláren tehdy nemocnici varovalo, že jí omezí dodávky, pokud své dluhy neuhradí.

Dva tisíce lůžek v krajských nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do kterého jsou zatahováni pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a VZP proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje funguje od ledna 2004 a řídí činnost krajských oblastních nemocnic v Jičíně, Náchodě, Trutnově a Rychnově včetně všech jejich pracovišť a také Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem.

Celkem mají krajské nemocnice na dva tisíce lůžek a pracuje v nich přibližně dva a půl tisíce zaměstnanců. Zdravotnický holding v posledních letech hospodařil se ziskem několik set tisíc korun, podle Drymla však v hospodaření holdingu chybí až 200 milionů korun a nyní jej čeká kontrola hospodaření.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Najdete na iDNES.cz